Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Roślina będzie kwitła przez cały rok. Wystarczy prosty zabieg

Anturium od lat uprawiana jest na kwiat cięty. W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach coraz częściej można natknąć się na bardziej wyszukane odmiany, nadające się do uprawy w doniczkach. Wyjaśniamy, jak dbać o anturium.

Roślina będzie kwitła przez cały rok. Wystarczy prosty zabieg
Kwiat anturium to tak naprawdę przebarwiony liść Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Anturium — ciekawostki 

To, co bierzemy za kwiat, jest tak samo, jak w przypadku np. skrzydłokwiatów, przebarwionym liściem, który w naturze wabi owady zapylające. Prawdziwe kwiaty wyrastają z kolby, od dołu, do mniej więcej połowy kolby są to kwiaty żeńskie, natomiast dale rosną kwiaty męskie. Kolorowe podsadki liściowe najczęściej mają kolor czerwony, takie znamy najbardziej. Ale są również odmiany w kolorze różowym, białym, niemal czarnym, a także wielobarwne. Mogą się one także różnić kształtem i wielkością. Kolba również może mieć różne kolory, może być poskręcana lub prosta.

Do najciekawszych odmian anturium należą: 

  • Anturium 'Acropolis', 'Chamipion', 'Fantasia' - przebarwiają się na biało;
  • Anturium 'Red Love', 'Fiesta' - przebarwiają się na czerwono;
  • Anturium 'Prince of orange', 'Amaretii', 'Devote' - przebarwiają się na pomarańczowo;
  • Anturium 'Pico bello', 'Carre', 'Alabama pink' - przebarwiają się na różowo;
  • Anturium 'Lemona', 'Summer love' - przebarwiają się na zielono;
  • Anturium 'Pandola, 'Nebraska' - przebarwiają się na różne kolory;

W uprawie doniczkowej możemy sięgnąć po odmiany karłowe, które nie urosną do dużych rozmiarów. Ich całkowita wysokość nie przekracza zazwyczaj 35-40 cm. Okres kwitnienia tych roślin przypada zwykle na lato, ale w idealnych warunkach mogą tworzyć kwiaty przez cały rok.

Anturium - pielęgnacja i wymagania - domowe rośliny doniczkowe, Ypoutube.com, kanał: Ogród na co dzień

Anturium — pochodzenie 

Anturium to epifit, podobnie jak najbardziej popularny storczyk falenopsis. W naturze rośliny te rosną na pniach i konarach drzew. Chociaż wiele gatunków można spotkać też na ziemi. Pochodzą z lasów deszczowych Ameryki Południowej, dlatego uwielbiają wilgotny klimat i ciepło.

Anturium — wymagania 

Dobrze czuje się więc w naszych mieszkaniach w temperaturze 21-23 stopni Celsjusza, a nawet wyższej. Zimą temperaturę można nieco obniżyć, mniej więcej do 16 stopni. Taki okres chłodu sprzyja inicjowaniu kwitnienia. Anturium jest jednak wrażliwe na chłodne przeciągi, musimy zatem uważać podczas wietrzenia mieszkań w chłodne dni.

Anturium — jaka ziemia

W związku z tym, że jest to epifit, należy zadbać o odpowiednie podłoże, powinno być ono rozluźnione i porowate, można np. podłoże torfowe wymieszać w połowie z podłożem do storczyków. Taka mieszanka zapewni korzeniom dostęp powietrza, którego potrzebują. Nie można sadzić tych okazów w ciężkiej, gliniastej ziemi.

Anturium — stanowisko 

Roślina ta dobrze rośnie w miejscu jasnym, ale o świetle rozproszonym, czyli znowu tak samo jak storczyk falenopsis. Toleruje też półcień. Nadmiar słońca może powodować żółknięcie liści, zasychanie ich brzegów oraz utratę ich charakterystycznego połysku.

Anturium nie rośnie — co robić?

Jednak należy też pamiętać, że niedobór światła może zahamować wzrost i kwitnienie. W uprawie anturium bardzo ważne jest podlewanie i dbałość o wysoką wilgotność powietrza. Podlewamy roślinę tak, aby cały substrat był dobrze nasiąknięty wodą. Najlepiej byłoby, gdyby była to deszczówka. Warto zadbać o to, żeby woda nie była twarda. Nadmiar wody zebrany w podstawce lub w osłonce zawsze wylewamy. Nie pozwalajmy korzeniom stać w wodzie, bo mogą gnić. Kolejny raz po konewkę sięgnijmy, gdy podłoże lekko przeschnie. Zimą podlewamy rzadziej.

anturium Niedobór światła może zahamować wzrost i kwitnienie anturium Fot. 123RF/PICSEL

Żeby podnieść wilgotność powietrza wokół rośliny, możemy postawić ją na podstawce wypełnionej kamieniami i wodą lub regularnie zraszać ją miękką letnią wodą. Można to robić nawet codziennie delikatnym, rozproszonym strumieniem, ponieważ anturium źle znosi suche powietrze

Anturium — nawożenie 

Jak każda roślina uprawiana przez nas w doniczkach, wymaga też dokarmiania. Od wiosny do jesieni możemy użyć słabego roztworu nawozu do uprawy epifitów, czyli np. storczyków, mniej więcej raz na 2-4 tygodnie. Warto zwrócić uwagę, aby była w nim stosunkowo duża ilość potasu, który wpływa m.in. na lepsze kwitnienie roślin.

Anturium — rozmnażanie 

Rozmnażanie przeprowadza się przez podział rozrośniętych egzemplarzy. Ze szkodników mogą żerować na nich przędziorki, wełnowce lub tarczniki. Wskazuje się, że jest to roślina toksyczna dla zwierząt, może powodować obrzęk jamy ustnej.

Anturium żółkną liście 

Kupując anturium, warto sprawdzić, czy oprócz kwiatów mają one również pąki kwiatowe, które dopiero się rozwiną i czy liście są zdrowe oraz błyszczące. Wiotkie  i żółtawe liście mogą świadczyć o przesuszeniu rośliny, która jak już wiadomo, wymaga dużej wilgotności. Jeżeli zapewnimy anturium właściwe warunki uprawy, może żyć bardzo długo, jeżeli nie – zazwyczaj gości w naszych domach około roku.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

infografika kwiaty doniczkowe na walentnki

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.