Rośliny domowe

Cieniowanie gwiazdy betlejemskiej. Jak zrobić, żeby znów miała czerwone liście?

Masz w domu gwiazdę betlejemską i chcesz, by znów pięknie kwitła i miała czerwone liście? Musisz rozpocząć zabieg cieniowania gwiazdy betlejemskiej. Podpowiadamy, jak to zrobić i jak pielęgnować poinsecję. 

Cieniowanie gwiazdy betlejemskiej. Jak zrobić, żeby znów miała czerwone liście?
Poinsecja znana jest pod wieloma nazwami, choć najczęściej nazywana jest gwiazdą betlejemską. Fot.123RF/Pixabay

Spis treści:

Gwiazda betlejemska – charakterystyka 

Gwiazda betlejemska to roślina, bez której wielu z nas nie może sobie wyobrazić świąt Bożego Narodzenia. Poinsecja, czy też wilczomlecz nadobny, bo takie są mniej znane nazwy tego kwiatu, odniosła niesłychany sukces w naszym kraju i z roku na rok jej popularność rośnie. Warto zatem poświęcić jej chwilę czasu i zastanowić się, jak odpowiednio ją pielęgnować, by jak najdłużej cieszyła nas swoimi kwiatami.

Do prawidłowego rozwoju gwiazda betlejemska potrzebuje temperatur z zakresu od 18 do 21 stopni Celsjusza. Należy unikać spadków temperatury poniżej 12 stopni, gdyż bardzo często powoduje to utratę liści przez roślinę. Nawet krótkotrwałe spadki temperatury są niekorzystne.

W okresie przedświątecznym spotyka się czasami ludzi handlujących tymi okazami na straganach lub w przyulicznych kioskach. Takich miejsc powinniśmy unikać, gdyż egzemplarze tam przechowywane są narażone na przechłodzenie. Nawet kupując gwiazdę betlejemską w dobrych kwiaciarniach trzeba uważać, by nie narazić jej na zimno w czasie transportowania. Ponadto przy przenoszeniu uważamy na jej delikatne i kruche łodyżki oraz liście. Przy wyborze kierujemy się stanem ogólnym kwiatu, gęstością ulistnienia oraz tym, by gwiazda betlejemska była dobrze porozgałęziana i tworzyła zwartą całość.

cieniowanie gwiazdy betlejemskiej Gwiazda betlejemska do zakwitnienia potrzebuje ograniczenia ilości światła, dlatego na ok. 2 miesiące przed Bożym Narodzeniem przechowuj ją w ciemności. Fot.123RF.com

Poinsecja – znaczenie w religii

Kwiat, nazywany u nas gwiazdą betlejemską przybył do nas aż z Ameryki. Oprócz aspektów wizualnych wszystko jest jednym wielkim oszustwem. Nie jest to żadna gwiazda z Betlejem i nie ma w rzeczywistości nic wspólnego ani z Bliskim Wschodem, ani z chrześcijaństwem. Pochodzi z Meksyku, gdzie był raczej kojarzony z ofiarami z ludzi i zamiłowaniem do przelewu krwi, z której znana była przedkolumbijska religia tamtej ziemi.

Nie jest to również prawdziwy kwiat, bo to, co uchodzi czasami za jego płatki, to w rzeczywistości specjalnie przebarwione liście – w botanice zwane bracta – skupione w szczytową rozetę pięciu sztuk. Przypomina to pięcioramienną czerwoną gwiazdę – symbol bynajmniej nie chrześcijański. Nie będąc kwiatem, taka rozeta wcale nie kwitnie w okresie Bożego Narodzenia, lecz co najwyżej można ją na taki okres wybarwienia zaprogramować i to się właśnie robi, grając światłem. Istnieje przemysł i specjalne tajniki uprawy ponad stu hodowlanych odmian tego gatunku.

