Rośliny domowe

Skrzydłokwiaty tego nie znoszą. Dlatego marnieją i nie kwitną

Skrzydłokwiat to powszechnie znana roślina doniczkowa o walorach ozdobnych. Reprezentuje grupę ponad 40 gatunków zielnych z rodziny obrazkowatych. Czego nie lubi skrzydłokwiat? Dlaczego jego liście żółkną, a kwiaty są zielone? Odpowiadamy.

Skrzydłokwiaty tego nie znoszą. Dlatego marnieją i nie kwitną
Przenawożenie skrzydłokwiatu jest bardzo niebezpieczne i najczęściej dochodzi do niego zimą. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Skrzydłokwiat (Spatifilium) jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej. Naturalnie występuje na wilgotnych terenach równikowych, dlatego podobne warunki musisz zapewnić mu podczas uprawy w domu. Odwdzięczy się bujnym pióropuszem dość długich, lancetowatych liści oraz niepozornych białych kwiatów. Kwiatostany skrzydłokwiatu składają się z pochwy i kolby. Pierwsza z nich ma subtelną, jasną barwę i kształtem przypomina nieco rozpostarty żagiel. Druga może przybierać różne odcienie, np. kremowy, zielony czy żółty.

Przekwitanie skrzydłokwiatu rozpoznasz po tym, że kolba stopniowo zacznie usychać, a pochwa przybierze intensywnie zielony kolor.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji skrzydłokwiatów

  • Główne trudności z zapewnieniem właściwych warunków do wzrostu skrzydłokwiatu dotyczą wyboru stanowiska. Skrzydłokwiat najlepiej rosnąć będzie w półcienistych lokalizacjach. Wybierając mocniej zacienione miejsca, możesz doprowadzić nawet do zahamowania rozwoju sadzonki.
  • Z kolei zbytnia ekspozycja na słońce może oznaczać ryzyko zeschnięcia lub poparzenia liści. Hodowca rozpozna ten stan po charakterystycznych żółtych plamach albo opadaniu liści.

  • Innym popularnym błędem pielęgnacyjnym jest przelewanie rośliny przy niewystarczająco skutecznym drenażu podłoża.

żółty liśc skrzydłokwiatu Żółknienie młodych liści może być sygnałem, że roślinie brakuje azotu. Fot.123RF.com

  • Czy wiesz, że skrzydłokwiat nadaje się również do tzw. uprawy hydrofobowej? W tym przypadku kluczowe znaczenie mają czystość i temperatura wody. Przede wszystkim musi być ona pozbawiona kamienia oraz mieć 15–25 st.C. Jeśli woda będzie „twarda”, liście szybko zbrązowieją.
  • Uważaj też na nadmierną aplikację środków zmineralizowanych czy nawozów do uprawy w donicach, zwłaszcza zawierających wysokie stężenie wapnia. Wszystkie nawozy rozcieńczaj wodą w proporcji 1:1, aby uniknąć słabego wykształcenia pochwy, schnięcia i intensywnych przebarwień na liściach.

Zasady prawidłowej pielęgnacji skrzydłokwiatów

Duże znaczenie dla stabilnego i harmonijnego rozwoju tego gatunku ma zastosowanie w odpowiedniej gleby. Zastanawiasz się, jaką ziemię toleruje skrzydłokwiat? Unikaj podłoża zbitego oraz nieprzepuszczalnego. Powinno ono być raczej luźne, bogate w próchnicę, a także lekko kwasowe.

Kolejnym aspektem pielęgnacji skrzydłokwiatu jest nawożenie. Roślinę możesz wzmacniać równocześnie z nawadnianiem, np. podlewanie skrzydłokwiatu wzbogacając dodatkowym preparatem zmineralizowanym dla roślin zielonych. W fazie kwitnienia pamiętaj, aby aplikować go mniej więcej raz na 2 tygodnie. Sporym ułatwieniem dla niedoświadczonych miłośników roślin jest fakt, że gatunek ten nie wymaga przycinania. Nie zapomnij jednak oderwać zeschniętych liści, zachowując precyzję i delikatność, aby nie uszkodzić zdrowych pędów tej rośliny. Pamiętaj, że liści skrzydłokwiatu nie należy nabłyszczać, gdyż można w ten sposób uszkodzić ich aparaty szparkowe.

