Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Pielęgnacja i uprawa gwiazdy betlejemskiej. Dzięki temu nie uschnie

Poinsecja to piękna i efektowna roślina, która największą popularnością cieszy się w okresie Bożego Narodzenia. Wyjaśniamy, w jaki sposób ją uprawiać i pielęgnować, aby przetrwała do przyszłego roku.

Pielęgnacja i uprawa gwiazdy betlejemskiej. Dzięki temu nie uschnie
Uprawa gwiazdy betlejemskiej. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Poinsecja – ogólna charakterystyka 

Poinsecja (Euphorbia pulcherrima) to krzew z rodziny wilczomleczowatych, która liczy łącznie ponad 2 tysiące gatunków roślin. Została odkryta w latach dwudziestych dziewiętnastego stulecia na terenie Ameryki Łacińskiej, a dokładnie na obszarach dzisiejszej Gwatemali i Meksyku. Według niektórych poinsecja była uprawiana przed wieloma wiekami przez Azteków. 

Poinsecja jako roślina ozdobna 

Poinsecja spotkała się z dużym zainteresowaniem i została przewieziona na teren Stanów Zjednoczonych. Tam zdobyła dużą popularność jako roślina ozdobna. Począwszy od połowy ubiegłego wieku, różne odmiany poinsecji są uprawiane jako rośliny domowe właściwie na całym świecie. Co ciekawe, na terenach położonych pomiędzy Zwrotnikiem Raka i Zwrotnikiem Koziorożca poinsecja jest wykorzystywana głównie w charakterze ozdoby ogrodowej. 

Może zainteresuje cię też artykuł: Gwiazda betlejemska - co zrobić, żeby zakwitła?

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Rika (@rika_txiki)

Różne nazwy poinsecji 

Czy wiesz, że w powszechnym obiegu funkcjonują różne nazwy tej pięknej, charakterystycznej rośliny? Jest ona określana nie tylko mianem po prostu poinsecji. Stosuje się także takie nazwy jak: poinsecja nadobna, wilczomlecz piękny lub nadobny oraz gwiazda betlejemska. 

Gwiazda betlejemska – roślina o nietypowych liściach 

Cechą charakterystyczną poinsecji są jej liście znajdujące się u szczytu. Właśnie te liście – określane także jako tzw. przykwiatki – przebarwiają się. Przybierają one najczęściej intensywny, czerwony kolor, choć można spotkać także liście o barwie pomarańczowej, różowej, białej, a nawet dwubarwne. Co ciekawe, często zdarza się, że kolorowe liście poinsecji są uważane za płatki kwiatów.

Dlaczego gwiazda betlejemska? 

Przebarwienie przykwiatków sprawia, że tworzą one specyficzną, różnobarwną mozaikę z położonymi niżej zielonymi liśćmi poinsecji. Takie nietuzinkowe połączenie nasuwa skojarzenia ze znaną z tradycji chrześcijańskiej gwiazdę betlejemską – to właśnie stąd wzięła się potoczna nazwa wilczomlecza. 

Jak wyglądają kwiaty gwiazdy betlejemskiej? 

W odróżnieniu od charakterystycznych, kolorowych liści gwiazdy betlejemskiej, kwiaty tej rośliny są drobne i niepozorne. Znajdują się one najczęściej na szczycie rośliny. Z reguły są bardzo liczne, ponieważ jeden krzew poinsecji może posiadać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu żółtych kwiatów. 

Gwiazda betlejemska – pielęgnacja i uprawa 

Roślina ta nieprzypadkowo jest nazywana potocznie gwiazdą betlejemską. Poinsecja jest często wykorzystywana jako ważna ozdoba w okresie Bożego Narodzenia. W niektórych domach w tym czasie umieszczana jest gwiazda betlejemska z papieru. Jeśli natomiast pragniesz, by to prawdziwa roślina wprawiła gości w zachwyt, to musisz wiedzieć, w jaki sposób uprawia się gwiazdę betlejemską. Nie chcesz, by poinsecja gubiła liście? Pamiętaj, że wilczomlecz jest bardzo wrażliwy na niekorzystne warunki otoczenia, w którym przebywa. Na co musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz, by roślina rozwijała się w prawidłowy sposób? 

Gwiazda betlejemska – pielęgnacja przez podlewanie 

Jedną z najważniejszych kwestii podczas uprawy wilczomlecza nadobnego jest odpowiednie podlewanie rośliny. Ważne jest, byś regularnie podlewał dojrzewającą poinsecję. Jednocześnie pamiętaj, by roślina nie otrzymywała zbyt dużych ilości wody. Zalecanym rozwiązaniem jest dostarczanie wody dopiero w sytuacji, gdy górna warstwa gleby jest już sucha. Zadbaj o to, by roślina otrzymywała niewielkie ilości wody co drugi dzień. Nie dopuść do tego, by woda zbierała się w podstawce doniczki. Zbyt duża jej ilość może doprowadzić np. do groźnych chorób wywołanych przez grzyby, a w dłuższej perspektywie do gnicia korzeni.  

