Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Zimowanie kaktusów. Sprawdź, jak pielęgnować kaktusy zimą

Kaktusy wymagają odpowiedniej uprawy. To sukulenty, które nie są trudne w pielęgnacji, ale źle reagują na zbyt intensywne nawadnianie oraz brak okresu spoczynku. W wyniki przelania są atakowane przez choroby grzybowe, natomiast brak zimowego spoczynku hamuje ich kwitnienie i powoduje deformacje. Zobacz, jak dbać o nie zimą.

Zimowanie kaktusów. Sprawdź, jak pielęgnować kaktusy zimą
Zimowanie kaktusów jest niezbędne do prawidłowego wzrostu i kwitnienia. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kaktusy – charakterystyka ogólna 

Kaktusy są sukulentami, które są wykorzystywanie nie tylko jako rośliny ozdobne, ale również jako składnik wielu kosmetyków. Jest to spowodowane składnikami odżywczymi, które zawierają w stosunkowo dużych ilościach. To rośliny idealne do uprawy doniczkowej. Są odporne na suszę i lubią światło, dlatego też są bardzo proste w uprawie. Jeśli tylko będziesz pamiętać o regularnym, ale rzadkim i skąpym podlewaniu, wszystko powinno być z nimi w porządku.

Kaktusy pochodzą z Ameryki Środkowej, gdzie doskonale radzą sobie w warunkach naturalnych. Są to sukulenty łodygowe ozdobne przede wszystkim z pędów pokrytych białymi cierniami. Pędy mogą być żebrowane lub gładkie, ale ich wygląd jest uzależniony od gatunku i odmiany. W łodydze kaktusów znajdują się areole, z których wyrastają liście w postaci wspomnianych kolców. Z tych samych miejsc wyrastają pędy boczne o tym samym kształcie co główny, które świetnie nadają się do rozmnażania rośliny. Jeżeli kaktus jest uprawiany zgodnie ze swoimi potrzebami, zamiast niektórych pędów wyrosną mu niezwykle ozdobne, pachnące kwiaty.

Jakie wymagania mają kaktusy?

Uprawiając kaktusy, musisz pamiętać, że wszystkie są roślinami bardzo wytrzymałymi, ale też wrażliwymi na przelanie. Oto kilka elementów, o których trzeba pamiętać.

 • Podłoże pod kaktusy musi być wysokiej jakości. Najlepiej zdecyduj się na specjalne, przeznaczone dla tych roślin, i wymieszaj je 1:3 z piaskiem. Musi mieć odczyn obojętny i być bardzo dobrze przepuszczalne. Na dno doniczki zawsze wsyp grubą warstwę drenażu. Co ciekawe, kaktusy warto sadzić w dosyć małych doniczkach i przesadzać co kilka sezonów do jedynie odrobinę większej.

 • Stanowisko do uprawy kaktusa musi być słoneczne. Roślina poradzi sobie w rozproszonym świetle, jednak w lekkim zacienieniu jej rozwój może być zahamowany.

 • W okresie wegetacyjnym pamiętaj o nawożeniu kaktusów rozcieńczonym nawozem. Wykonaj tę czynność maksymalnie 3 razy podczas cieplejszych miesięcy.

 • Kaktusy do prawidłowego rozwoju wymagają okresu zimowania, podczas którego przechodzą w stan spoczynku.

Jeżeli zapewnisz kaktusom odpowiednie warunki uprawowe i będziesz je właściwie nawadniać, zakwitną. Kwiaty będą się różnić w zależności od odmiany, wszystkie jednak będą równie dekoracyjne i pięknie pachnące. Kwitnienie trwa zwykle od jednego do kilku dni, podczas których płatki rozwijają się nocą. W ciągu dnia pozostają zamknięte.

kaktusy wymagania Najważniejszym warunkiem prawidłowego zimowania kaktusów jest odpowiednia temperatura. Fot.pixabay.com

Dlaczego zimowanie kaktusów jest tak ważną czynnością?

Większość kaktusów musi przejść okres spoczynku, inaczej nie będzie miało możliwości na właściwy rozwój, a więc i na kwitnienie. Przerwanie wegetacji pozwala na wprowadzenie roślin w stan, w którym może przygotować się na kolejny okres. Dzięki temu kaktusy nie ulegają deformacji.

Jakich warunków potrzebuje kaktus podczas zimowania?

Każdy kaktus może wymagać innych warunków zimowania, jednakże większość z nich ma je dosyć podobne. Pamiętaj, że ten okres jest wyjątkowo ważny, więc nie możesz przeprowadzać opisanych procesów pobieżnie. Działaj możliwie jak najbardziej precyzyjnie, dzięki czemu uzyskasz właściwy efekt.

 • Światło

Kaktusy można zimować na parapecie okien w nieogrzewanych pomieszczeniach, w pokojach z dala od okien, w piwnicach, na korytarzach lub w miejscach, gdzie masz szansę utrzymać optymalną dla nich temperaturę. Kaktusy mogą zimować bez dostępu do światła, jednak w takim przypadku musisz pamiętać, że nie możesz przenosić ich w takie miejsce ani wynosić z niego nagle. Każda zmiana musi być wprowadzana stopniowo, aby było to bezpieczne dla kaktusa.

