Spis treści:
Kwiaty na święta zamiast kaktusa bożonarodzeniowego
Dekoracje na stół wigilijny, parapety czy kredensy, mające dodać wnętrzu bożonarodzeniowego klimatu, nie mogą obejść się bez żywego dodatku – rośliny, zarówno te zielone, jak i barwnie zakwitające w grudniowej aurze sprawiają, że w świąteczne kompozycje wkrada się naturalna równowaga i piękno. Żadne sztuczne ozdoby, wspaniale wykończone przedmioty i akcesoria nie zastąpią pachnących kwiatów, ich kolorowych owoców zawieszonych na silnych, zielonych pędach oraz urokliwych kształtów, charakterystycznych dla zimowych roślin ozdobnych.
Kwiaty doskonale wyglądają wśród drewnianych, prostych figurek, ceramicznych świeczników o anielskich kształtach, rzeźbionych i ręcznie malowanych domków czy połyskujących z oddali złotym wykończeniem dziadków do orzechów. Można tworzyć z nich kompozycje rozciągnięte na całej długości parapetu, wysprzątanego na błysk blatu kuchennej wyspy, ale równie magicznie prezentują się ustawione pojedynczo w świątecznych doniczkach na dekoracyjnych bieżnikach lub wyplecionych w technice makramy podkładkach.
Przyzwyczailiśmy się do tego, że bożonarodzeniowy dekor podkreślają gwiazdy betlejemskie (czerwone, różowe i białe poinsecje) oraz kaktusy bożonarodzeniowe, lepiej znane jako grudniki. Jednak to tylko dwie spośród licznych propozycji roślin ozdobnych najpiękniej prezentujących się zimą. Oto zupełnie nowe propozycje kwiatów na święta – zamiast kaktusa bożonarodzeniowego i kupowanej od lat trochę z zamiłowania, a trochę już z przyzwyczajenia poisencji. Jesteśmy pewni, że znajdziesz wśród nich swojego nowego, świątecznego ulubieńca, bo jest w czym wybierać.
- Kalanchoe bożonarodzeniowe (Kalanchoe blossfeldiana)
Skąpana w różu, bieli i rozmaitych odcieniach czerwieni zakwitająca kalanchoe ma dziesiątki drobniutkich kwiatów zebranych w liczne baldachy. Pojawiają się ponad linią mięsistych, niewielkich, ale rozłożystych liści, nadając roślinie pełny, kępiasty kształt.
Termin kwitnienia kalanchoe przypada nieco później, jednak dzięki temu możesz wykorzystać roślinę do dekoracji zimowych, które mają przyozdobić twój dom na dłużej, a nie tylko na kilka świątecznych dni.
Roślina potrafi rozwijać dziesiątki wspaniałych kwiatów rok po roku, co sprawia, że wybierając ją do domu, zyskasz wieloletnią, pewną, zimową ozdobę. Tym bardziej że kalanchoe to wytrzymały sukulent o niewielkich potrzebach pielęgnacyjnych, któremu w zupełności wystarczą stanowisko jasne, ale średnio słoneczne i minimalne ilości wody.
Popularna roślinka pięknie zaprezentuje się na zimowym stole. Niewiele wymaga, a mimo to bujnie zakwita. Fot. smartjojung/123rf.com
- Kaktus rubinowy kulisty (wielokolorowa forma szczepiona)
Ta roślinna ciekawostka z pewnością nie poskąpi uroku i oryginalnie udekoruje świąteczny parapet oraz stół. Utarło się, że rośliny eksponowane w tym okresie zachwycają bujnym kwitnieniem, ale przecież miłośnicy klasycznie wyglądających kaktusów również mogą znaleźć coś dla siebie i fascynacją tymi niezwykłymi roślinami zarazić innych.
Kaktus rubinowy w formie kuli pokrytej krótkimi, włoskowatymi cierniami zebranymi w kitki ma zielony pieniek, z którego rozwija się jaskrawo wybarwiona, idealnie okrągła korona. Specjaliści nazywają ją korpusem – najczęściej spotkasz w sklepach propozycje różowe, żółte, pomarańczowe oraz czerwone. Wprost idealne do świątecznych, kolorowych kompozycji.
Odmiana Ruby Ball, jedna z najbardziej kojarzonych z bożonarodzeniowymi aranżacjami, potrzebuje jasnego stanowiska i dobrze przepuszczalnego podłoża, a w grudniu jest niemalże bezobsługowa.
