Rośliny domowe

Jodła pokojowa – wszystko co powinieneś wiedzieć o jej uprawie

Jodła pokojowa to roślina, dzięki której w domu czy mieszkaniu przez cały czas może być obecny świąteczny akcent. Ma igły, jest soczyście zielona i z powodzeniem można uprawiać ją we wnętrzach. Jeśli chcesz, aby to niezwykłe iglaste drzewko zdobiło także twój dom, dowiedz się, jak należy je pielęgnować – dzięki temu będzie zachwycać swoim wyglądem przez długie lata! 

Jodła pokojowa – wszystko co powinieneś wiedzieć o jej uprawie
Araukaria przypomina wyglądem drzewko iglaste, dlatego nazywana jest jodłą pokojową. Fot.123RF.com/pixabay.com

Spis treści:

Czym wyróżnia się jodła pokojowa? 

Jodła pokojowa – zwana też inaczej araukarią (łac. Araucariaceae) – w środowisku naturalnym występują w ciepłej strefie podzwrotnikowej i zwrotnikowej. Rośnie między innymi na terenach Chile, Argentyny oraz w Australii. Drzewko te porastało te regiony już w epoce dinozaurów. Natomiast jej nazwa pochodzi od plemienia Indian – Araukanów – mieszkających na terenie Argentyny. Bywa też nazywana małpim drzewem, gdyż jej gałęzie mogą być naprawdę długie i opadać do samej ziemi, co kojarzy się z łapami tych ssaków. 

Roślina ta, rosnąc w swoim naturalnym środowisku, osiąga imponujące rozmiary – może mieć nawet 70 m wysokości. Bywa też, że jej pień ma średnicę 2 m. Mimo tego rośnie bardzo wolno. Pędy, które wyrastają z jej pnia, są ułożone do niego pod kątem prostym. Natomiast jej liście do złudzenia przypominają choinkowe igły lub mogą być wąskie, grube i skórzaste. Liście te znajdują się zarówno na gałęziach, jak i na pniu, a niektórym przypominają rybią łuskę. Oprócz tego na gałęziach rosną duże, kuliste szyszki. 

Jodła pokojowa może być oryginalnym okazem w kolekcji domowej zieleni. W krajach położonych w ciepłej strefie śródziemnomorskiej zdobi także przydomowe ogródki – w Polsce jej uprawa pod gołym niebem nie jest możliwa ze względu na brak odporności rośliny na mróz. Araukaria, która jest przeznaczona do uprawy wewnątrz pomieszczeń czy przy domach, osiąga maksymalnie 1,5-2 m wysokości. 

Przeczytaj też: Sansewieria to roślina o niezwykłych właściwościach. Powinna stać w każdym domu — NASA potwierdza


W naturalnym środowisku jodła pokojowa może osiągnąć nawet 70 m wysokości. Fot.123RF.com

Jakie wymagania ma araukaria domowa? 

Jodła pokojowa jest stosunkowo rzadko spotykana w polskich domach. Dzieje się tak ze względu na to, że trudno zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu. Araukaria nie lubi suchych, ogrzewanych pomieszczeń – wybranie niewłaściwego miejsca dla tej rośliny grozi jej deformacjami oraz tym, że będzie mało odporna na szkodniki. 

  • Jodła pokojowa – stanowisko 

By araukaria domowa dobrze czuła się pod dachem, należy ustawić ją w widnym, ale osłoniętym od bezpośrednich promieni słonecznych miejscu. Wynika to z faktu, że tam, skąd pochodzi, przed ostrym słońcem chronią ją inne leśne drzewa.  

Jeśli araukaria będzie uprawiana w zbyt nasłonecznionym miejscu, jej igły szybko stracą swój efektowny kolor – staną się bladobrązowe, pożółkłe i słomkowate. Jednak gdy będzie miała ona zbytnio ograniczony dostęp do światła, jej pędy będą wyginać się w kierunku słońca. Roślina ta lubi też przestrzeń – jeśli wokół niej znajdzie się dużo wolnego miejsca, efektownie się rozrośnie i stanie się rozłożysta. 

Jodłę pokojową należy ustawiać z dala od kuchni, w której używana jest kuchenka gazowa – emitowane zanieczyszczenia mogą jej zaszkodzić. Ponadto należy uprawiać ją w pomieszczeniu, w którym nigdy nie będą palone papierosy. 

Zimą araukaria przechodzi w stan spoczynku. Wtedy też należy przenieść ją do chłodnego, widnego pomieszczenia. Powinna w nim panować temperatura nie wyższa niż 5-10°C, dlatego warto umieścić ją w garażu, na klatce schodowej, w budynku gospodarczym.

Zobacz także: Kalatea – kapryśna, ale bardzo efektowna. Zimą potrzebuje szczególnej troski 

  • Odpowiednia ziemia dla jodły pokojowej 

Aby domowa araukaria dobrze rosła, warto uprawiać ją w ziemi przeznaczonej do rododendronów lub drzew iglastych. Podłoże powinno mieć pH 4,0-5,0, być żyzne i próchniczne. Ziemię przeznaczoną do uprawy jodły pokojowej można wymieszać też z piaskiem. 

