Rośliny domowe

Najczęściej spotykane trujące rośliny doniczkowe

Niektóre rośliny mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia lub nawet trujące. Jakie tak naprawdę zagrożenie niesie ze sobą trzymanie ich w domu i jak je rozpoznać?
REKLAMA

Rośliny same w sobie nie stanowią dla nas zagrożenia. Należy jednak mieć się na baczności i zachować czujność. Jeśli zauważymy, że doszło do kontaktu soków roślinnych ze skórą lub część rośliny została połknięta należy obserwować wszystkie objawy i w razie konieczności skontaktować się z lekarzem.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                               Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!
Anturium
To jedna za najpopularniejszych roślin domowych. Posiada piękny kolbiasty kwiatostan i ozdobne, pokryte woskiem liście. Niestety, niektóre części tego kwiatu (pędy i liście) zawierają niewielką ilość trujących dla człowieka kryształków szczawianu wapnia. Jeżeli będziemy mieli z nim kontakt, na naszej skórze pojawić może się wysypka. Zaś połknięcie kawałka atrium grozi obrzękiem języka, gardła i warg. Należy również uważać, aby nie zatrzeć sokiem oka, ponieważ może dojść do bardzo poważnego zapalenia spojówek.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Bluszcz doniczkowy
Uwaga, wszystkie części bluszczu, które zawierają w swoim soku  saponiny, działające drażniąco na skórę i spojówki oczu, są trujące! Połknięcie kawałka tej rośliny może prowadzić do zaburzeń i zatrzymania oddechu, pojawienia się gorączki wysypki, halucynacji, odrętwienia i wymiotów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Cyklamen perski
Znany wszystkim pod kryptonimem: fiołek angielski. Tworzone przez niego podziemne bulwy zawierają trujące saponiny oraz cyklaminę. Zatem, pod żadnym pozorem ich nie jedzmy. Bądźmy również bardzo ostrożni podczas rozmnażania cyklamenu (podział przez bulwy), róbmy to w gumowych rękawiczkach i pod żadnym pozorem nie zbliżajmy rąk do ust. W innym razie grożą nam: nudności, wymioty i biegunka, zawroty głowy, drgawki.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

      Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Datura, bieluń
To rośliny, które posiadają piękne kwiaty w kształcie trąbek. Niestety, wszystkie jej części mają w swoim składzie bardzo trujące alkaloidy, które mogą wywołać palpitacje serca, konwulsje, halucynacje, a nawet śpiączkę. W dużej dawce są śmiertelnie niebezpieczne.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Diffenbahia
Podobnie jak u anturium, w jej sokach zawarte są kryształki szczawianu wapnia, a także czysty kwas szczawiowy oraz sok trawienny, powodujący rozpad białek.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                             Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Sok wypływający z tej rośliny może powodować zapalenie skóry, w tym: swędzenie, pieczenie i bolesne pęcherze. Jeżeli podrażnimy nim oko, może pojawić się silny ból, skurcze powiek i łzawienie. Spożycie jakiegokolwiek fragmentu difenbachii wywołuje mdłości, biegunkę, zaburzenia rytmu serca, a w krytycznych przypadkach nawet paraliż.

Filodendron
Filodendron zawiera w sobie szczawian oraz inne substancje uczulające. Podobnie jak w przypadku anturium, kontakt z sokiem tej rośliny grozi bolesnym podrażnieniem skóry. Po połknięciu, mogą pojawiać się takie dolegliwości jak: bóle brzucha i wymioty, pieczenie jamy ustnej i gardła, ślinotok i  obrzęk błon śluzowych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                           Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Gwiazda betlejemska, poinsecja
Mało kto potrafi wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez tego pięknego kwiatu. Kupujemy go co roku i dekorujemy nim okna czy stół. Musimy jednak być czujni. Kontakt z sokiem, zawartym w tej roślinie może powodować wysypki i podrażnienia skóry.
Unikać kontaktu z tą rośliną powinny przede wszystkim osoby uczulone na lateks.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                         Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Oleander pospolity
Najczęściej hodujemy go w doniczkach, aby ozdabiał nasz balkon czy taras. Mimo, że wydaje się potencjalnie niegroźny, warto zachować ostrożność. Oleander zawiera trujący sok, który uwalnia się po przecięciu rośliny, a ten może powodować podrażnienia skóry. Połknięcie kawałka tej rośliny grozi zatruciem, drgawkami i osłabieniem serca.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Powinniśmy jednak wiedzieć, że oleander to także roślina lecznicza. Jego liście, zawierające glikozydy nasercowe,  stanowią surowiec zielarski, stosowany podczas chorób układu krążenia.


Kroton pstry
Ten oryginalnie wyglądający kwiat jest często uprawiany w naszych domach. Musimy jednak mieć się na baczności. Wszystkie części tej rośliny, zarówno łodygi, liście, jak i korzenie, zawierają sok powodujący podrażnienia skórne. Podrażnia też oczy, a spożycie może skończyć się biegunką i wymiotami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Skrzydłokwiat
To kolejna roślina, która zawiera  trujące szczawiany wapnia. Przede wszystkim należy uważać, aby jej części nie dostały się do ust np. dziecka. Grozi to podrażnieniem śluzówki jamy ustnej i przewodu pokarmowego, a także obrzękami górnych dróg oddechowy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)

Co robić w przypadku kontaktu z trującymi roślinami?
Zazwyczaj dochodzi do przypadków podrażnienia skóry, głównie podczas zabiegów pielęgnacyjnych roślin. Prace takie powinno się zatem zawsze wykonywać w ochronnych rękawiczkach. Pamiętajmy też o bardzo dokładnym umyciu rąk, już po zakończeniu pracy. W przypadku podrażnienia skóry lub oczu pomaga spłukanie silnym strumieniem wody.

Jeżeli sok lub fragmenty trującej rośliny dostanie się do jamy ustnej, należy  przepłukać (nie połykać) ją wodą lub mlekiem. Kiedy dojdzie do połknięcia fragmentu zielonego, najlepiej od razu wywołać wymioty i  wypić bardzo dużą ilość płynów, najlepiej wody, która szybko rozcieńczy truciznę i pomoże ją wydalić z naszego organizmu. Jeżeli wystąpiły u nas halucynacje – picie wody jest zakazane. Przy silnym zatruciu konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Choroby kwiatów domowych. Wylecz je skutecznie cz.1

Co zrobić z roślinami, kiedy wyjeżdza się na urlop

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Najczęściej spotykane trujące rośliny doniczkowe"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.