Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

4 najlepsze domowe nawozy do zamiokulkasa. Tanie i bogate w składniki odżywcze

Zamiokulkas nie bez powodu jest nazywany żelazną rośliną. Zniesie nawet długotrwałą suszę i wybaczy zaniedbania. Zwłaszcza latem warto jednak poświęcić mu nieco uwagi, za co odpłaci się mnóstwem nowych pędów i liści. W artykule podpowiadamy, jak go podlewać i czym dokarmiać o tej porze roku. Oto 4 najlepsze domowe nawozy do zamiokulkasa.

4 najlepsze domowe nawozy do zamiokulkasa. Tanie i bogate w składniki odżywcze
Dzięki domowym nawozom zamiokulkas wypuści mnóstwo nowych liści. Fot. vodolej/123RF.com

Spis treści:

Jak podlewać zamiokulkasa latem?

Zmiokulkas jest tak odporną rośliną doniczkową, że znosi nawet najbardziej niesprzyjające warunki wzrostu i wybacza błędy w uprawie. Jednej rzeczy jednak nie toleruje – nadmiaru wody w podłożu. Przelany zamiokulkas szybko zaczyna gnić, czego łatwym do rozpoznania objawem są żółknące, usychające liście, które z czasem opadają. Jeśli uprawiany przez nas egzemplarz jest duży, ciężkie i mięknące u podstawy łodygi się pokładają. Nadmierne podlewanie jest błędem, którego powinniśmy unikać przez cały rok, również latem.

Jak w takim razie podlewać zamiokulkasa latem? Pamiętając, że jest on sukulentem i lepiej znosi suszę niż nadmiar wody, przychodźmy do niego z konewką nie częściej niż co 2-3 tygodnie. Przed podlaniem zamiokulkasa warto sprawdzić, czy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce jest całkowicie sucha. Możemy zrobić to palcem lub patyczkiem, oceniając wilgotność podłoża na głębokości 2-3 cm.

Jaką wodą podlewać zamiokulkasa? Na pewno nie sprawdzi się zimna i twarda, prosto z kranu. Dużo lepszym wyborem jest miękka, odstana woda o temperaturze otoczenia. Możemy wykorzystać też wodę deszczową, filtrowaną z dzbanka lub przegotowaną i wystudzoną.

Cenna rada: Latem nie musimy zraszać zamiokulkasa. Jego liście pokryte są pokryte woskowym nalotem, który chroni go przed utratą wody.

Jeśli zamiokulkas będzie podlewany zbyt często, jego liście zaczną żółknąć i opadać. Jeśli zamiokulkas będzie podlewany zbyt często, jego liście zaczną żółknąć i opadać. Fot. keleny/123RF.com

Przeczytaj również: Wymieszaj i podlej anturium. Szybko się zregeneruje i wypuści dużo kwiatów

4 najlepsze domowe nawozy do zamiokulkasa

Latem zamiokulkas oczekuje nie tylko oszczędnego podlewania, ale również umiarkowanego nawożenia. Warto zasilić go o tej porze roku, ponieważ jest to okres, gdy rośnie najintensywniej. Jeśli dostarczymy mu dodatkowych składników odżywczych, szybko zagęści się dzięki nowym pędom i liściom. Zamiast kupować drogie preparaty w sklepie, możemy zrobić własne, domowe nawozy do zamiokulkasa. Oto 4 najlepsze z nich:

  1. Żelatyna – 1 łyżkę stołową żelatyny zalewamy ½ szklanki gorącej wody. Mieszamy do rozpuszczenia, a następnie łączymy z 3 szklankami zimnej wody. Tak przygotowanym nawozem podlewamy zamiokulkasa raz na miesiąc;

  2. Skórki banana – 2 skórki banana wrzucamy do słoika, zalewamy 1 l wody i odstawiamy na całą dobę. Po tym czasie bogaty w składniki odżywcze płyn wykorzystujemy jako nawóz co 2-3 tygodnie;

  3. Pokrzywa – 100 g liści pokrzywy drobno siekamy i zalewamy 1 l wody. Gotujemy przez 20-30 min, po czym studzimy i przelewamy przez sito. Rozcieńczamy wodą w stosunku 1:5 i wlewamy do doniczki z zamiokulkasem co 3-4 tygodnie;

  4. Woda po gotowaniu ryżu – musi być całkowicie wystudzona i nie może mieć dodatku soli. Używamy jej do podlewania rośliny nie częściej niż raz w miesiącu.

Latem warto pomóc zamiokulkasowi w wytwarzaniu zdrowych liści i pędów. Stosujmy domowe nawozy, ale z umiarem. Nawet naturalny preparat może zaszkodzić roślinie, jeśli będzie podawany zbyt często.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak pielęgnować pieniążka latem? Sposób na mnóstwo zielonych i zdrowych liści

Skrzydłokwiat wystrzeli kwiatami jak nigdy wcześniej. Ten nawóz zasługuje na medal

Sansewieria będzie rosła trzy razy szybciej. Latem potrzebuje specjalnej troski

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.