Na czym polega pielęgnacja jodły pokojowej? 

Soczyście zielone igły i rozłożyste gałęzie oznaczają, że drzewko jest zdrowe i w dobrej kondycji. Aby tak się stało, należy przestrzegać zasad dotyczących jego pielęgnacji. Przycinanie jodły pokojowej nie jest konieczne, ale i tak wymaga ona sporo troski od jej właściciela. 

  • Podlewanie jodły pokojowej 

Do podlewania araukarii należy używać odstanej wody – dzięki temu będzie miała ona mniej wapnia, którego nadmiar mógłby zaszkodzić roślinie. 

Na dnie doniczki, w której znajdzie się jodła pokojowa, powinien zostać ułożony drenaż – np. z keramzytu. Jest to sposób na to, aby korzenie popodlewaniu nie stały w wodzie, co mogłoby skończyć się ich zgniciem. Roślinę tą podlewany tak często, jak jest to konieczne, czyli wtedy, gdy bryła korzeniowa przeschnie. Warto także zraszać jej igły bezwapienną, przegotowaną wodą. W pobliżu jodły domowej można też ustawić nawilżacz powietrza. 

  • Jodła pokojowa – nawożenie 

Jodłę pokojową należy nawozić od wiosny do jesieni – co 2-3 tygodnie. Można do tego używać preparatów pozbawionych wapnia i przeznaczonych do iglaków. Z nawożenie trzeba zrezygnować zimą, kiedy drzewko przechodzi w stan wegetacji. 

  • Rozmnażanie jodły pokojowej – najważniejsze zasady 

Do rozmnażania araukarii wykorzystuje się sadzonki półzdrewniałe, które pobiera się z pędów wierzchołkowych drzewka w okresie od grudnia do stycznia. Sadzonkę umieszcza się w wodzie do czasu, aż przestanie z niej wyciekać żywica.  

Po zanurzeniu sadzonki w ukorzeniaczu należy posadzić ją w torfowym podłożu. Aby zapewnić jej jak największy poziom wilgoci, warto osłonić ją warstwą folii. By sadzonki się przyjęły, trzeba zadbać o to, aby podłoże było przez cały czas wilgotne i by w pomieszczaniu panowała temperatura ok. 18-20°C. Proces ukorzeniania się trwa kilka miesięcy. 

Sprawdź również: Dlaczego pieniążek żółknie jesienią i zimą? Stosuj się do tych zasad, a będzie pięknie rósł


Sadzonki do rozmnażania jodły pokojowej pobiera się z pędów wierzchołkowych. Fot.123RF.com

Czy jodła pokojowa jest narażona na choroby? 

Starannie pielęgnowane drzewko jest zwykle w dobrej kondycji. Jednak błędy w podlewaniu rośliny mogą mieć poważne skutki – gubienie liści jodły pokojowej to efekt nadmiernego nawadniania. Najczęstsze choroby jodły pokojowej to: 

  • antraknoza – wywołują ją grzyby Colletotrichum derridis. O tym, że roślina została zaatakowana przez tę chorobę, świadczą żółte, niewielkie plamy, które pojawiają się na igłach drzewka. Takie igły zamierają i opadają. Za taką sytuację jest odpowiedzialne zbyt obfite zraszania rośliny wodą; 
  • zgnilizna korzeni – choroba ta jest spowodowana zbyt częstym podlewaniem. Wtedy roślinę atakują grzyby z rodzaju Pythium, a igły znajdujące się na dole drzewka stają się brązowe, wysychają, a po pewnym czasie opadają. Aby zapobiec tej chorobie, wystarczy zastosować w doniczce drenaż. 

Ponadto, jeśli jodła pokojowa zostanie ustawiona w zbyt suchym i ciepłym pomieszczeniu, mogą zacząć żerować na niej szkodniki – wełnowce. 

Przesadzanie jodły pokojowej 

Zbyt częste przesadzanie jodły pokojowej nie jest wskazane. Roślina ta ma na tyle delikatny system korzeniowy, że taki zabieg może skończyć się jego uszkodzeniem. Drzewko warto przesadzać co ok. 2-3 lata (najlepiej w sierpniu) – ze względu na to, że rośnie, może potrzebować więcej miejsca w donicy.  

Kiedy araukaria osiągnie wysokość większą niż 1 m, powinna już na zawsze pozostać w tej samej donicy. Trzeba co jednak co roku wymieniać zewnętrzną warstwę ziemi na nową. 

Jodła pokojowa może naprawdę dobrze czuć się pod dachem domu czy mieszkania. Ma przykuwający wzrok kolor, ciekawą formę i może zostać osobą wnętrza. Jednak aby tak się stało, trzeba stworzyć dla niej odpowiednie warunki, nie zapominać o zasadach dotyczących jej podlewania, nawożenia i przesadzania. 

Przeczytaj także: Uprawa miniaturowej pomarańczy. Jak dbać o kalamondynę w okresie spoczynku?

Jemioła - właściwości lecznicze nietypowej rośliny na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.