Rośliny domowe

Niestraszne mu trudne warunki. Skrzydłokwiat najlepszy kwiat do wnętrz. Jak go pielęgnować?

Mniej doświadczeni hodowcy kwiatów mogą nie kojarzyć przedstawionego gatunku. Jednak skrzydłokwiat to roślina o niepowtarzalnych właściwościach ozdobnych i oczyszczających. Reprezentuje grupę ponad 40 gatunków zielnych, obrazkowatych. Możesz uprawiać ją w doniczce. Dowiesz się też, że skrzydłokwiat to przesądy związane z jego wpływem na życie.

Skrzydłokwiat to piękna roślina, która oczyszcza powietrze z toksyn Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Skrzydłokwiat — co to za kwiat?

Oryginalność zaprezentowanej rośliny wynika również z jej pochodzenia. Spatifilium występuje głównie w: Ameryce Środkowej, Południowej oraz Azji Południowo-Wschodniej. Najczęściej można go spotkać w wilgotnych lasach równikowych. Jest to środowisko optymalne dla wzrostu skrzydłokwiatu. W zależności od gatunku może osiągać wysokość od 20 do nawet 150 cm. Ma krótką łodygę, duże, eliptyczne liście, a także kolbiaste kwiaty. Ostatnie mają charakterystyczne pręciki w centralnej części kwiatostanu. Zazwyczaj jest ich od 4 do 6. Najpopularniejsze odmiany skrzydłokwiatu to:

 • Wallisa,
 • Sweet Silvio,
 • Clevelandii,
 • Euro Giant,
 • Mauna Loa,
 • Sensation,
 • Gemini. 

Przedstawiony rodzaj jest rośliną wieloletnią. Oznacza to, że zakwitnie w więcej niż jednym sezonie, niezależnie od rodzaju kwiatu wybranego z tej grupy. Przez ogrodników bywa określany zamiennie jako skrzydłowiec. W końcowym etapie wzrostu na krańcu kolby pojawia się biała pochwa kwiatowa. Jest to znak, że roślina przechodzi już w fazę wydawania nasion. W momencie przekwitania kolor pochwy zmienia się na jasnozielony. Większość odmian nadaje się też na kwiaty cięte – do wiązanek i bukietów.  

kwitnące skrzydłokwiaty Kwitnące skrzydłokwiaty. Fot.123RF.com

Na czym polegają właściwości oczyszczające skrzydłokwiatu?

Unikalnym walorem wskazanego gatunku jest oczyszczanie domowego powietrza z toksyn. Skrzydłokwiat neutralizuje niebezpieczne związki, takie jak:

 • tlenek węgla,
 • trichloroeten,
 • ksylen,
 • benzen,
 • formaldehyd,
 • aceton,
 • toulen,
 • substancje smoliste wydzielane wraz z dymem tytoniowym.

Jak odbywa się cały proces? Na podstawie zasady fotosyntezy, czyli pobierania tych lotnych substancji w celu przekształcenia w glukozę. W ten sposób skrzydłokwiaty otrzymują zasoby niezbędne do dalszego wzrostu. Zanieczyszczenia są wchłaniane przez specjalne aparaty szparkowe. To miniaturowe otwory w liściach, które pozyskują, a następnie zatrzymują wymienione związki. Kolejnym etapem jest ich transport aż do korzeni. Tam zostają wyeliminowane przez aktywność mikroorganizmów gleby. Czego powinieneś unikać, by utrzymać jakość oczyszczania? Przede wszystkim kurzu zalegającego na liściach skrzydłokwiatu. Może on po prostu zablokować aparaty szparkowe, przez co roślina nie będzie wchłaniać szkodliwych substancji. Dlatego liście należy przecierać delikatną, suchą szmatką przynajmniej raz w tygodniu. Dla wzmocnienia rezultatu pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczenia. Gdy będziesz to robił, nie zapomnij jedynie o chwilowym przestawieniu donicy. Gatunek źle znosi silniejsze podmuchy wiatru. Warto dodać, że z wykorzystaniem technologii fitoremediacji skrzydłokwiat może oczyszczać również wodę i ścieki. Dotyczy to pochodnych farmakologicznych po niesteroidowych lekach przeciwzapalnych.    

Wymagania uprawowe skrzydłokwiatów

Skrzydłokwiat jest ogólnie przyjazny w uprawie ze względu na małe wymagania stanowiskowe oraz pielęgnacyjne. Kluczowymi zasadami są zapewnienie dostępu do światła, a także dużej wilgotności. W pierwszym z aspektów należy unikać miejsc silnie nasłonecznionych. Wystarczą te o umiarkowanej przepuszczalności promieni. Utrzymanie stabilnego nawodnienia daje z kolei drenaż na dnie donicy. Z jednej strony odprowadza on nadmiar wody z części korzeniowej. Z drugiej – zapewnia właśnie bezpośredni kontakt sadzonki z wilgocią. Skrzydłokwiat ma też wymagania, takie jak:

 • temperatura w przedziale 16-22 st. C,
 • gleba: żyzna, próchniczna, luźna i przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym,
 • unikanie kontaktu z silnym wiatrem,
 • uzupełnienie drenażu w donicy kawałkami tłucznia lub ceramiki dla lepszego odpływu,
 • regularne usuwanie kurzu zalegającego na liściach.

