Rośliny domowe

Złamany, przelany czy przesuszony storczyk - jak go uratować?

Orchidee nie należą do tanich kwiatów, więc warto wiedzieć, jak rozwiązywać podstawowe problemy z ich uprawą. Wiele szkód można stosunkowo łatwo naprawić, aby cieszyć się eleganckimi kwiatami przez kolejny sezon. Sprawdź, jak uratować złamanego storczyka i co zrobić, gdy roślina za bardzo wyschła.

Złamany, przelany czy przesuszony storczyk - jak go uratować?
Wyjaśniamy, jak odratować storczyka. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Uprawa storczyka – najważniejsze zasady

Reguła „po pierwsze nie szkodzić” odnosi się nie tylko do ludzi, ale i do roślin. Często spotykane problemy są wynikiem błędów w uprawie, którym przede wszystkim należy zapobiegać.

Jak poprawnie pielęgnować orchidee? Oto podstawowe zasady:

  • Stosuj specjalne podłoże dla storczyków, nigdy nie używaj klasycznej ziemi.
  • Nie dopuszczaj do zastojów wody w donicy.
  • Podlewaj tylko korzenie storczyka, wykorzystując w tym celu miękką wodę.
  • Używaj w umiarkowanych ilościach przeznaczonych do orchidei nawozów.
  • Ucinaj zwiędłe pędy po opadnięciu kwiatów.
  • Wybieraj dla storczyków jasne miejsca, ale z dala od bezpośrednich promieni słonecznych.

Jak uratować złamanego storczyka?

Nieostrożni domownicy i ciekawskie zwierzęta bywają zgubą dla długich łodyg orchidei. Jeśli dojdzie do zgięcia pędu bez przerwania jego integralności, możesz spróbować zastosować wsparcie w postaci bambusowego patyka, do którego wstążką lub plastrem delikatnie przymocujesz łodygę z kwiatem. Przy właściwej pielęgnacji jest duża szansa, że tkanka się zregeneruje.

Jak uratować złamanego storczyka, którego kwiatostan całkiem opadł? W tym przypadku nie pozostaje nic innego, jak uciąć kwiat pod miejscem złamania i wstawić go do wazonu jako dekorację. Pozostały kikut możesz lekko skrócić zdezynfekowanymi nożyczkami, a następnie ranę przysypać cynamonem, który pełni rolę naturalnego środka antyseptycznego. Zdarza się, że uszkodzony pęd zakwitnie ponownie na dolnej części!

Błędy w pielęgnacji potrafią uśmiercić storczyka. Fot. 123RF.com

Co zrobić z przesuszonym storczykiem?

Zaniedbania w podlewaniu mogą prowadzić do przesuszenia orchidei. Jego objawem bywa ograniczony wzrost, słabo rozwinięte pędy, a nawet całkowity brak kwitnienia. Inne charakterystyczne symptomy to blade i zwiędłe liście oraz szarzejące korzenie.

Przesuszony storczyk wymaga solidnego nawodnienia. W ramach pierwszej pomocy możesz wstawić całą doniczkę do umywalki czy miski wypełnionej wodą i pozwolić roślinie nasiąkać przez 15 minut. Po tym czasie całość delikatnie otrząśnij i przenieś z powrotem do osłonki.

Alternatywna metoda polega na wyjęciu rośliny z donicy i opłukaniu korzeni pod letnią, bieżącą wodą. Przesuszone końce należy skrócić, a pozostałą bryłę korzeniową umieścić na kilka minut w destylowanej wodzie.

Najważniejszą zasadą walki z wysychaniem jest regularna kontrola poziomu wilgoci podłoża. Jeśli na głębokości 5 cm jest ono suche, to najwyższy czas na podlewanie!

Jak odratować przelanego storczyka?

Znacznie częściej zdarza się, że gorliwi ogrodnicy serwują swoim orchideom zbyt dużo wody lub nie dbają o odpowiedni drenaż donicy. Przelany storczyk szybko zaczyna się buntować, co łatwo rozpoznać po zmianach w wyglądzie liści. U zdrowej rośliny powinny one być zielone, błyszczące i jędrne; u podtopionej stają się skórzaste, żółtawe, a nawet pofałdowane.

