Rośliny domowe

Skrzydłokwiaty - rozmnażanie i uprawa

Rośliny mające właściwości fitoremediacyjne pochłaniają między innymi tlenek węgla, tlenek azotu i nikotynę, a także aceton, alkohol czy benzen, przez co oczyszczają powietrze w naszych mieszkaniach. Oprócz skrzydłokwiatu do tego typu roślin zalicza się również m.in. filodendron pnący, figowiec benjamiński czy zielistka. Skrzydłokwiat działa więc korzystnie na nasze zdrowie, tym bardziej że należy do roślin absorbujących promieniowanie elektromagnetyczne emitowane np. przez nasze komputery.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Skrzydłokwiat jest rośliną o bujnym pokroju, gęstych, skórzastych i połyskliwych liściach wyrastających na długich ogonkach. Liście są lancetowate i mają charakterystyczną nerwację przypominającą rybi szkielet.

Skrzydłokwiat pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie ma zapewnioną wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. Aby zapewnić roślinie podobne warunki w mieszkaniu warto regularnie i obficie zraszać jej liście, szczególnie latem, gdy jest ciepło, jak również zimą, kiedy w domach zazwyczaj jest suche powietrze. Mimo wszystko skrzydłokwiat doskonale czuje się w domowych warunkach, ponieważ przez cały rok wymaga stałej temperatury pokojowej. Zimą może ona spaść do 16 stopni Celsjusza.

src: Skrzydłokwiaty - rozmnażanie i uprawa - domowe rośliny doniczkowe, Ogród na co dzień, Youtube.com

Drobne, niepozorne kwiaty zebrane są w kolbowate kwiatostany wyrastające na szczycie pędu, otulone u podstawy białą pochwą kwiatostanową, która jest po prostu zmodyfikowanym liściem. Te rzucające się w oczy kwiatostany pojawiają się praktycznie cały rok i pięknie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Kwiaty utrzymują się długo, niekiedy do 6 tygodni, przechodząc z koloru białego w bladozielony. Ich elegancki kształt sprawia, że idealnie nadają się do nowoczesnych wnętrz. Ale nie tylko.

Kwiaty skrzydłokwiatu są niekiedy wykorzystywane na kwiat cięty, w wodzie długo zachowuje świeżość. Są to rośliny długowieczne. Skrzydłokwiaty lubią ciepło i cień. Nie należy ich stawiać w miejscu z bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych. W zbyt jasnych miejscach liście zmieniają kolor na bladozielony i roślina wolniej rośnie. Usychające kwiatostany oraz liście należy ucinać tuż przy podstawie.

fot. Pixabay.com

Podlewanie powinno być umiarkowane. Jeżeli zapomnimy o naszym skrzydłokwiecie liście, delikatnie oklapną, ale po podlaniu od razu roślina nabiera na nowo zdrowego, witalnego wyglądu. Jeżeli jednak będziemy podlewać go zbyt intensywnie, może to skutkować żółknięciem i więdnięciem liści. Plamy na liściach pojawiają się z 3 powodów: przez zbyt wilgotne podłoże, zbyt suche powietrze lub przez zbyt niską temperaturę otoczenia.

Przesadzamy je średnio co 2 lata, na wiosnę do podłoża, które powinno być żyzne i próchniczne. Najłatwiejszym sposobem rozmnażania skrzydłokwiatu jest podział bryły korzeniowej. W tym celu wyjmujemy roślinę z doniczki i oczyszczamy ją z resztek starego podłoża. Bryłę korzeniową przecinamy ostrym nożem, rozdzielając następnie część nadziemną rośliny. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby niepotrzebnie nie uszkadzać korzeni. Nowe rośliny umieszczamy w doniczkach ze świeżym podłożem do roślin zielonych z dodatkiem torfu.

fot. 123RF/PICSEL

Dojrzałe rośliny mogą osiągnąć wysokość i rozpiętość do 100 cm. Dokarmiamy je mniej więcej co 2 tygodnie od wczesnej wiosny do późnego lata. Nawozimy je w okresie wiosenno-letnim i w czasie kwitnienia, mniej więcej co 2 tygodnie, nawozem wieloskładnikowym do domowych roślin doniczkowych lub odżywką do roślin zielonych. Skrzydłokwiat może zostać zaatakowany przez mszyce lub przędziorki. Musimy wtedy szybko zareagować.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Trawa ozdobna - rozplenica japońska, turzyca, kostrzewa, miskanty

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Skrzydłokwiaty - rozmnażanie i uprawa"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.