W odniesieniu do ziemi nie musi ona być kupowana w sklepie. Równie dobrze sprawdzi się własna mieszanka podłoża. Powinna składać się z: piasku, kompostu oraz zbutwiałych liści. Składniki trzeba połączyć w proporcjach 1:1:1. Wtedy skrzydłokwiat zyska stanowisko odpowiadające wymaganiom.   

Zasady prawidłowej pielęgnacji skrzydłokwiatów

Poprawna uprawa takiego rodzaju  wymaga odpowiedzi na pytanie: Jak podlewać skrzydłokwiat? W miesiącach wiosennych i letnich należy to robić 2–3 razy w tygodniu. Ważne, by używać wyłącznie wody przegotowanej oraz wystudzonej do temperatury pokojowej. Ma to znaczenie ze względu na zachowanie naturalnych właściwości gleby. Zimą skrzydłokwiat woli rzadsze podlewanie. Wystarczy maksymalnie raz w ciągu 7 dni. Przy niższych temperaturach na zewnątrz dobrze znosi chwilowe przesuszenie. Warto jednak systematycznie sprawdzać prawidłowe nawodnienie. Konieczność podlania uwidocznią wiotczejące i zwisające liście. Jest jeszcze jeden, prosty sposób weryfikacji. Wystarczy włożyć palec w ziemię, by ocenić, czy roślinie potrzeba wody. Pamiętaj, że pielęgnacja skrzydłokwiatu musi wiązać się z regularnością. Jeśli zapomniałeś o nawodnieniu przez dłuższy czas, nie nadrobisz tego jednorazową dawką. Próba wlania zbyt dużej ilości wody może doprowadzić do zwiędnięcia. Zdecydowanie lepiej postawić na częste zraszanie wnętrza. Zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy podlewanie jest dużo rzadsze. Liczy się też, jaką ziemię ma skrzydłokwiat w donicy. Należy utrzymywać jej stabilną wilgotność. Do sprawdzenia można używać podstawowego miernika.    

SPRAWDŹ: Skrzydłokwiaty - rozmnażanie i uprawa. Najważniejsze zasady

biały kwiat skrzydłokwiatu  Kwiat skrzydłokwiatu. Fot. Pixabay.com

Najczęstsze błędy w pielęgnacji skrzydłokwiatów

Choć odmiana jest polecana także mniej doświadczonym hodowcom, błąd w uprawie może pojawić się przypadkowo. Niekiedy będzie związany ze zbytnią dbałością o sadzonkę. Pielęgnacja skrzydłokwiatu w fazie wzrostu oznacza konieczność przesadzenia. Wybór większej donicy ma na celu zapewnienie przestrzeni korzeniom rośliny. Jednak za częste zmiany doprowadzą do utraty spójności i rozwinięcia słabej struktury podziemnej.

SPRAWDŹ: Skrzydłokwiaty - dlaczego nie kwitną?

Skrzydłokiwaty to idealne rośliny do cienia Fot. 123RF/PICSELL

Dlatego wyjściem jest przeniesienie skrzydłokwiatu jedynie, gdy zachodzi taka konieczność – najlepiej wczesną wiosną. Następny kłopot to zielone pochwy kwiatostanu jeszcze przed kwitnieniem. To znak, że roślina dostaje za mało światła oraz trzeba zmienić stanowisko. Na przykład na parapet wschodni w domu czy mieszkaniu. Należy unikać ustawiania na południowym. Byłaby tam narażona na zbyt intensywne nasłonecznienie. Gdy właściciel skrzydłokwiatu postawi go na stanowisku zachodnim, istnieje podobne ryzyko. Objawem będą żółknące liście. Jeśli dodatkowo od spodu pojawiła się pajęczynka, oznacza to atak przędziorka. Szkodnika można wyeliminować wyciągiem na bazie czosnku albo dobroczynka kalifornijskiego.   


Autor: makeyourlifegreener

Jakie korzyści wynikają z uprawy skrzydłokwiatu?

Zasadniczym argumentem za wyborem tych sadzonek jest działanie prozdrowotne rośliny. Uprawa skrzydłokwiatu wpływa korzystnie na zapobieganie:

 • pojawieniu się zarodników pleśni,
 • konsekwencjom promieniowania wytwarzanego przez urządzenia elektroniczne,
 • występowaniu zarodków grzybów powodujących alergie,
 • problemom z oddychaniem podczas przechodzenia niektórych infekcji,
 • negatywnej energii we wnętrzu zgodnie z filozofią feng shui. 

Wreszcie ze skrzydłokwiatem związane są przesądy mówiące o jego magicznym wpływie na stan ducha. Kobietom ma pomagać po rozstaniu z partnerem. U będących w związkach wprowadza spokój i harmonię. Natomiast złota moneta pod donicą ma przynieść sukces finansowy.  

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Zobacz: Ekologicznie. Ogródek na balkonie i parapecie

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Niestraszne mu trudne warunki. Skrzydłokwiat najlepszy kwiat do wnętrz. Jak go pielęgnować?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.