Podejrzewając przelanie rośliny warto skontrolować stan korzeni. W tym celu rozgarnij nieco podłoże i wyciągnij na wierzch jeden z podziemnych pędów. Jeśli jest zbrązowiały i gąbczasty, to najlepszy dowód, że przesadziłeś z podlewaniem. Jak uratować storczyka? Bez korzeni nie będzie on w stanie dalej się rozwijać i kwitnąć, więc przede wszystkim zadbaj o ich kondycję.

Pozwól roślinie przeschnąć, nie podlewając jej przez kilka dni. Następnie wyjmij ją delikatnie z donicy, oczyść z podłoża i podetnij korzenie tak, aby w miejscu cięcia było widać zdrową tkankę. Doniczkę umyj ciepłą wodą z mydłem, uważając, aby nie pozostały w niej resztki potencjalnie skażonego zgnilizną substratu.

Teraz pozostaje już tylko posadzić przelany storczyk w świeżym podłożu, dbając, aby korzenie były całkiem zakryte. Pierwsze podlewanie możesz przeprowadzić po 2–7 dniach, w zależności od stanu wilgotności substratu.

Przeczytaj również: Jak uratować gnijącego storczyka? Tak reanimują storczyki specjaliści od kwiatów

Wyjaśniamy, jak odratować gnijącego storczyka. Fot. 123RF.com

Jak uratować storczyka bez liści?

Nadmiernie nawożony lub przesuszony storczyk może dość szybko stracić wszystkie liście. Tak długo, jak roślina ma jednak choć jeden zdrowy pęd oraz korzenie, istnieje duża szansa na reanimację. Najlepszym remedium jest w tym przypadku miękka woda. Spaloną nawozem roślinę należy aż trzykrotnie namoczyć w wiadrze z deszczówką lub odstaną wodą i przesadzić.

Zdarza się również, że niepoprawnie podlewany lub przelany storczyk traci liście wskutek zgnilizny korzeni. Dokładne obejrzenie bryły korzeniowej i usunięcie części nadgniłych lub wyraźnie zniszczonych to pierwszy krok do tego, jak uratować storczyka. Bez liści nie przetrwa on niestety zbyt długo, więc nie warto zwlekać. Uratowane korzenie w ramach prewencji spryskaj koniecznie fungicydem przed ponownym posadzeniem w świeżym podłożu.

Przyczyną ogołocenia orchidei mogą być również nadmiar światła słonecznego czy zbyt wysoka lub niska temperatura. Zastanawiasz się, jak uratować storczyka bez liści w tym scenariuszu? Zmiana warunków oraz podcięcie ewentualnych resztek listowia czystym sekatorem powinny wystarczyć, aby roślina się w pełni odnowiła.

Jak uratować storczyka bez korzeni?

Błędy w pielęgnacji orchidei, niedostrzeżone na czas, mogą prowadzić do wymierania rośliny. Gdy wyjmiesz storczyka z donicy, okaże się, że korzenie są całe przegniłe, wysuszone, a nawet w stanie rozkładu. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak pozbyć się wszystkich chorych części rośliny, odcinając je ostrym, zdezynfekowanym sekatorem. Rany warto pokryć węglem drzewnym lub spryskać wodą utlenioną.

Jak uratować storczyka bez korzeni? Zadanie nie jest proste, ale przy odrobinie cierpliwości może się udać. Przede wszystkim zdrową część rośliny po cięciu pozostaw na kilka dni do podsuszenia. Następnie przełóż ją do dużego plastikowego worka, umieszczając w jego drugim końcu nasiąknięty wodą mech torfowiec Sphangum. Worek zamknij, pozostawiając jedynie niewielki otwór wentylacyjny.

Po kilku lub kilkunastu tygodniach w takim środowisku, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, orchidea może zacząć produkować nowe korzenie.

Alternatywnie roślinę można umieścić w szklance lub słoiku w taki sposób, aby jedynie końcówki kikutów korzeni dotykały jej powierzchni. W cieple i przy odpowiedniej wilgotności powietrza storczyk ma wówczas szansę się w pełni uzdrowić!

Przeczytaj również: Storczyki pani Doroty ze Śląska aż uginają się od kwiatów. Zobacz, jak ona to robi

Kluczem do sukcesu w uprawie storczyków jest odpowiednia pielęgnacja i nawożenie. Fot. Dorota Kubica

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.