Poinsecja a wilgotność powietrza 

Ponieważ poinsecja jako roślina uprawiana w warunkach domowych preferuje wilgotne powietrze, stosuj nawilżacz powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. To dobry sposób, by poprawić warunki w bezpośrednim otoczeniu poinsecji domowej. Wymogi te nie są zbyt skomplikowane, dlatego możesz je spełnić, nawet jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w hodowli roślin. W przeciwnym wypadku musisz liczyć się z tym, że narażasz poinsecję na przedwczesną utratę liści, osłabienie rośliny, a w skrajnych wypadkach nawet na obumarcie jej kwiatów. 

Gwiazda betlejemska – roślina, która źle znosi niskie temperatury 

Pamiętaj również o tym, że wilczomlecz nadobny źle reaguje na niskie temperatury. Narażenie rośliny na chłód i mróz może doprowadzić do poważnego zaburzenia jej rozwoju. Taki charakter poinsecji wynika stąd, iż jest to roślina, która naturalnie rośnie w regionach o wysokiej temperaturze powietrza (m.in. w Meksyku). Dlatego też podczas zakupu gwiazdy betlejemskiej zwróć uwagę na to, by wybrać taką roślinę, które nie stoi np. na półce sklepowej w pobliżu drzwi wejściowych. 

Gdzie postawić gwiazdę betlejemską? 

Jak możesz uniknąć tych przykrych następstw podczas hodowli poinsecji? Przede wszystkim, nie umieszczaj rośliny w miejscu, w którym temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie poniżej 15 stopni w skali Celsjusza. Ważne jest, byś nie trzymał jej w przeciągu – poinsecja bardzo źle znosi także silny wiatr. Dlatego zadbaj o poinsecję podczas transportu (podczas podróży owiń roślinę papierem, by uchronić ją przed szkodliwym wpływem wiatru czy mrozu). 

Gwiazda betlejemska źle znosi niskie temperatury. Fot. 123RF/PICSEL

Temperatura uprawy poinsecji 

Jeśli jesteś zainteresowany uprawą poinsecji w domu, zapewne zadajesz sobie pytanie: jaka jest idealna temperatura dla tej rośliny? Odpowiedź jest następująca: optymalny przedział temperatur, w jakich poinsecja prawidłowo się rozwija, to pomiędzy 15 a 25 stopni Celsjusza. Pamiętaj, by w okresie zimowym nie stawiać gwiazdy betlejemskiej w pobliżu grzejników. Chociaż wilczomlecz to jedna z roślin ciepłolubnych, to źle znosi podgrzewane powietrze. 

Gwiazda betlejemska – uprawa. Jakie światło należy zapewnić roślinie? 

Jeśli chodzi o dostęp poinsecji do światła słonecznego, to ważne jest, byś umieścił tę domową roślinę ozdobną w takim miejscu w twoim domu, gdzie panuje umiarkowany poziom nasłonecznienia. Taki stan rzeczy wynika stąd, że gwiazdka betlejemska, mimo iż w naturalnych warunkach rośnie w ciepłych rejonach Ameryki Łacińskiej, niezbyt dobrze znosi silne nasłonecznienie. 

Poinsecja – co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat uprawy? 

Przedstawione wyżej rady to cenne, lecz niejedyne wskazówki, które musisz wziąć pod uwagę podczas uprawy poinsecji. Pamiętaj także, że roślina ta zimą traci część liści w końcowym okresie tej pory roku. Nie obawiaj się tego, ponieważ utrata liści o tej porze roku nie jest niczym niepokojącym – to naturalny cykl rozwoju gwiazdy betlejemskiej. Co możesz zrobić? 

Przechowywanie poinsecji przez zimę 

Przytnij gałązki poinsecji, pamiętając o tym, by na każdej gałązce zostało co najwyżej kilka pąków. To jeszcze nie wszystko. Po zakończeniu przycinania umieść roślinę na okres ok. 5 tygodni w chłodnym miejscu. Temperatura powietrza nie może być wyższa niż 15 stopni w skali Celsjusza. W tym czasie nie podlewaj jej ani nie dodawaj nawozu. Tak przechowywaną roślinę przesadź do świeżej gleby na przełomie marca i kwietnia. 

Przeczytaj także: Poinsecja. Co zrobić z gwiazdą betlejemską po świętach?

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Pielęgnowanie gwiazdy betlejemskiej w domu na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.