Rubinowe kaktusy możesz rozstawić w różnych częściach domu. W zestawieniu z lampkami i drobnymi dekoracjami będą na pewno bardzo oryginalne. Ich kolor idealnie wpisuje się w świąteczny klimat aranżacji. Fot. barmalini/123rf.com
- Kaktus jemioła (Rhipsalis Burchellii)
Gatunek ten uznawany jest za jeden z najprostszych w uprawie. To roślina, której dekoracyjnym walorem są rozłożyste, opadające łodygi. W naturze porasta pnie innych roślin, jednak posadzony w doniczce ma jeszcze więcej naturalnego uroku. Jego cienkie, zielone, cylindryczne łodygi zdobią drobne, kremowobiałe jagody – stąd jego nazwa kaktus jemioła.
W bożonarodzeniowej kompozycji brakuje ci żywego, zielonego akcentu, który sam w sobie będzie już delikatnie udekorowany biżuteryjnymi kuleczkami? Ten okaz o zwieszonym pokroju, kaskadowo opadający po obrysie doniczki, będzie dla ciebie idealny. Nie ma wyszukanych potrzeb, wystarczy, że zapewnisz mu jasne, łagodnie nasłonecznione stanowisko oraz dobrze przepuszczalne podłoże.
Delikatne, mięsiste owoce kaktusa tego gatunku przypominają te zawieszone na jemiole. Spróbuj wykorzystać to przy dekoracji świątecznego stołu. Fot. Yulia-B/CanvaPro
- Psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) in. wiśnia jerozolimska, zimowa
To niezwykle barwna roślina, która wśród zielonych liści nosi ogrom koralowych bombek, pomarańczowo-czerownych, mięsistych owoców. Wiśnia bożonarodzeniowa obwieszona kulistymi, miniaturowymi ozdobami z pewnością będzie niezastąpionym, świątecznym akcentem. Jest szczególnie dekoracyjna, jako średniej wielkości wiecznie zielony krzew, jednak w naszych warunkach nadaje się wyłącznie do uprawy doniczkowej.
Latem na miniaturowych krzewinkach pojawiają się liczne skupiska białych, gwiazdkowatych kwiatów, z kolei żółtoczerwone owoce obsypują ją późną jesienią. Do utrzymania kolorowych bombeczek roślina potrzebuje wilgotnego podłoża, ale uważaj, aby przez nieuwagę jej nie przelać. Ustaw doniczkę na stanowisku dość jasnym, ale pamiętaj, że nie potrzebuje bezpośredniego kontaktu ze słońcem.
Barwne bombki z mięsistych owoców na wiśniach jerozolimskich zastąpią szstuczne, kolorowe dekoracje. Roślina skupi na sobie wszystkie spojrzenia. Fot. okrasyuk/123rf.com
Wśród wszystkich oryginalnych roślin kwitnących lub barwnie owocujących zimą bezsprzecznym numerem jeden jest według mnie Adenium obesum, czyli róża pustynna. Roślina prezentuje się niezwykle, ponieważ posiada zdolność samoformowania jako doniczkowe bonsai.
Tam, gdzie pojawia się naturalnie, uznawana jest za niebiańską roślinę. W uprawie domowej, doniczkowej, zachwyca trąbkowatymi kwiatami w intensywnym kolorze czerwonym. Ich pełne bukiety wyrastające ponad pogrubioną łodygą sprawiają, że różę pustynną możesz oryginalnie zaaranżować, stawiając ją na świątecznym stole.
W uprawie doniczkowej róża pustynna rozwija tropikalne kwiaty na pędach, samoformujących się na drzewko bonsai. Gdy odrobinę jej pomożesz, stanie się najpiękniejszą formą w całej świątecznej dekoracji. Fot. Shyam Kumar Reddy Oduru/gettyimages/CanvaPro
Do pięknego kwitnienia roślina potrzebuje bezpośredniego światła słonecznego, dlatego zwróć uwagę na to, gdzie będzie stała jako dekoracja. Podlewaj ją raczej oszczędnie, pozwalając pomiędzy zabiegami wyschnąć wierzchniej warstwie ziemi. Preferuje niską wilgotność i nieco wyższą temperaturę, co również warto uwzględnić.
Przeczytaj również: Te rośliny to najlepszy wybór na święta. Zdobią dom i zachwycają gości
Jak dbać o kwiaty kwitnące zimą?
Rośliny doniczkowe, które wydają piękne kwiaty właśnie zimą i zdobią parapety w magicznym okresie okołoświątecznym, mają ściśle określone wymagania. Oczywiście nie ma jednej, sprawdzonej recepty na bezpieczną pielęgnację wszystkich okazów. Każdy gatunek i odmiana ma pewne potrzeby, które muszą zostać zaspokojone – koniecznie sprawdź, czego potrzebuje wybrany przez ciebie okaz, by przypadkiem mu nie zaszkodzić.