Przeczytaj również: Dlaczego kaktusy usychają, marszczą się i gniją? Unikaj tych błędów!

 • Temperatura

W zależności od odmiany kaktusy potrzebują innej temperatury do wejścia w stan spoczynku. Jeżeli masz roślinę z gatunku ciepłolubnych, to podczas zimowania musisz jej zapewnić temperaturę w granicach od 10 do 15˚C. Przykłady gatunków ciepłolubnych to:

 • Melocactus,

 • Dischocactus,

 • Echinocactus.

Jeżeli natomiast jesteś właścicielem kaktusa zimnolubnego, musisz mu zapewnić temperaturę w granicach od 5 do 10˚C. Do takich gatunków należą:

 • Rebutia,

 • Parodia,

 • Lobivia.

Jeśli nie wiesz, do jakiego gatunku są zaliczane twoje okazy, a masz ich kilka, najbezpieczniej będzie je zimować w temperaturze dokładnie 10˚C.

 • Nawadnianie

W okresie spoczynku należy zaniechać podlewania kaktusów. Mogłoby to pobudzić je do wegetacji w czasie, w którym powinny zimować w stanie spoczynku.

 • Czas

W zależności od gatunku i odmiany czas zimowania kaktusów może się od siebie znacznie różnić. Zwykle trwa on od około listopada do maja.

zimowanie kaktusów Zimą kaktusy należy umieścić w chłodnym, ciemnym miejscu, a podlewanie należy ograniczyć do minimum. Fot.123RF.com

Jak przygotować kaktusa do zimowania?

Kaktusy muszą być odpowiednio przygotowywane do czasu, w którym ich wegetacja zostanie przerwana. Aby cały proces przebiegł łagodnie, zacznij od zmniejszenia częstotliwości podlewania oraz od odsuwania rośliny od źródła światła, w którym rosła w okresie wegetacji.

Zapewnij jej dużo świeżego powietrza. Działanie to zacznij już w sierpniu, aby we wrześniu jeszcze bardziej ograniczyć dostarczanie wody. W tym czasie możesz jeszcze przesadzać swoje kaktusy.

W październiku nastaje czas, w którym musisz się zdecydować na przeniesienie kaktusów do pomieszczenia, w którym będą zimować. Jeśli nie ma tam dostępu do światła, rób to stopniowo, zaczynając od trzymania ich tam tylko po kilka godzin dziennie.

Przed ostatecznym przeniesieniem sprawdź, czy na kaktusach nie pojawiły się niepokojące objawy chorób grzybowych. Jeśli tak, w pierwszej kolejności oczyść rośliny i opryskaj je preparatem grzybobójczym przeznaczonym dla kaktusów. Jeśli roślina jest już mocno zaatakowana przez patogeny, musisz ją wyrzucić.

Co robić podczas zimowania kaktusów?

Podczas okresu spoczynku tych roślin pamiętaj o regularnym dostarczaniu im świeżego powietrza. Jeśli zimujesz kaktusy, które w środowisku naturalnym wzrastają na innych roślinach, musisz je również podlewać. W przypadku innych kaktusów zaniechaj tej czynności lub podlewaj raz na miesiąc, ale bardzo skąpo.

Jak przygotować kaktus do okresu wegetacji?

Z miesiąca na miesiąc robi się coraz cieplej i na niektórych kaktusach zaczniesz zauważać w końcu pierwsze odrosty. Czasami może się to zdarzyć już w lutym, w szczególności na roślinach, które zimujesz na parapecie. Niestety nie jest to dobry czas na przerywanie stanu spoczynku i rozpoczęcie podlewania, dlatego mimo wszystko wstrzymaj się z tym.

Kiedy w marcu temperatura zaczyna robić się naprawdę wysoka w porównaniu z tym, co powinien odczuwać kaktus w trakcie zimowania, pomyśl nad zabraniem rośliny z okna, chociażby dalej od szyby, na tył pomieszczenia. Dzięki temu nie będzie ryzyka zbyt szybkiego powrotu do wegetacji.

Jeśli kaktusy zimowały w miejscu bez światła, a zbliża się maj i czas wegetacji ma niedługo ruszyć, zacznij je hartować. W tym celu każdego dnia przenoś kaktusa do światła na odrobinę dłużej. Jeśli masz możliwość, dostarczaj mu światła w płynny sposób. Najpierw wprowadź go do pomieszczenia z rozproszonym światłem, a dopiero później z bardziej intensywnym.

Jak widzisz, okres zimowania kaktusa można przeprowadzić w dosyć prosty sposób. Jeśli tylko będziesz się trzymać wszystkich zasad, masz szansę na piękne kwiaty każdego roku.

Przeczytaj również: Oryginalne ozdoby o niewielkich wymaganiach. Te kaktusy nie mają kolców

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.