Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Fiołek alpejski będzie kwitł na okrągło. Metoda jest prościutka

Fiołek alpejski, znany jako cyklamen perski, to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych, która zdobi domowe parapety kolorowymi kwiatami. Rozkwita w okresie zimowym, dzięki czemu nawet w ponure dni możemy cieszyć się feerią barw we wnętrzu. Jego pielęgnacja nie jest zbyt skomplikowana – wystarczy pamiętać o 5 zasadach, a będzie kwitł na okrągło. Podpowiadamy, co zrobić, żeby fiołek często kwitł.

Fiołek alpejski będzie kwitł na okrągło. Metoda jest prościutka
Fiołek alpejski to spektakularna roślina o niezwykłych kwiatach, które pojawiają się zwykle w okresie zimowym. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co lubi fiołek alpejski?

Fiołek alpejski imponuje swoim wyglądem szczególnie w okresie zimowym, gdy natura zazwyczaj odpoczywa. Tworzy niezwykle dekoracyjne kwiaty w różnych odcieniach bieli, różu, czerwieni czy fioletu. Roślina ta nie jest zbyt trudna w uprawie. Aby jednak cieszyć się jej walorami dekoracyjnymi, musimy o nią odpowiednio zadbać. Co lubi fiołek alpejski? Preferuje jasne i ciepłe pomieszczenia o temperaturze 10-18 st. C. Jeśli chodzi o podłoże, lubi przepuszczalną, lekką, bogatą w substancje organiczne ziemię, która powinna być stale lekko wilgotna. Jeśli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, będzie kwitła na okrągło i cieszyła nasze oczy zjawiskowymi kwiatami.  

Są jednak rzeczy, których fiołek alpejski nie lubi. Roślina ta nie znosi zbyt ciepłych stanowisk, gdzie szybko więdnie i marnieje. Dlatego nie należy ustawiać jej na parapetach w pobliżu grzejników czy urządzeń elektrycznych generujących ciepło. Fiołek alpejski nie lubi zalewania liści i moczenia korzeni, przez co może dojść do ich gnicia. Oprócz tego nie toleruje zbyt obfitego nawożenia. Warto też wiedzieć, że roślina ta nie znosi przeciągów, dlatego należy zapewnić jej takie miejsce, w którym nie będzie na nie narażona.   

co lubi fiołek alpejski Dla obfitego kwitnienia fiołek alpejski wymaga jasnego stanowiska (ale nie bezpośrednio nasłonecznionego). Fot.CanvaPro

Co zrobić, żeby fiołek często kwitł? Stosuj 5 zasad

Fiołek alpejski wprowadza do wnętrza kolor i radość. Jego kwiaty rozwijają się jesienią i zimą, ale można go mieć przez lata. Jak sprawić, żeby roślina kwitła więcej niż jeden raz? Mam na to prosty sposób. Stosuję kilka podstawowych zasad, a mój fiołek alpejski kwitnie nieustająco. O czym należy pamiętać?

     1. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Fiołek alpejski preferuje stanowiska półcieniste lub słoneczne, ale nie narażone na bezpośrednie promienie słoneczne, które może poparzyć delikatne liście i kwiaty. Jeśli jednak ustawimy doniczkę w całkowitym cieniu, możemy nie doczekać się obfitego kwitnienia.

     2. Unikaj moczenia liści i kwiatów

Dla prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia fiołek alpejski potrzebuje stale wilgotnej gleby (ale nie może być zbyt mokra). W trakcie nawadniania należy unikać moczenia liści i kwiatów, inaczej roślina może zacząć chorować. Z tego względu fiołek powinien być podlewany na podstawkę, a po 30 minutach należy usunąć nadmiar wody. Do podlewania warto używać odstanej wody o temperaturze pokojowej.          

     3. Utrzymuj wysoką wilgotność powietrza

Fiołek alpejski nie lubi suchego powietrza – w takich warunkach jego liście zaczynają się marszczyć. Chociaż należy mu zapewnić wilgotne powietrze, nie wolno go zraszać. W pobliżu rośliny warto ustawić pojemnik z wodą lub zainwestować w specjalny nawilżacz powietrza.   

     4. Usuwaj przekwitłe kwiaty

Co zrobić, żeby fiołek alpejski często kwitł? Ważnym zabiegiem, o którym nie można zapomnieć, jest usuwanie kwiatów, które już przekwitły. Czynność ta pobudzi fiołka do tworzenia nowych pąków kwiatowych. Oprócz tego usuwamy wszelkie żółknące lub obumierające liście. W tym celu należy wykręcić je u nasady, jak najbliżej bulwy. Ważne jest, aby nie zostawiać żadnych fragmentów, które mogą zacząć gnić.   

     5. Przesadź w razie potrzeby

Fiołek alpejski wymaga również regularnego przesadzania do większej doniczki tak, by mógł prawidłowo się rozwijać. Należy to zrobić po przekwitnieniu. Podczas czynności należy usunąć martwe liście, kwiaty i korzenie.    

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Najlepsze mikstury na kwitnienie. Wydajesz grosze, a storczyki, fiołki czy anturium uginają się od kwiatów

Domowy nawóz z goździków. Anturium kwitnie po nim nieustająco

Bananowa herbatka do roślin doniczkowych. Po takim zastrzyku witamin kwitną najbardziej oporne kwiaty

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.