Rośliny domowe

Sansewieria gwinejska gnije? Możesz uratować żelazną roślinę

Sansewieria gwinejska to ozdobna roślina doniczkowa, która słynie z właściwości oczyszczania powietrza w domu i wyjątkowej wytrzymałości. Co zatem sprawia, że liście sansewierii robią się miękkie i gniją? Wiemy, co jest tego przyczyną i wyjaśniamy, jak uratować roślinę. Sprawdźcie!

Sansewieria gwinejska gnije? Możesz uratować żelazną roślinę

Spis treści:

Sansewieria gwinejska — charakterystyka

Sansewieria gwinejska (łac. Dracaena trifasciata) nazywana też wężownicą gwinejską to liściowy sukulent należący do rodziny szparagowatych. Swoją nazwę zawdzięcza włoskiemu arystokracie - Raimondo di Sangro z San Severo, który w XVIII wieku sprowadził ją z Afryki do Neapolu.

Roślina ta cechuje się powolnym tempem wzrostu i dużą łatwością w uprawie. Niektórzy uważają ją za roślinę niezniszczalną i często polecają ją początkującym ogrodnikom.

Jej znakiem rozpoznawczym są ułożone w rozetę mięsiste, sztywne liście przypominające szable. Są one ciemnozielone z jaśniejszą obwódką i poprzecznym prążkowaniem. Liście sansewierii gwinejskiej wyrastają z podziemnych grubych kłączy i wyglądają jak wystające z doniczki ostre miecze. To właśnie w kłączach oraz w liściach roślina gromadzi wodę i składniki odżywcze, które pozwalają jej przetrwać nawet długie okresy suszy i zaniedbania. 

Sansewieria gwinejska ma również właściwości oczyszczające powietrze. Przekształca toksyny i inne szkodliwe substancje w tlen, co czyni ją popularną rośliną szczególnie do sypialni, ale też do innych pomieszczeń w domu.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby wężownica wypuściła nowe liście? Wystarczy ten naturalny składnik

Sansewieria gwinejska lubi rozproszone światło słoneczne i rzadkie podlewanie. Fot. 123RF.com

Sansewieria gwinejska — uprawa

Wężownica gwinejska będzie idealnym wyborem dla początkujących ogrodników, ponieważ jest prawie niezniszczalna. Poznajcie jej podstawowe wymagania, które warto spełnić, by roślina dobrze się rozwijała w naszym domu:

  • Ziemia

Sansewieria gwinejska preferuje luźną, dobrze przepuszczalną glebę. Lepiej unikać ciężkiej, gliniastej ziemi. W jej przypadku najlepiej sprawdzi się uniwersalna ziemia doniczkowa do kaktusów czy sukulentów. Jeśli nie masz takiej w domu możesz też zmieszać zwykłą ziemię do roślin doniczkowych z perlitem, który zapewni swobodny odpływ wody z doniczki. W uprawie tej rośliny bardzo ważny jest drenaż, który chroni kłącza przed nadmiarem wody i gniciem. Sadzenie i przesadzanie sansewierii najlepiej przeprowadzać wiosną.

  • Stanowisko

Sansewieria dobrze rozwijać się zarówno w bardzo jasnym świetle, jak i w ciemnych zakamarkach domu. Natomiast optymalne jest dla nich światło pośrednie, np. padające zza firanki. Warto też mieć na uwadze, że zwiększenie ekspozycji na światło przyspieszy wzrost rośliny. 

W uprawie wężownicy ważna jest także temperatura pomieszczenia. Optymalna dla niej temperatura w okresie letnim wynosi 20-25 stopni C. W zimie z kolei powinna ona utrzymywać się w przedziale 15-18oC.

  • Podlewanie

Ogólna zasada podlewania sukulentów polega na tym, że rośliny należy nawadniać tylko wtedy, gdy połowa podłoża w doniczce jest sucha. Ta technika zapobiega przelaniu kwiatów i gniciu korzeni. Aby stwierdzić, że nadszedł czas na podlewanie, wystarczy włożyć palec do ziemi. Jeśli jest sucho, czas ją podlać. Dlatego należy przede wszystkim pozwól glebie wyschnąć, zanim podlejesz roślinę po raz kolejny.

Zimą podlewaj sansewierię najlepiej raz na miesiąc lub rzadziej, a latem nie częściej niż raz w tygodniu.

  • Nawożenie

Aby wzmocnić roślinę i przyśpieszyć jej wzrost warto w okresie wegetacji nawozić ją preparatem do kaktusów. Sugerowaną dawkę najlepiej rozcieńczyć z wodą. Możesz także użyć nawozu organicznego, ponieważ jest on łagodniejszy dla korzeni. W okresie zimowym, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku, lepiej zupełnie zrezygnuj z nawożenia.

  • Rozmnażanie

Najpopularniejszą metodą rozmnażania sansewierii jest podział kłączy. Najlepiej zrobić to wiosną lub latem, podczas przesadzania rośliny. W tym celu należy ostrożnie wyjąć roślinę z doniczki i podzielić ręcznie na mniejsze części, które następnie wsadzamy do przygotowanych wcześniej oddzielnych pojemników. Warto posmarować je środkiem grzybobójczym (dostępne w sklepach ogrodniczych), proces rozsadzania osłabia bowiem roślinę i na jakiś czas nowe sadzonki są bardziej narażone na choroby.

Sansewierię można też rozmnażać z sadzonek liściowych. Wystarczy odciąć zdrowy liść i pozostawić do wyschnięcia na dzień lub dwa. Gdy rana po cięciu się zagoi, należy posadzić sadzonkę liścia w wilgotnej ziemi doniczkowej lub w samej wodzie.

  • Choroby i szkodniki

Rośliny uprawiane w doniczkach w warunkach domowych rzadko atakowane są przez szkodniki. Z kolei choroby często wynikają z nieodpowiedniej pielęgnacji.

Dlaczego sansewieria gnije?

Pogorszenie wyglądu wężownicy często jest wynikiem błędów w uprawie rośliny. Czego nie lubi sansewiera gwinejska?

  • Zbyt częstego i obfitego podlewania
  • Ciągle wilgotnego podłoża i zalegania korzeni w wodzie
  • Przesuszenia, a następnie podlania dużą ilością wody, której roślina nie jest w stanie przyjąć

Wymienione wyżej problemy prowadzą do tworzenia się w podłożu chorobotwórczych patogenów, które prowadzą do żółknięcia, gnicia i w ostateczności zamierania całej rośliny.

Jak uratować gnijącą sansewierię?

Gdy zauważysz, że roślinie zaczynają mięknąć liście i jej stan się pogarsza, to w pierwszej kolejności wyciągnij ją z doniczki i delikatnie oczyść kłącza i korzenie z resztek podłoża. Następnie przenieś roślinę w suche i przewiewne miejsce, by korzenie mogły przeschnąć, a rany się zagoić. Po kilku dniach obetnij ostrym narzędziem cały zgniły fragment rośliny i ponownie zostaw do przeschnięcia na kilka dni. Po upływie około tygodnia rany po cięciu powinny się już zasklepić. Wtedy wystarczy włożyć liście do wody z dodatkiem ukorzeniacza i czekać aż pojawią się nowe korzenie. Gdy korzonki podrosną możesz przesadzić liście do doniczki z ziemią.

Przeczytaj również: Jak działa ukorzeniacz do roślin i czy warto go stosować? Przepisy na domowe preparaty

Ukorzeniacze zwiększają skuteczność rozmnażania roślin. Fot. 123RF.com

Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśń na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.