Przeczytaj również: Jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja guzmanii? Jest prostsza niż myślisz

Gwiazda betlejemska – kwiat o wielu odmianach 

Amerykanie wyhodowali wiele odmian i spopularyzowali tę roślinę jako ozdobny kwiat doniczkowy. Odmiany poinsecji różnią się kolorami przylistków, wzrostem rośliny, a także pokrojem liści. Oto niektóre z nich:

 • White Glitter o pstrokatych przykwiatkach,

 • Lemon Snow o przykwiatkach w barwie cytrynowej,

 • Silver Star o kremowo żółtych przykwiatkach,

 • Marble Star o różowych i biało obrzeżonych przykwiatkach,

 • Christmas Dream Vanilla o białych przykwiatkach,

 • Cortez odmiana o intensywnie czerwonych przykwiatkach,

 • Marblestar o różowych przykwiatkach z jasnym brzegiem.

Gwiazda betlejemska to jedna z najpiękniejszych dekoracji bożonarodzeniowych. Z pewnością w niesamowity sposób ubarwi mieszkanie w ten zimowy czas.   

Jak pielęgnować poinsecję?

Jeśli chcemy, by gwiazda betlejemska zakwitała w każde święta, powinniśmy dbać o nią już od pierwszego Bożego Narodzenia. 

 1. Jej barwny kwiatostan utrzymuje się po świętach czasem przez kilka miesięcy, a gdy roślina go już straci (zwykle następuje to wiosną) przycinamy jej pędy nad 2-3 oczkiem (licząc od dołu pędu). 

 2. Powinniśmy wtedy również wymienić doniczkę na większą. Sypiemy do niej drenaż i ziemię uniwersalną, przenosimy roślinę w jasne miejsce, regularnie podlewamy, a po dwóch tygodniach zaczynamy zasilać nawozem uniwersalnym.

 3. Nawożenie należy kontynuować aż do końca października. W czerwcu powinniśmy ponownie przyciąć pędy – co sprawi, że roślina się zagęści.

 4. Bardzo ważne jest również podlewanie. Wilczomlecz piękny, czyli gwiazda betlejemska, lubi mieć stale wilgotne podłoże. Musimy o to dość regularnie dbać, gdyż przesuszenie powoduje więdnięcie liści, a powrót do poprzedniej kondycji jest prawie niemożliwy. Jednocześnie, by nie dopuścić do gnicia korzeni, roślinę możemy podlewać od dołu, na podstawkę, czekając, aż poinsecja się napije i zlewając nadmiar wody. 

Tak pielęgnowana gwiazda betlejemska powinna zakwitnąć na każde Boże Narodzenie.

Co zrobić, żeby poinsecja zakwitła? Cieniowanie gwiazdy betlejemskiej

Poinsecja jest tzw. rośliną dnia krótkiego, gdyż do zakwitnienia potrzebuje ograniczenia ilości światła. Dlatego od połowy października do połowy listopada, w godzinach od 17 do 7 rano roślina powinna stać w ciemnościach. Jest to tzw. cieniowanie gwiazdy betlejemskiej. To gwarancja zawiązania pąków kwiatowych i wybarwienie kolorowych podkwiatków. 

Najlepiej zostawić gwiazdę betlejemską w pomieszczeniu, gdzie nie zapala się światła. Jeśli zdecydujemy się postawić roślinę na oknie, musimy ją odgrodzić od jasnego pokoju grubą zasłoną. Kwiat nie powinien być wystawiony na światło dzienne dłużej niż 8 godzin dziennie, dlatego przez pozostały czas można też trzymać go przykrytego kartonem. Ale uwaga: jeśli do rośliny będzie docierać światło latarni ulicznej, to chociaż słabe, też zakłóci proces zaciemniania rośliny!

Przeczytaj również: Biały nalot na ziemi w doniczce. Co zrobić? Użyj tej aromatycznej przyprawy

Pigwa bywa nazywana polską cytryną. Jakie ma właściwości? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.