Rośliny domowe

Najczęściej spotykane trujące rośliny doniczkowe

Niektóre rośliny mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia lub nawet trujące. Jakie tak naprawdę zagrożenie niesie ze sobą trzymanie ich w domu i jak je rozpoznać?

Najczęściej spotykane trujące rośliny doniczkowe
Spożycie jakiegokolwiek fragmentu tej rośliny może powodować paraliż. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Rośliny same w sobie nie stanowią dla nas zagrożenia. Należy jednak mieć się na baczności i zachować czujność. Jeśli zauważymy, że doszło do kontaktu soków roślinnych ze skórą lub część rośliny została połknięta należy obserwować wszystkie objawy i w razie konieczności skontaktować się z lekarzem.

Najpopularniejsze  trujące rośliny w domu

To jedna za najpopularniejszych roślin domowych. Posiada piękny kolbiasty kwiatostan i ozdobne, pokryte woskiem liście. Niestety, niektóre części tego kwiatu (pędy i liście) zawierają niewielką ilość trujących dla człowieka kryształków szczawianu wapnia. Jeżeli będziemy mieli z nim kontakt, na naszej skórze pojawić może się wysypka. Zaś połknięcie kawałka atrium grozi obrzękiem języka, gardła i warg. Należy również uważać, aby nie zatrzeć sokiem oka, ponieważ może dojść do bardzo poważnego zapalenia spojówek.

Uwaga, wszystkie części bluszczu, które zawierają w swoim soku  saponiny, działające drażniąco na skórę i spojówki oczu, są trujące! Połknięcie kawałka tej rośliny może prowadzić do zaburzeń i zatrzymania oddechu, pojawienia się gorączki wysypki, halucynacji, odrętwienia i wymiotów.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Anna Kubiak (@zielonamoda.pl)

Znany wszystkim pod kryptonimem: fiołek angielski. Tworzone przez niego podziemne bulwy zawierają trujące saponiny oraz cyklaminę. Zatem, pod żadnym pozorem ich nie jedzmy. Bądźmy również bardzo ostrożni podczas rozmnażania cyklamenu (podział przez bulwy), róbmy to w gumowych rękawiczkach i pod żadnym pozorem nie zbliżajmy rąk do ust. W innym razie grożą nam: nudności, wymioty i biegunka, zawroty głowy, drgawki.  

  • Datura, bieluń

To rośliny, które posiadają piękne kwiaty w kształcie trąbek. Niestety, wszystkie jej części mają w swoim składzie bardzo trujące alkaloidy, które mogą wywołać palpitacje serca, konwulsje, halucynacje, a nawet śpiączkę. W dużej dawce są śmiertelnie niebezpieczne.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ania (@ogrodowe_l_o_v_e)

Podobnie jak u anturium, w jej sokach zawarte są kryształki szczawianu wapnia, a także czysty kwas szczawiowy oraz sok trawienny, powodujący rozpad białek. Sok wypływający z tej rośliny może powodować zapalenie skóry, w tym: swędzenie, pieczenie i bolesne pęcherze. Jeżeli podrażnimy nim oko, może pojawić się silny ból, skurcze powiek i łzawienie. Spożycie jakiegokolwiek fragmentu difenbachii wywołuje mdłości, biegunkę, zaburzenia rytmu serca, a w krytycznych przypadkach nawet paraliż

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @bakuplants

Zawiera w sobie szczawian oraz inne substancje uczulające. Podobnie jak w przypadku anturium, kontakt z sokiem tej rośliny grozi bolesnym podrażnieniem skóry. Po połknięciu, mogą pojawiać się takie dolegliwości jak: bóle brzucha i wymioty, pieczenie jamy ustnej i gardła, ślinotok i  obrzęk błon śluzowych.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ⓉⓄⒺⓀ (@tomekandbooks)

Mało kto potrafi wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez tego pięknego kwiatu. Kupujemy go co roku i dekorujemy nim okna czy stół. Musimy jednak być czujni. Kontakt z sokiem, zawartym w tej roślinie może powodować wysypki i podrażnienia skóry. Unikać kontaktu z tą rośliną powinny przede wszystkim osoby uczulone na lateks.