Wymagania uprawowe skrzydłokwiatów

Podstawową potrzebą skrzydłokwiatów jest możliwość rozwijania się na stanowisku o umiarkowanym i rozproszonym nasłonecznieniu. Najlepiej, by wybrane miejsce dawało dostęp do promieni słonecznych zbliżony do tego, jaki panuje w naturalnych warunkach występowania skrzydłokwiatu. Pielęgnacja w tym zakresie powinna wykluczyć wystawę rośliny na stronę południową, czyli tzw. pełne słońce. W takich warunkach mogłaby ona uschnąć nawet mimo częstego podlewania. Właściwe warunki wzrostu zapewnisz jej na parapetach okien skierowanych na wschód, północ i zachód. Pamiętaj jednak, że skrzydłokwiat nie lubi przeciągów i wyziewów z urządzeń AGD.

skrzydłokwiat Jeżeli nasz skrzydłokwiat nie kwitnie, może to oznaczać, że ma "za dobrze". Fot.123RF.com

Skrzydłokwiat w uprawie doniczkowej wymaga również odpowiednich temperatur powietrza w pomieszczeniu. Latem optymalna ciepłota dla skrzydłokwiatu to 18–22 st.C, a zimą 16–18 st.C. Nie dopuść do długotrwałego spadku temperatury poniżej 10 st.C. Roślina mogłaby w takich warunkach przemarznąć, co uwidaczniają opadające liście. Nie zapomnij też o częstym zraszaniu wnętrza pomieszczenia lub stosowaniu nawilżacza powietrza.

Choroby i szkodniki skrzydłokwiatu

Do chorób, na jakie narażony jest skrzydłokwiat, należy zniekształcenie liści spowodowane przez mszyce oraz ich żółknięcie, będące skutkiem żerowania przędziorka. Oba szkodniki łatwo zwalczysz dostępnymi preparatami insektobójczymi.

Dlaczego liście skrzydłokwiatu czernieją?

Czarne liście to najczęściej efekt zalania korzeni skrzydłokwiatu. To znak, że podłoże jest zbyt mokre i ciężkie, a korzenie nie mogą swobodnie oddychać. Plamy pojawiają się zwykle na obrzeżach liści i z czasem mogą zajmować całą blaszkę liściową.

Przeczytaj również: Liście roślin doniczkowych zasychają na brzegach? To najczęstsze przyczyny

Dlaczego kwiaty skrzydłokwiatu żółkną?

  • Żółknące liście skrzydłokwiatu mogą być oznaką zbyt silnego nasłonecznienia i tym samym nieodpowiedniego stanowiska. 

  • Równomiernie blaknące liście świadczyć mogą też o niedoborze pokarmu głównie azotu wpływającego na intensywną i soczystą zieleń skrzydłokwiatu.

  •  Jeśli liście żółkną i dodatkowo pojawiła się na ich spodzie pajęczynka, to roślinę zaatakował przędziorek.

  • Pojedyncze żółknienie, zwłaszcza najstarszych liści nie powinno być powodem do obaw, natomiast żółknienie młodych liści może być sygnałem, że roślinie brakuje azotu.

Dlaczego kwiaty skrzydłokwiatu są zielone?

To całkowicie naturalne w przypadku dojrzałych i przekwitających kwiatostanów. Jeśli jednak młode pochwy skrzydłokwiatów zmieniają barwę na seledynową, to znak, że roślina otrzymuje za mało światła. Zielone kwiaty mogą być też oznaką niedoboru składników odżywczych w podłożu. Roślinę zasilamy wtedy raz w tygodniu 1/4 zalecanej dawki nawozu.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie

Najczęściej brak kwitnienia spowodowany jest zbyt małą wilgotnością powietrza. Powodem, może być również fakt, że nasz skrzydłokwiat po prostu ma za dobrze! Roślina kwitnie, aby mogła wydać nasiona,  dba w ten sposób o przetrwanie, a sprzyjają temu niezbyt korzystnie warunki uprawy. Paradoksalnie, nadmierna dbałość o skrzydłokwiat może przełożyć się na brak kwitnienia.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.