Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jest bardzo efektowa, ale nie często gości w domach. Uprawa i pielęgnacja woskówki

Woskówka to efektowna, ale jeszcze mało znana roślina. Przywędrowała do nas z bardzo daleka, bo aż z Australii. W naszym klimacie uprawiana jest głównie jako roślina doniczkowa. Woskówka wyróżnia się długim i spektakularnym kwitnieniem, wydziela też piękny zapach, który natychmiast roznosi się w całym domu. Jej dodatkową zaletą jest to, że nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Poznaj tajniki uprawy woskowego kwiatu.  

Jest bardzo efektowa, ale nie często gości w domach. Uprawa i pielęgnacja woskówki
Woskówka to oryginalna roślina, która może się pochwalić długim i obfitym kwitnieniem oraz przyjemnym zapachem. Fot.123RF.com

Spis treści:

Woskowy kwiat – krzew z Australii        

Woskówka, bo tak brzmi polska nazwa Chamelaucium uncinatum, to roślina z rodziny mirtowatych. Pochodzi z Australii Zachodniej, gdzie dorasta do 4 m wysokości. W naszych warunkach klimatycznych uprawiana jest głównie jako roślina doniczkowa, choć niektórzy podejmują się jej uprawy w gruncie. Woskówka ma zwarty, krzaczasty pokrój. Rośnie powoli, uprawiana w doniczce osiąga około metra wysokości. Zdrewniałe pędy rośliny gęsto pokrywają cienkie, igiełkowate liście o kolorze zielonym. Po roztarciu w palcach wydzielają one dość delikatny cytrynowy aromat, gdyż zawierają olejki eteryczne.  

Głównym atutem rośliny jest długie i zjawiskowe kwitnienie. Pąki kwiatowe pojawiają się od marca do czerwca. Kwiaty są małe, pięciopłatkowe, wyglądają, jakby były odlane z wosku (stąd popularna angielska nazwa „wax flower”, czyli woskowy kwiat). W zależności od odmiany mogą one przybierać barwę białą, różową, a nawet fioletową. Ponadto kwiaty woskówki wydzielają przyjemny aromat drzewa sandałowego, który roznosi się po całym domu.           

Uprawa woskówki

Chociaż woskówka przywędrowała do nas z daleka, jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie. Jeśli jednak zapewnimy jej odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, wynagrodzi nasze starania spektakularnym kwitnieniem. Poniżej przedstawiamy tajniki uprawy i pielęgnacji woskowego kwiatu.

  • Stanowisko

Stanowisko do uprawy woskówki powinno być słoneczne. Latem możemy wystawić roślinę na balkon lub taras (należy ją wówczas trochę cieniować). W okresie zimowym warto jednak zapewnić woskówce temperaturę w okolicach 10-15 st. C, gdyż wchodzi w okres spoczynku. Dzięki temu będzie mogła zawiązać pąki kwiatowe. Zimą może też cierpieć z powodu niewystarczającej ilości światła słonecznego, dlatego warto zadbać o dodatkowe źródła światła.    

woskówka Woskówka tworzy niewielkie, woskowe kwiaty o kolorze biały, różowym lub fioletowym. Fot.123RF.com

  • Ziemia

Dobrym podłożem dla woskówki będzie ziemia lekka i dobrze przepuszczalna, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Aby rozluźnić glebę, można ją wymieszać z keramzytem lub piaskiem. Należy też zapewnić odpowiednią warstwę drenażu, która ma za zadanie odsączyć nadmiar wody oraz zapewnić optymalną wilgotność w doniczce.  

Przeczytaj również: Co robić, gdy ziemia w doniczce pleśnieje? Posypanie cynamonem to za mało

  • Podlewanie i nawożenie

W okresie kwitnienia woskówka wymaga obfitego podlewania, ale tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. Warto uważać na przelanie, które może doprowadzić do gnicia korzeni. Po podlaniu należy też usunąć nadmiar wody z podstawki lub pokrywki. Warto też wiedzieć, że woskówka jest odporna na krótkotrwałą suszę, co jest dobrą wiadomością dla zapominalskich podlewaczy. Zimą z kolei zmniejszamy częstotliwość podlewania woskowego kwiatu. Podlewamy go rzadko (co 2-3 tygodnie) i w małych ilościach. W tym okresie woskówka przechodzi okres spoczynku, by kwitnąc długo i obficie w kolejnym roku. Do podlewania najlepiej użyć wody miękkiej.  

Jeśli chodzi o nawożenie, woskówka jest rośliną stosunkowo żarłoczną. Aby pięknie i długo kwitła, wymaga zapewnienia wystarczającej ilości substancji odżywczych w glebie. Dlatego w czasie kwitnienia należy zasilać roślinę co 2-3 tygodnie nawozem wieloskładnikowym.  

  • Przycinanie

Woskówka bardzo dobrze znosi zabieg przycinania. Dobrą praktyką jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Pod koniec okresu spoczynku można przyciąć roślinę, nadając jej kulistego lub owalnego kształtu. Podczas wykonania zabiegu warto jednak uważać, aby nie uszkodzić pąków kwiatowych.   

  • Przesadzanie

Woskowy kwiat nie wymaga częstego przesadzania. Czynność tę przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy korzenie mocno przerosną ziemię w doniczce. Jeśli chodzi o termin, najlepiej to zrobić pod koniec zimowego spoczynku. Przy przesadzaniu glebę najlepiej wymieszać z keramzytem lub piaskiem.   

  • Rozmnażanie

Woskówkę można rozmnażać przez nasiona. Jest to jednak bardzo czasochłonny proces, który nie zawsze kończy się powodzeniem. Najlepszą metodą rozmnażania roślin jest ukorzenianie półzdrewniałych sadzonek pędowych. Wystarczy pobrać je w sierpniu (powinny mieć około 10 cm długości), po czym ukorzenić w piasku zmieszanym z torfem. Warto wiedzieć, że niezdrewniałe sadzonki wierzchołkowe źle się ukorzeniają.    

woskowy kwiat W przypadku woskówki należy zadbać o zapewnienie jasnego stanowiska. Fot.123RF.com

  • Choroby i szkodniki

Woskówka jest rośliną dość odporną na choroby i szkodniki. Mimo to może zostać zaatakowana przez zgniliznę korzeni. Jeśli chodzi o szkodniki, zagrożenie dla roślin mogą stanowić mszyce lub wełnowce.  

Woskówka – zastosowanie

Chociaż woskówka jest rośliną mało znaną, zaczęto ją doceniać na przełomie VII i XIX wieku. Przez długi czas była uprawiana głównie na kwiat cięty. Woskowy kwiat jest często używany przez florystów w kompozycjach i bukietach, gdyż charakteryzuje się niezwykłą trwałością kwiatów. Oprócz tego świetnie nadaje się do formowania na drzewka bonsai. Zaproś woskówkę do domu, a nie pożałujesz. Zachwyci cię efektownym kwitnieniem przez długie miesiące. Sprawi też, że w domu będzie unosił się piękny aromat.     

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 11 najpiękniejszych roślin doniczkowych. Trzy z nich to must have w każdym domu

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.