Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Wypuszcza delikatne kwiaty, które obłędnie pachną. Co zrobić, żeby sansewieria zakwitła?

Sansewieria to wytrzymała roślina doniczkowa o mięsistych i sztywnych liściach, która nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i poradzi sobie praktycznie w każdym miejscu. Jak sprawić, by zakwitła? To nie jest łatwe zadanie, ale wiemy, jak tego dokonać!

Wypuszcza delikatne kwiaty, które obłędnie pachną. Co zrobić, żeby sansewieria zakwitła?
Kwiaty wężownicy mają przepiękny zapach. Fot. 123RF.com, Canva Pro: pixelshot

Spis treści:

Sansewieria — charakterystyka i odmiany

Sansewieria (łac. Sansevieria), określana również jako wężownica lub "język teściowej", to jedna z najpopularniejszych i równocześnie najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych.  Swoją nazwę zawdzięcza włoskiemu arystokracie - Raimondo di Sangro z San Severo, który w XVIII wieku sprowadził ją z Afryki do Neapolu.

Roślina ma sztywne, przypominające miecz liście, które z czasem mogą osiągnąć nawet do 1 m. Wężownice mogą różnić się kolorem, chociaż większość z nich ma liście z zielonymi paskami i żółtą obwódką.

Sansewieria występuje w kilku różnych odmianach, które różnią się kształtem liści i kolorystyką. Do najpopularniejszych gatunków sansewierii należą:

  • sansewieria gwinejska (łac. Sansevieria trifasciata) - o szerokich, mięsistych i sztywnych liściach,
  • sansewieria cylindryczna (łac. Sansevieria cylindrica) - nazywana też sansewierią walcowatą, charakteryzuje się długimi owalnymi liśćmi przypominającymi szpikulce,
  • sansewieria kirkii - posiada cienkie wyprostowane liście o rynienkowym kształcie.

Co ciekawe, badania wykazały, że sansewieria bardzo dobrze oczyszcza powietrze z toksyn, dlatego szczególnie polecana jest do sypialni.

Wężownica będzie idealnym wyborem dla początkujących ogrodników, ponieważ jest prawie niezniszczalna. Fot. 123RF.com

Jak uprawiać sansewierie — podstawowe zasady

Wężownica to idealna roślina dla osób, które szukają niewymagającego kwiatka. Ładnie wygląda i do tego jest łatwa w utrzymaniu. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji i przetrwa, nawet gdy przez jakiś czas o niej zapomnimy. Nie jest wybredna odnośnie do podłoża i wymaga rzadkiego podlewania. Jest to świetna roślina dla początkujących, ponieważ jest praktycznie niezniszczalna.

Jakie są podstawowe wymagania sansewierii?

  • Podłoże

Po zakupie początkowo możesz trzymać roślinę w oryginalnej doniczce. Wężownice rosną stosunkowo wolno, dlatego nie ma potrzeby często ich przesadzać. Wiosną, jeśli zauważysz, że korzenie zaczynają wychodzić z dna doniczki, możesz przesadzić roślinę do większego pojemnika. Na dnie ułóż warstwę drenażu, a jako podłoże wykorzystaj uniwersalną ziemię do kwiatów doniczkowych lub specjalną ziemię do kaktusów.

  • Stanowisko

Wężownice będą dobrze się rozwijać w bardzo jasnym świetle, ale też w ciemnych zakamarkach domu. Optymalne jest dla nich światło pośrednie, np. padające zza firanki. Warto też mieć na uwadze, że zwiększenie ekspozycji na światło przyspieszy wzrost rośliny. 

  • Podlewanie

Sansewieria nie potrzebuje dużo wody. Latem możesz podlewać ją co tydzień, a zimą raz na dwa tygodnie lub co miesiąc. Zanim nawodnisz roślinę sprawdź palcem, czy ziemia w doniczce jest sucha. Roślina źle toleruje nadmiar wody, dlatego staraj się unikać przelewania.

