Rośliny domowe

Nieszablonowa roślina z Afryki. Jak uprawiać haworsję pasiastą?

Haworsja pasiasta jest okazem, który powinien mieć w swojej kolekcji każdy miłośnik sukulentów. Nie ma wielu wymagań pielęgnacyjnych, szybko się rozrasta, a ciekawie ubarwione liście nadają jej spektakularnego wyglądu. Na tle innych roślin prezentuje się oryginalnie, jakby jej liście zostały pomalowane korektorem lub białym flamastrem.  

Nieszablonowa roślina z Afryki. Jak uprawiać haworsję pasiastą?
Haworsja pasiasta jest ceniona za niezwykłe ubarwienie liści. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Haworsja pasiasta — charakterystyka  

Haworsja pasiasta (z łac. Haworthia fasciata) pochodzi z Afryki, ale świetnie odnalazła się w domowych warunkach w Polsce. Jest często uprawiana ze względu na niezwykłe ubarwienie liści oraz szybki rozrost. Sukulent składa się z liści, które kształtem przypominają trójkąt — są szersze u podstawy i rozszerzają się ku górze, która jest ostro zakończona.  

Rozeta rośnie maksymalnie do 20 cm. Później okaz zaczyna rozrastać się na boki (podobnie jak np. aloes). Dzięki temu stosunkowo szybko można osiągnąć imponujący rozmiar kwiatu bądź podzielić się zaszczepkami z bliskimi. Liście są o tyle ciekawe, że na ich powierzchni znajdują się liczne białe brodawki, które układają się w pasy (stąd nazwa rośliny).  

Białe ubarwienie pasków ciekawie komponuje się z ciemnozieloną barwą samych liści haworsji. Zdarza się, że w domowych warunkach roślina kwitnie. To oznaka, że zapewniasz jej świetne warunki pielęgnacyjne. Drobne, białe kwiaty o dzwonkowatym kształcie pojawiają się na szczycie mięsistej łodygi, która wyrasta nieco ponad powierzchnię listowia.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Anna Włazik (@kwiatowe.art)

Stanowisko dla haworsji pasiastej  

Stanowisko haworsji pasiastej powinno być odpowiednio nasłonecznione. Roślina lubi promienie słońca, ale tylko wtedy, gdy nie padają na nią w bezpośredni sposób. Pomieszczenia z oknami wystawionymi na zachód będą doskonałe do uprawy tego gatunku. Jeśli jednak jest zbyt słonecznie, odsuń okaz od parapetu, aby nie poparzyć jego liści.  

W pomieszczeniach o orientacji wschodniej czy północnej może być dla rośliny nieco za ciemno, a w przypadku pomieszczeń wystawionych na południe, słońca może być za dużo. W takiej sytuacji należy umieścić roślinę na półce czy kwietniku zdecydowanie oddalonym od źródła światła.  

Jeśli chodzi o temperaturę, w jakiej sukulent dobrze się czuje, to będzie to ta pokojowa. Stanowisko haworsji pasiastej nie powinno być wychładzane poniżej 10°C, gdyż w takich warunkach okaz zamiera. Haworsja powinna nieco odpocząć po okresie wegetacji, ale nie musi tego robić w znacznie niższej temperaturze (ta domowa będzie w porządku).  

Haworsja pasiasta — ziemia  

Ziemia dla haworsji pasiastej powinna być luźna i przepuszczalna. Najlepiej sięgnąć po podłoże dedykowane kaktusom oraz sukulentom lub samodzielnie je wykonać. W tym celu połącz w takich samych proporcjach:  

 • ziemię kompostową,  
 • żwir,  
 • keramzyt,  
 • piasek, 
 • perlit.  

Roślina powinna się zdrowo rozwijać nawet w podłożu uniwersalnym. Warto jednak zadbać o warstwę drenażową na dnie osłonki. Dzięki temu ochronisz sukulent przed gniciem. Zatroszcz się także o to, aby doniczka była odpowiednio szeroka — po osiągnięcia maksymalnego wzrostu haworsja zaczyna rozrastać się na boki.  

Pielęgnacja haworsji pasiastej — podlewanie 

Pielęgnacja haworsji pasiastej opiera się przede wszystkim na zapewnieniu roślinie odpowiedniego stanowiska oraz zrównoważonym nawadnianiu. Nawożenie odgrywa znacznie mniejszą rolę, choć i o nim nie należy zapominać. Podlewanie haworsji pasiastej powinno być ograniczone. Okaz jest sukulentem, a te z reguły nie lubią przelewania.  

