Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Monstera laniata to wnętrzarski hit. Jak uprawiać tropikalną piękność?

Monstera laniata w ostatnim czasie stała się hitem w nowoczesnych wnętrzach. Ta roślina będzie spektakularnym dodatkiem każdego mieszkania. Dowiedz się, w jaki sposób uprawiać tą tropikalną piękność i na co zwrócić szczególną uwagę

Monstera laniata to wnętrzarski hit. Jak uprawiać tropikalną piękność?
Monstera laniata potrzebuje odpowiedniej opieki. Fot.123RF.com

Monstera laniata - charakterystyka

Monstera laniata jest rośliną pochodzącą z tropików Ameryki Środkowej i Południowej. Jej naturalne warunki to tropikalne lasy deszczowe.  

Charakterystyczną cechą monstery laniatej są ogromne, zielone liście, na których mogą występować dziury. Wraz z rozwojem rośliny, tych dziur pojawia się coraz więcej, są rozmieszczone nieregularnie, nadają monsterze laniatej oryginalności.  

Monstera laniata słynie z wielkich rozmiarów i szybkiego wzrostu, dlatego warto przygotować jej miejsce w domu. W celu poprawienia stabilności monstery laniatej możemy użyć podpór lub umieścić ją w wiszącym koszyku. 

Monstera laniata - ziemia

Ziemia do monstery laniatej musi obfitować w składniki odżywcze. Jej podłoże nie może być zbyt wilgotne, ponieważ doprowadzi to do zmarnowania rośliny. 

Odczyn ziemi w monsterze laniatej powinien być odpowiedni dla roślin tropikalnych. Zaleca się, aby podłoże monstery laniatej miało pH od 5 do 7,5, czyli od odczynu kwaśnego do obojętnego. 

Najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie ziemi do roślin tropikalnych, jednak glebę monstery laniatej można przygotować samodzielnie. Wystarczy wymieszać torfu z ziemią doniczkową w proporcji 1:1. 

Monstera laniata – stanowisko 

Monstera laniata jest wrażliwa na działanie promieni słonecznych. W swoim naturalnym środowisku rośnie w lesie, a więc stanowisko powinno być w połowie zacienione. 

Monstera laniata to roślina, która nie lubi mocnego światła, dlatego powinniśmy unikać umieszczania jej np. przy nasłonecznionym parapecie.

Monstera laniata – podlewanie 

Monsterze laniatej należy zapewnić taką ilość wody, jaką miała w swoich naturalnych, tropikalnych warunkach. W tym celu podlewamy ją do wilgotności górnego podłoża, wylewając wodę z podstawki doniczki. 

W żadnym wypadku nie możemy dopuścić do przesuszenia rośliny lub jej nadmiernego nawodnienia. Takie działania mogą spowodować choroby lub obumarcie monstery laniatej. 

Monstera laniata - nawożenie 

Monstera laniata musi być nawożona dwa razy w ciągu roku, aby zapewnić jej odpowiedni wzrost. Najlepiej, jeśli zaaplikujemy nawóz w pierwszej kolejności na wiosnę oraz kolejny raz na lato. 

Do monstery laniatej powinniśmy wybrać specjalny nawóz płynny do roślin o ozdobnych liściach. Można również zastosować nawóz wolnodziałający.  

Pamiętajmy też o tym, aby nie aplikować nawozu na suchą ziemię. Nawóz w monsterze laniatej powinien być dostarczony do wilgotnej gleby. Zapewni to równomierne rozłożenie w całej doniczce, skutkiem czego roślina będzie dobrze odżywiona.

Monstera laniata - rozmnażanie 

Monstera laniata jest łatwa do rozmnożenia. Wystarczy odciąć część jej łodygi z korzeniem powietrznym i dwoma węzłami oraz usunąć liście, z wyjątkiem tych górnych. 

Sadzonkę monstery laniatej należy umieścić w jakimś naczyniu z wodą, z dala od światła słonecznego. Wodę w tym fragmencie rośliny zmieniamy co kilka dni. 

Po około miesiącu sadzonka monstery laniatej powinna wypuścić korzenie. Właśnie wtedy należy przesadzić ją do osobnej doniczki.  

Monstera laniata – choroby  

Monstera laniata to roślina, która wymaga odpowiedniego nawodnienia oraz niewielkiego dostępu do światła słonecznego. Niestety wiele chorób wiąże się z nadmiernym nawodnieniem lub zbyt dużą ilością światła. 

Najczęstsze choroby monstery laniatej to:

  • plamistość liści - cechuje się ciemnymi plamami na liściach z powodu “przelania”. Takie poplamione liście na monsterze laniatej należy wyciąć; 
  • zgnilizna korzeni – kolejna choroba monstery laniatej z powodu zbyt dużej ilości wody. Poznajemy ją po żółtych lub czarnych liściach. W przypadku zgnilizny należy przesadzić monsterę laniatą do nowej ziemi;
  • zaschnięte lub brązowe liście - choroba monstery laniatej wynikająca z przesuszenia światłem słonecznym. Musimy zmienić lokalizację rośliny na mniej zacienioną.  

Przeczytaj również: Jak uratować umierającą monsterę? Dlaczego liście żółkną, a roślina płacze?

Monstera laniata – szkodniki 

Choroby monstery laniatej są zazwyczaj spowodowane błędami w uprawie rośliny. Niestety na szkodniki nie mamy zbyt dużego wpływu. Poznaj najczęściej spotykane pasożyty: 

  • wełnowce - małe, białe owady spotykane na spodniej stronie liści, wysysające z nich sok. Do zwalczania wełnowców na monsterze laniatej używa się oprysków; 
  • wciornastki - małe, pomarańczowe, brązowe lub czarne owady atakujące liście monstery laniatej. Rozpoznamy je przez srebrny połysk na liściach rośliny. Wciornastki możemy zwalczyć domowymi sposobami tj. przygotowanie roztworu z szarego mydła, oliwy z oliwek lub czosnku; 
  • przędziorki - roztocza pojawiające się na spodniej części liści, wytwarzające białą “pajęczynę”. W tym przypadku należy delikatnie i regularnie nawilżać wodą liście monstery laniatej

Monstera laniata – warto wiedzieć, czy monstera laniata jest trująca 

Monstera laniata jest trująca, ponieważ w swojej łodydze i liściach zawiera szczawiany wapnia. Pod żadnym pozorem nie należy spożywać monstery laniatej. 

Monstera laniata może być szczególnie niebezpieczna dla nieświadomych dzieci oraz zwierząt. Zaleca się wtedy umieszczenie rośliny w wiszącym koszyczku. 

W trakcie uprawy rośliny mogą pojawić się podrażnienia skóry z powodu właściwości trujących monstery laniatej. W takim przypadku ciało należy przemyć wodą. 

Przeczytaj również:

Podpieranie monstery może zdziałać cuda. Sprawdź, po co i jak to robić

Duże rośliny pokojowe - dracena, fikus, monstera, chamedora, zamiokulkas

Oczyszczacz powietrza? Lepiej trzymaj w domu te rośliny na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.