  • Nawożenie

Możesz nawozić sansewierię raz w miesiącu w okresie wegetacji, czyli od kwietnia do września. W tym celu sprawdzi się nawóz do kaktusów lub biohumus. W okresie zimowym, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku, lepiej zupełnie zrezygnuj z nawożenia.

  • Rozmnażanie

Najpopularniejszą metodą rozmnażania sansewierii jest podział kłączy. Najlepiej zrobić to wiosną lub latem, podczas przesadzania rośliny. W tym celu ostrożnie wyjmij roślinę z doniczki i podziel ręcznie na mniejsze części, a następnie przesadź je do osobnych doniczek.

Co jeszcze lubi sansewieria?

Od czasu do czasu postaraj się wytrzeć jej sztywne liście ściereczką nawilżoną w wodzie. Dzięki temu zbierzesz z nich kurz i nawilżysz roślinę. Uważaj jednak, by nie uszkodzić końcówek liści, ponieważ to może poskutkować zatrzymaniem ich wzrostu.

Co zrobić, żeby sansewieria zakwitła?

Kwitnienie sansewierii uprawianej w domowych warunkach jest możliwe, ale nie jest często spotykanym zjawiskiem. Zastanawiasz się, jak kwitnie sansewieria? Początkowo mogą przypominać kwiatostany hiacyntów. A gdy rozkwitną są drobne, białe i co najważniejsze — przepięknie pachną. Zapach ten jest słodki, intensywny i przypomina woń jaśminu.

@zielony.swiat.agi Sansewierie oszalały i zakwitły #kochamkwiaty #sansewieria #kwiaty #kwiatydoniczkowe #kwiatydomowe #roślinydoniczkowe #sansewieria #kwiatywdomu #zielonyświatagi #roślinydomowe #zieleń #dc #dlaciebie ♬ PACHELBEL CANON PIANO AND STRINGS (WEDDING VERSION) - Pachelbel

Jak sprawić, by sansewieria zakwitła w naszym domu?

Sansewieria kwitnie zwykle raz w roku. Pędy kwiatowe wypuszczają młode liście, które mają rok lub dwa lata, dlatego też chcąc zobaczyć u wężownicy kwitnące pióropusze, warto uzbroić się w cierpliwość.

Aby pobudzić kwitnienie sansewierii niezbędne będzie podlewanie jej nawozem. Najlepiej wykorzystać naturalny nawóz przygotowany z bananów, który zawiera fosfor i potas. Pierwiastki te odżywiają roślinę i stymulują jej wzrost.

Jak zrobić nawóz z bananów? Skórkę kroimy na kawałki, następnie umieszczamy je np. w słoiku, zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy w ciemne miejsce na dwa dni. Po tym czasie gotowy nawóz rozcieńczamy z wodą i możemy go wykorzystać do podlewania.

Kolejny ważny czynnik, który pobudza sansewierię do kwitnienia to duża ilość światła słonecznego. Ustawione w jasnym miejscu rośliny mają zapewnione optymalne warunki do rozkwitu.

I najważniejsza rzecz, która powoduje, że sansewieria zaczyna wytwarzać kwiaty, to okresowe przesuszenie rośliny. Brak wody jest dla rośliny stresorem, który mobilizuje ją do przetrwania. Chcąc przetrwać roślina "instynktownie" wytwarza kwiaty, by w ten sposób rozsiać nasiona, które pozwolą jej się rozmnożyć. Dlatego też zaprzestanie podlewania sansewierii przez kilka tygodni przyczynia się do wytworzenia przez roślinę kwiatostanów.

Jeśli zauważymy, że wężownica wypuściła pędy kwiatowe, możemy od nowa zacząć stopniowo ją podlewać.

Przeczytaj również: Sansewieria gwinejska gnije? Możesz uratować "żelazną roślinę”

Sansewieria lubi rozproszone światło słoneczne i rzadkie podlewanie. Fot. 123RF.com

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.