Haworsję powinieneś podlewać raz w tygodniu przy użyciu niewielkiej ilości wody. Pamiętaj również, by strumień płynów skierować wprost do podłoża, a nie na liście. W przeciwnym razie możesz je narazić na rozwój choroby grzybowej czy osłabić na tyle, że staną się bardziej podatne na działanie szkodników.  

W okresie zimowym możesz bardziej ograniczyć podlewanie rośliny. W tym czasie nie należy nawadniać jej częściej niż raz na 3 tygodnie. Ilość wody powinna być niewielka, aby roślina nieco odpoczęła przed kolejnym sezonem wegetacyjnym.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Kaśka K. (@panna.katarzyna_)

Pielęgnacja haworsji pasiastej — nawożenie  

Nawożenie haworsji pasiastej powinno się odbywać jedynie w okresie wegetacyjnym, czyli od wiosny do jesieni. Poza nim rośliny nie należy nawozić, aby mogła się zregenerować przed nadejściem kolejnej wiosny, gdy będzie wytwarzała nowe liście, a może nawet zakwitnie.  

Zasadniczo warto stosować nawóz przeznaczony do kaktusów lub sukulentów zgodnie z zaleceniami producenta, ale tylko w okresie wegetacyjnym. Sprawdzi się także uniwersalny nawóz do roślin o ozdobnych liściach. Po zaaplikowaniu pierwszej dawki odżywki warto obserwować okaz. Jeśli zaczną pojawiać się niepokojące objawy na liściach (plamy, podsychanie, utrata elastyczności), nie powinieneś ponownie używać tych samych składników.  

Przesadzanie i rozmnażanie haworsji pasiastej 

Przesadzanie haworsji pasiastej najlepiej wykonywać na wiosnę. W przypadku młodych okazów można je przeprowadzać każdego roku, ponieważ intensywny wzrost mocno wyjaławia ziemię. W przypadku nieco starszych roślin wystarczy przesadzanie raz na 3 lata. Podczas zmiany podłoża pamiętaj o:  

 • dokładnym oczyszczeniu korzeni z poprzedniego podłoża i obejrzeniu bryły (jeśli zauważysz objawy gnicia, zasychania, to pozbądź się chorych fragmentów rośliny);  
 • stworzeniu warstwy drenażowej na dnie doniczki,  
 • posypaniu powierzchni podłoża warstwą drobnych kamyczków.  

Ostatni punkt może wydawać się dziwny, ale dzięki temu liście unikną bezpośredniego kontaktu z wilgotną glebą, więc nie będą gniły. Dodatkowo efekt wizualny będzie ciekawie komponował się z białymi pasami na liściach.  

Przesadzanie jest także idealnym momentem na rozmnożenie haworsji pasiastej. Aby zyskać kilka sadzonek, przyjrzyj się okazowi. Jeśli zauważysz mniejsze rozety wokół matczynej rośliny, to będzie oznaką, że haworsja nadaje się do rozsady. Sadzonki należy delikatnie oczyścić z ziemi, a następnie oderwać od bryły matczynej i wsadzić do podłoża dla sukulentów i kaktusów.  

Haworsja pasiasta — choroby  

Co do zasady haworsja pasiasta jest odporna na choroby. Zdarza się jednak, że w wyniku niewłaściwej pielęgnacji pojawiają się problemy. Do najczęstszych chorób haworsji należą:  

 • choroby grzybowe (objawiają się gniciem liści i są z reguły wynikiem nadmiernego podlewania),  
 • poparzenia słoneczne (objawiają się brązowymi plamami na liściach), 
 • inwazja wełnowców (szkodników z zewnątrz, które należy usunąć za pomocą wacika kosmetycznego i alkoholu). 

Przy odpowiedniej pielęgnacji choroby nie będą stanowiły zagrożenia dla twojego okazu. Jeśli jednak się pojawią, warto zdiagnozować ich przyczynę i spróbować rozwiązać problem. Najpewniej haworsję uda się odratować. Przycinanie liści może okazać się skuteczną metodą walki z chorobami, która pomoże uniknąć stosowania środków chemicznych. 

Haworsja pasiasta charakteryzuje się nietuzinkowym wyglądem i niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi. Za troskę i sumienną opiekę odwdzięcza się ciekawym listowiem oraz szybko pojawiającymi się sadzonkami. Jeśli jesteś miłośnikiem lub kolekcjonerem sukulentów, powinieneś mieć ten okaz wśród swoich zdobyczy. 

Wszystko na temat pielęgnacji i uprawie roślin domowych znajdziesz w naszej sekcji specjalnej >> PIELĘGNACJA ROŚLIN DOMOWYCH <<

 

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.