Rośliny domowe

Sansewieria to roślina o niezwykłych właściwościach. Powinna stać w każdym domu - NASA potwierdza

Sansewieria to roślina o niezwykłych właściwościach. Doskonale oczyszcza powietrze i to nie tylko z alergenów, lecz również z wielu bardzo szkodliwych, toksycznych związków. Jak ją odpowiednio pielęgnować, by rosła z korzyścią dla naszego zdrowia? Co warto wiedzieć o sansewierii?

Sansewieria to roślina o niezwykłych właściwościach. Powinna stać w każdym domu - NASA potwierdza
Jeśli przesadzimy z podlewaniem sansewierii, jej korzenie zgniją, a liście opadną. Fot.123RF.com

Spis treści:

Sansewieria – charakterystyka

Sansewieria to roślina znana również jako wężownica. W dawniejszych systemach klasyfikacyjnych był to zupełnie oddzielny rodzaj roślin, jednak obecnie sansewieria zaliczana jest do rodzaju dracena (Dracaena). Roślina znana jest ze swoich niezwykłych właściwości, które decydują o jej popularności. Należy do grupy sukulentów liściowych – podobnie jak aloes czy agawa.

Rośnie dość wolno, dorastając – w zależności od odmiany – nawet do wysokości 3 metrów. Jej mięsiste, wiecznie zielone liście przypominają szable. Jeśli zaś chodzi o kwiatostan sansewierii, w warunkach naturalnych jest on żółto-zielony. Z kwiatów zawiązują się zaś wypełnione nasionami, czerwone lub pomarańczowe jagody.

Sansewieria pochodzi z terenów Afryki, Azji i Półwyspu Arabskiego. Jej nazwa związana jest z Raimondo di Sangro, księciem San Severo we Włoszech. Warto dodać, że sansewieria posiada liczne odmiany, z czego nie wszystkie nadają się do uprawy w doniczce. Najpopularniejsza jest zdecydowanie sansewieria gwinejska.

Sansewieria trafiła na listę roślin, które zdaniem NASA, najlepiej oczyszczają powietrze ze szkodliwych toksyn.

Sansewieria – roślina o niespotykanych właściwościach

Sansewierie są popularne i modne. Wspaniale się prezentują, a do tego należą do najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych. Nie trzeba więc poświęcać wiele czasu na ich pielęgnację. Nazywane są nawet „żelaznymi roślinami”, ponieważ są idealne dla osób zapominalskich i zabieganych. W dodatku doskonale oczyszczają powietrze i regulują jego wilgotność w pomieszczeniu. Polecane są do każdego wnętrza, a zwłaszcza do sypialni.

Grupa badaczy z NASA umieściła sansewierię na liście 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze. Roślina pochłania też i rozkłada toksyczne związki, które się z w nim znajdują. Radzi sobie nie tylko z formaldehydem (przyczyniającym się do bezsenności, bólu głowy, osłabienia odporności, a nawet problemów z oddychaniem), ale też z benzenem. To mocno toksyczny, rakotwórczy związek, który znajdziemy w lakierach i klejach.

Wchłania również inne toksyny, uwalniające się z farb, sklejek, sztucznych tkanin czy drukarek. Sansewieria jest rośliną, którą powinni wybierać alergicy. Zmniejsza bowiem ilość alergenów w powietrzu. Polecana jest zwłaszcza tym osobom, które mieszkają przy ruchliwej ulicy i chcą się pozbyć z domu szkodliwych spalin.

Jak pielęgnować sansewierię?

Sansewieria nie jest wymagającą rośliną, jednak warto znać podstawowe zasady jej pielęgnacji. Zapewnienie jej odpowiedniego stanowiska czy ilości wody sprawi, że będzie wspaniale się rozwijać. Jak pielęgnować sansewierię?

  • Ziemia

Sansewierie lubią niezbyt wilgotne, przepuszczalne podłoże. Sprawdzi się dla nich ziemia dla kaktusów, ale też ziemia kompostowa wymieszana z piaskiem. Można również skorzystać z ziemi uniwersalnej do kwiatów o odczynie lekko zasadowym (pH 7,5). Podłoże dla tej rośliny może być nawet kamieniste.

  • Stanowisko

Sansewieria preferuje stanowiska jasne, z rozproszonym światłem. Może również stać w półcieniu. Można ją z powodzeniem ustawić na parapecie, ponieważ umieszczony pod nim grzejnik nie będzie jej przeszkadzał.

  • Podlewanie

Sansewieria nie lubi przesadnej wilgoci. Latem powinna być podlewana raz na tydzień lub nawet raz na 2 tygodnie. Zimą jeszcze rzadziej – raz na 3 tygodnie. Z podlewaniem nie można przesadzać, gdyż korzenie rośliny zgniją, a jej liście opadną.

  • Nawożenie

Zimą sansewierii w ogóle nie powinno się nawozić. Latem robimy to zwykle co 2-3 tygodnie. Można wykorzystać w tym celu nawóz dla kaktusów lub płynny, wieloskładnikowy nawóz dla roślin ozdobnych z liści. Sugerowaną na opakowaniu dawkę najlepiej podzielić na pół. Sansewieria nie wymaga bowiem intensywnego nawożenia.

  • Rozmnażanie

Sansewierię można rozmnażać przez podział kłączy lub przez sadzonki z pociętych liści. Z każdej takiej części może wyrosnąć nowa roślina. Umieszczone w podłożu fragmenty liści wytwarzają korzenie po około 4-6 tygodniach. Rozmnażanie sansewierii przez podział kłączy polega zaś na wyjęciu rośliny z doniczki i odcięciu fragmentu kłącza, zabezpieczając następnie ranę na przykład węglem drzewnym.

  • Przycinanie

Sansewieria to roślina, której nie wolno przycinać. Przycięte pędy już nie odrosną.

  • Choroby i szkodniki

Sansewierię najczęściej atakuje wełnowiec. Wówczas pojawia się na niej charakterystyczny, przypominający watę nalot. Zainfekowane przez szkodnika miejsce najlepiej przetrzeć wacikiem nasączonym denaturatem. Istnieją też profesjonalne środki do pielęgnacji, pomagające w walce z wełnowcem. Z kolei mydło, spirytus lub ostrożne, chociaż obfite wypłukanie rośliny to sposoby na walkę z mszycami i przędziorkami.

Przeczytaj również: Sansewieria gwinejska gnije? Możesz uratować żelazną roślinę

Sansewieria gwinejska ma również właściwości oczyszczające powietrze. Fot.123RF.com

Co lubi sansewieria?

Sansewieria jest rośliną niezwykle odporną. Zniesie zanieczyszczone powietrze, niedobory wody, wysoką temperaturę i zbyt ostre nasłonecznienie. Ma jednak także własne upodobania. Co lubi sansewieria?

  • żyzną glebę, z dodatkiem kompostu, gliny czy piasku
  • temperaturę powyżej 10 stopni Celsjusza w pomieszczeniu
  • suche powietrze.

Czego najbardziej nie lubi? Przede wszystkim przesadnej wilgoci. Nie należy jej zatem podlewać zbyt często – zwłaszcza w okresie zimowym. Warto nawet zadbać o drenaż, aby nie dopuścić do zastoju wody, który mógłby doprowadzić do gnicia korzeni.

Przeczytaj również: Wypuszcza delikatne kwiaty, które obłędnie pachną. Co zrobić, żeby sansewieria zakwitła?

Oczyszczacz powietrza? Lepiej trzymaj w domu te rośliny na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.