- Światło
Duże znaczenie w uprawie dekoracyjnych zimą roślin doniczkowych ma światło. Ważny jest zarówno czas ekspozycji, sposób jego padania, jak i poziom rozproszenia. Niektóre gatunki będą potrzebowały jasnego stanowiska, na które promienie słoneczne padają bezpośrednio i to przez większą część dnia. Inne zaś lepiej rozwiną się w miejscu, gdzie światło dociera po wcześniejszym rozproszeniu, ale nadal dość jasnym i ciepłym.
Jeśli ograniczysz roślinie dopływ światła poniżej jej potrzeb, łodygi zaczną wiotczeć, a liście (jeżeli takie wypuszcza) będą dłuższe, jaśniejsze i wyraźnie osłabione. Chcesz, aby kwitnące zimą rośliny doniczkowe były prawdziwą perełką wśród otaczających je dekoracji bożonarodzeniowych? Pamiętaj, aby zapewnić im jak najwięcej naturalnego światła w odpowiednim rozproszeniu.
- Temperatura
Naturalne światło słoneczne to źródło ciepła, które wiele roślin kwitnących zimą, w naturze porastających rejony pustynne lub tropikalne, chłonie niemalże każdą komórką. Gdy zimą dochodzi do niedoborów światła, ważne jest również to, by rośliny nie cierpiały na nadmiar ciepła generowanego przez domowe ogrzewanie. Utrzymanie równowagi pomiędzy światłem a temperaturą dla wielu wrażliwych gatunków ma znaczenie kluczowe.
Wiele okazów najlepiej zaprezentuje się, rosnąc w pobliżu okien, gdzie z jednej strony jest dość jasno, z drugiej zaś od szyb promieniuje chłód. Zanim jednak poprzestawiasz swoje kwiaty, dowiedz się, czego rzeczywiście potrzebują. Wiele z nich adaptuje się do nowych warunków w takim stopniu, że bez względu na niuanse rozwijają się bujnie i bajecznie kwitną. Jeśli tak właśnie jest w przypadku twoich roślin, zadomowionych na swoich miejscach, lepiej nie eksperymentuj.
- Nawilżanie
Rośliny tropikalne przyzwyczajone do wysokiej wilgotności w naturze, w uprawie doniczkowej mają nieco niższe potrzeby, jednak wciąż trzeba je odpowiednio nawilżać. Zimą ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w pomieszczeniach zamkniętych działa centralne ogrzewanie. Warto sięgnąć po niewielkie, automatyczne nawilżacze powietrza, ewentualnie regularnie opryskiwać liście i pędy roślin mgiełką ze zraszacza. Jeśli wybrany okaz kwitnący ma naprawdę wysokie potrzeby, postaw go na podstawce pełnej mokrych kamieni. Uzupełniaj wodę zawsze wtedy, gdy zauważysz, że w wyniku intensywnego parowania jej ubywa.
- Nawożenie
Kwitnące rośliny dekorujące bożonarodzeniowe parapety powinny być odpowiednio odżywione. Zawsze jednak sprawdź, czy dekoracyjność danego gatunku wynika z kwitnienia pochłaniającego ogrom energii i składników odżywczych, czy też roślina prezentuje się tak w stanie uśpienia. Tak dzieje się np. z wielokolorowymi formami kaktusów kulistych.
Uważaj z tworzeniem bożonarodzeniowych kompozycji opartych na elementach syntetycznych, np. dodając tu i tam oryginalnie uformowany, ozdobny celofan, nie okrywaj przypadkiem podłoża, które tak zaizolowane mogłoby zmienić swoje właściwości, co odbiłoby się na stanie rośliny. Zimowe kwiaty znoszą wiele, jednak nie narażaj ich niepotrzebnie na niekorzystne warunki – postaw w tegorocznych dekoracjach na moc natury i wyeksponuj jej barwne oblicze, dodając wokół tylko drobne elementy kompozycyjne.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kiedy posadzić amarylis w doniczce, aby zakwitł w Boże Narodzenie? Nie przegap najlepszego terminu
Grudnik zacznie kwitnąć wcześniej niż zwykle. To dzięki odżywce, którą regularnie mu teraz podaję
Nie ma dużo wymagań, za to kwiatów daje mnóstwo. Kalanchoe Blossfelda – uprawa i pielęgnacja