Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Tak ochronisz korzenie przed gniciem. Roślina szybko ci się odwdzięczy

Drenaż w doniczce ułatwia odprowadzanie wody z doniczki i dzięki temu zapobiega gniciu korzeni. Wyjaśniamy, z czego zrobić drenaż i jak wykonać go krok po kroku.

Tak ochronisz korzenie przed gniciem. Roślina szybko ci się odwdzięczy
Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Podstawą pielęgnacji wszystkich roślin doniczkowych jest podlewanie. Dzięki niemu kwiaty mogą prawidłowo się rozwijać i stanowić ozdobę domu. W wielu przypadkach problem jednak sprawia zapewnienie roślinom optymalnego nawodnienia - zwykle szkodliwe dla roślin jest zarówno nadmierne przesuszenie, jak i przelanie. Z pomocą w tej sytuacji przychodzi drenaż w doniczce. Poniżej wyjaśniamy, jakie są zalety warstwy drenażowej w doniczce i jak ją wykonać domowym sposobem.

Co to jest drenaż w doniczce?

Drenaż jest to warstwa przepuszczalnego materiału na dnie doniczki, najczęściej wykonana z keramzytu, która zapewnia odpływ wody z doniczki, a tym samym chroni korzenie przed gniciem i obumieraniem oraz zapewnia im dostęp do tlenu.

W jakim celu wykonuje się warstwę drenażową? Głównym powodem, dla którego wykonuje się drenaż w doniczce, jest zapobieganie ciągłego kontaktu wody z korzeniami rośliny. Nawet specjalne otwory w doniczce, przez które woda wypływa na podstawkę, nie są w stanie zapewnić roślinie optymalnego odprowadzania wody. Dziurki te często zapychają się ziemią i wówczas nadmiar wody zalega w doniczce. Konsekwencją tego jest żółknięcie liści i pojawianie się na nich plam, a w skrajnych przypadkach nawet obumarcie całej rośliny. Warstwa drenażu natomiast ma za zadanie odsączyć nadmiar wody oraz zapewnić optymalną wilgotność w doniczce.

Przeczytaj również: Domowy nawóz do roślin doniczkowych. Tego potrzebują twoje kwiaty zimą

Drenaż w doniczce — z czego zrobić?

Warstwę drenującą do doniczek z kwiatami możemy kupić w sklepie lub wykorzystać produkty dostępne w naszym domu. Idealnie w tym celu nada się:

 • keramzyt - jest to podłoże najchętniej wybierane na drenaż, składa się z granulek, które powstają z wypalonej gliny. Keramzyt jest lekki, przepuszczalny, odporny na pleśń i wilgoć.
 • perlit - jest to skała pochodzenia wulkanicznego, poprawia jakość podłoża i wspomaga rozwój korzeni.
 • drobne kamyki
 • potłuczone gliniane naczynia
 • gruby piasek

Jak zrobić drenaż krok po kroku?

Warstwę drenującą najlepiej wykonać podczas przesadzania rośliny do nowego podłoża. Na początku należy przygotować doniczkę z podstawką. Nowy pojemnik na kwiaty koniecznie powinien mieć dziurki, pozwalające na odpływ wody. Jeśli ich nie ma - warto wykonać je samemu np. gwoździem lub wiertarką.

Następnym krokiem jest wysypanie na dno doniczki kamyczków, keramzytu czy innego podłoża, który zapewni właściwe odprowadzanie wody. Jaka gruba powinna być warstwa drenażu? Jeśli pojemnik i roślina są nieduże - to wystarczy około 2-centymetrowa warstwa drenażu. W przypadku większych roślin i dużych donic - drenaż powinien mieć do 10 cm wysokości. Na tak przygotowane podłoże należy wysypać ziemię oraz wyłożyć bryłę korzeniową rośliny. Na koniec trzeba obsypać ziemią korzenie po bokach i od góry, aż do łodygi.

Przeczytaj również: Łatwe przesadzanie roślin domowych w trzech krokach. Sprawdź!

Źródło: Przesadzanie roślin doniczkowych. Youtube.com. Kanał: ogród na co dzień

Drenaż kwiatów doniczkowych — zalety

Warstwa drenująca w doniczce ma wiele zalet. Jednak przede wszystkim należy podkreślić, że drenaż:

 • oddziela korzenie roślin od wody
 • chroni korzenie przed zaleganiem w wodzie
 • zapobiega przed gniciem korzeni
 • chroni przed zatykaniem się otworów na dnie doniczki
 • pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci
 • absorbuje wilgoć z podłoża

Wykonanie warstwy drenującej w doniczce nie jest wcale trudne, a korzyści dla rośliny są naprawdę nieocenione. Jeśli planujecie w najbliższym czasie przesadzić roślinę, warto zapewnić jej drenaż, wykorzystując do tego nawet kawałeczki potłuczonej porcelany czy kamyki. Roślina z pewnością odwdzięczy się za to pięknym i bujnym wzrostem!

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.