Najczęściej hodujemy go w doniczkach, aby ozdabiał nasz balkon czy taras. Mimo, że wydaje się potencjalnie niegroźny, warto zachować ostrożność. Oleander zawiera trujący sok, który uwalnia się po przecięciu rośliny, a ten może powodować podrażnienia skóry. Połknięcie kawałka tej rośliny grozi zatruciem, drgawkami i osłabieniem serca.

Powinniśmy jednak wiedzieć, że oleander to także roślina lecznicza. Jego liście, zawierające glikozydy nasercowe,  stanowią surowiec zielarski, stosowany podczas chorób układu krążenia.

Ten oryginalnie wyglądający kwiat jest często uprawiany w naszych domach. Musimy jednak mieć się na baczności. Wszystkie części tej rośliny, zarówno łodygi, liście, jak i korzenie, zawierają sok powodujący podrażnienia skórne. Podrażnia też oczy, a spożycie może skończyć się biegunką i wymiotami.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @ogrodnictwoodadoz

To piękne lecz trujące kwiaty doniczkowe. Zawiera  trujące szczawiany wapnia. Przede wszystkim należy uważać, aby jej części nie dostały się do ust np. dziecka. Grozi to podrażnieniem śluzówki jamy ustnej i przewodu pokarmowego, a także obrzękami górnych dróg oddechowy.

  • Wilczomlecz lśniący

Ten piękny kwiat z Madagaskaru może być niebanalną ozdobą parapetów czy innych nasłonecznionych miejsc. Jeśli mamy małe dzieci nie stawiajmy go w zasięgu ich rąk. Może podrażnić skórę, a także powodować biegunkę.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Polish Jungle (@polishjungle)

Ta piękna roślina z Ameryki Południowej jest ozdobą niejednego mieszkania - jest nie tylko efektowna, ale też niewymagająca. Może jednak okazać się niebezpieczna. Oprócz wysypki może nam także „zafundować” pieczenie spojówek i obrzmienie błon śluzowych przewodu pokarmowego.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez House Plant (@house_plant99)

Może być zachwycającą dekoracją wnętrza czy ogrodu. Sama jego obecność nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Należy jednak uważać - dostanie się kawałka rośliny do przewodu pokarmowego może spowodować biegunkę, nudności i bóle głowy.

Inne niebezpieczne rośliny doniczkowe to:

  • rośliny z rodziny obrazkowatych,
  • rośliny psiankowate,
  • rośliny amarylkowate, 
  • alokazja,
  • fikus,
  • kaladium,
  • scindapsus,
  • hoja,
  • amarylis.

Jak postępować w przypadku kontaktu z trującymi roślinami?

Zazwyczaj dochodzi do przypadków podrażnienia skóry, głównie podczas zabiegów pielęgnacyjnych roślin. Prace takie powinno się zatem zawsze wykonywać w ochronnych rękawiczkach. Pamiętajmy też o bardzo dokładnym umyciu rąk, już po zakończeniu pracy.

  • W przypadku podrażnienia skóry lub oczu pomaga spłukanie silnym strumieniem wody.
  • Jeżeli sok lub fragmenty trującej rośliny dostanie się do jamy ustnej, należy  przepłukać (nie połykać) ją wodą lub mlekiem.
  • Kiedy dojdzie do połknięcia fragmentu zielonego, najlepiej od razu wywołać wymioty i  wypić bardzo dużą ilość płynów, najlepiej wody, która szybko rozcieńczy truciznę i pomoże ją wydalić z naszego organizmu.
  • Jeżeli wystąpiły u nas halucynacje – picie wody jest zakazane.
  • Przy silnym zatruciu konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Autor: Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.