Rośliny domowe

Podłoże kokosowe do roślin. Zalety i wady, do jakich roślin stosować?

Ziemia kokosowa ma dobroczynny wpływ nie tylko na kwiaty doniczkowe, ale także ogrodowe, w tym uprawiane w szklarni pomidory czy ogórki. Dzięki niej możesz zwiększyć plony nawet o 30 procent. Podłoże kokosowe rozluźnia glebę, chroni rośliny przed grzybami i bakteriami, a także skutkami suszy. Sprawdź, jakie inne zalety ma podłoże kokosowe i jak je wykorzystać w uprawach.

Podłoże kokosowe do roślin. Zalety i wady, do jakich roślin stosować?
Ziemia kokosowa rozluźnia glebę i ją nawadnia. Sprawdza się w hodowli roślin domowych i ogrodowych. Fot.123RF.com

Spis tresci:

Co to jest podłoże kokosowe? 

W ostatnim czasie wśród hodowców roślin domowych, ogrodników, ale także rolników i profesjonalnych producentów żywności dużą popularnością cieszy się podłoże kokosowe. Produkowane jest z rozdrobnionej skorupy orzecha palmy kokosowej. W jego składzie znajdują się zarówno włókna, jak i mniejsze części takie jak pył kokosowy.  

Dobrej jakości podłoże kokosowe powinno wcześniej ulec lekkiemu rozkładowi. Dzięki temu włókna uwalniają magazynowaną w komórkach sól morską, która mogłaby zaszkodzić uprawianym roślinom. Włókna następnie są płukane, suszone i dopiero prasowane. W sprzedaży podłoże kokosowe dostępne jest w formie mat lub mocno sprasowanych bloków i krążków.  

Tak powstałe włókna kokosowe są wykorzystywane w uprawie roślin doniczkowych, warzyw i kwiatów ogrodowych, ale także w hydroponice, zastępując mniej ekologiczną wełnę mineralną czy torf.  

Rodzaje podłoża koksowego 

W sklepach znajdziesz różne rodzaje podłoża kokosowego. Ich proces produkcji i skład jest taki sam, jednak różnią się frakcją, czyli wielkością części składowych. Do uprawy roślin doniczkowych możesz wykorzystać: 

  • chipsy kokosowe – czyli podłoże kokosowe o dużej frakcji. Często zawiera sporej wielkości łupiny orzecha wraz z włóknem. Jest świetnym dodatkiem do ziemi zastępującym drenaż. Chipsy możesz wykorzystać również do ściółkowania lub jako podłoże do epifitów np. do storczyków;  
  • ziemię kokosową – często zawiera większe włókna oraz pył. Może być używana jako podłoże samodzielnie lub jako dodatek do mieszanki ziemi zarówno w hodowli roślin domowych, jak i szklarniowych;  
  • pył kokosowy – rzadko jest w samodzielnej sprzedaży, raczej jako składnik mocno sprasowanych doniczek do rozsad lub mat i brykietów.  

Ziemia z włóknem kokosowym ma strukturę znacznie luźniejszą od ziemi uniwersalnej. Ponadto wykazuje właściwości hydrofobowe, przez co ma wiele zalet, które wpływają na rozwój kwiatów czy większe plony warzyw i owoców. Zarówno chipsy kokosowe, jak i ziemia kokosowa wraz z perlitem, keramzytem i korą wchodzą w skład popularnego bigosu dla roślin polecanego do kwiatów obrazkowatych np. monstery, anturium, filodendronów. Jest to podłoże luźne i mocno przepuszczalne, dzięki czemu nadaje się do roślin, które nie lubią wilgoci czy stojącej wody. 

podłoże kokosowe Ziemia z włóknem kokosowym ma strukturę znacznie luźniejszą od ziemi uniwersalnej. Fot.123RF.com

Zalety i wady podłoża koksowego 

Popularność ziemi kokosowej nie wynika jedynie z popularności samego orzecha. Wiele badań naukowych poświęconych jest wpływowi podłoża kokosowego na rozwój np. pelargonii czy petunii. Na ich podstawie stawiane są wnioski o zaletach włókien kokosowych i ich wpływie na szybkość wzrostu rośliny czy wielkość plonów. Z czego wynikają zalety podłoża kokosowego? 

Włókna kokosowe wykazują bardzo dobre właściwości hydrofobowe. Świetnie chłoną wodę i powoli ją uwalniają, dzięki czemu korzenie rośliny mają stały dostęp do wody przez znacznie dłuższy okres w porównaniu do ziemi uniwersalnej. Są zatem zalecane do roślin wrażliwych na suszę. W uprawach ogrodowych lub na polach dodatek włókien kokosowych może przyczynić się do oszczędności wody. Ważne jest jednak, aby dobrze sprawdzać wilgotność ziemi kokosowej, ponieważ zbyt duża wilgoć spowoduje, że włókna się nasycą i nie będą chłonąć wody, dopóki nie przeschną. 

Podłoże kokosowe jako dodatek do ziemi jest świetnym drenażem. Rozluźnia zbitą i gliniastą glebę. Nawet przy dużej wilgotności nie zbryla się, dzięki czemu doprowadza większą ilość powietrza do korzeni, co wpływa pozytywnie na wzrost rośliny.  

Dobrej jakości ziemia kokosowa jest wolna od patogenów, zarodników grzybów czy pleśni, przez co nie wymaga sterylizacji przed użyciem jak kora. Ponadto jest siedliskiem dobroczynnych grzybów z rodzaju Trichoderma, które ograniczają rozwój patogenów i chronią rośliny przed chorobami grzybowymi czy bakteryjnymi. 

Włókna kokosowe mają odczyn pH obojętny, dzięki czemu nadają się do hodowli roślin kwasolubnych, jak i lubiących podłoże zasadowe. Ich odczyn można dowolnie zmieniać przez dodatek nawozów i odżywek.  

Podłoże kokosowe ma również wiele zalet w hodowli przemysłowej. Ma długi okres użytkowania i co najważniejsze jest w pełni biodegradowalne w przeciwieństwie do stosowanej na szeroką skalę wełny mineralnej.  

Pomimo wielu zalet, ziemia kokosowa ma również wady, o których warto pamiętać, aby dobrze wykorzystać jej potencjał. Do najważniejszych należy brak składników odżywczych, które należy dostarczać z zewnątrz. Ponadto ograniczony rozwój grzybów i bakterii we włóknach kokosowych – także pozytywnych mikroorganizmów glebowych – doprowadza do tego, że składniki pokarmowe powinny być dostarczane w formie łatwo dostępnej dla roślin, czyli nawozów mineralnych. Odpowiednie nawożenie ziemi kokosowej jest zatem dość skomplikowane i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz zachowania proporcji poszczególnych składników pokarmowych.  

Jeśli decydujesz się na ziemię kokosową – wybieraj jedynie produkty najwyższej jakości. Te o niepewnym pochodzeniu mogą być nieprzekompostowane i płukane w wodzie morskiej, co wpływa na bardzo duże stężenie soli, która ma negatywny wpływ na hodowane rośliny.

Przeczytaj również: Jak wzmocnić rośliny doniczkowe i pobudzić je do wzrostu? Wsyp łyżkę kuchennego produktu do ziemi 

Do jakich roślin stosować podłoże kokosowe? 

Do czego ziemia kokosowa nadaje się najlepiej? Do jakich roślin ją wykorzystać? Jako dodatek do ziemi można ją stosować do uprawy niemal każdej rośliny. Najlepiej wówczas wymieszać włókna kokosowe z ziemią w stosunku 2030 procent. Dzięki niej ziemia będzie lepiej napowietrzona i nawodniona.  

Ziemia kokosowa do pomidorów i innych warzyw szklarniowych jest bardzo dobrym wyborem. W przypadku uprawy kwiatów domowych warto ją wykorzystać do hodowli roślin egzotycznych. Ziemia kokosowa do monstery może mieć formę bigosu lub innej mieszanki.  

Do czego wykorzystać jeszcze podłoże kokosowe? Świetnie sprawdza się do rozsady i hodowli siewek. Korzenie młodych roślin są słabe i potrzebują miejsca, aby się przebić. Włókna kokosowe doskonale rozluźniają glebę, ułatwiając początkowy wzrost rośliny.  

Ziemia kokosowa – zrób to sam 

Zanim wykorzystasz ziemię kokosową do kwiatów, musisz ją odpowiednio przygotować. W sklepach dostępne są niewielkie bloczki sprasowanych włókien, które są bardzo twarde. Ułatwia to ich transport i przechowywanie, jednak wymusza odpowiednie przygotowanie podłoża przed użyciem.  

Do miski czy wiadra włóż zakupiony bloczek i zalej dużą ilością wody. W zależności od wielkości bloczka może to być od trzech do nawet siedmiu litrów wody. Jeden litr wody przypada na około 150 gramów włókien kokosowych.  

Kiedy włókna pochłoną wodę, rozluźnią się i przemienią w dobrze znane podłoże. Można je wymieszać z ziemią lub przesypać do przygotowanej doniczki. W przypadku uprawy roślin jedynie w ziemi kokosowej należy pamiętać, aby jak najszybciej dodać odpowiednią odżywkę.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również:

Rajski ptak wśród roślin domowych. Jak uprawiać i pielęgnować strelicję królewską

Przycinanie aloesu - fachowy poradnik. Jak zebrać żel z przyciętego aloesu?

Roślina o nadzwyczajnych kwiatach. Jak uprawiać medinillę wspaniałą w domu?

Liście strelicji zwijają się w rulon? Sprawdź, co źle robisz

Truskawki szybciej rosną i mają więcej właściwości. Uprawa truskawek na włóknie kokosowym 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.