Rośliny domowe

Ciekawa roślina o dekoracyjnych liściach. Aglaonema jest idealnym wyborem dla początkujących

Aglaonema to bardzo atrakcyjna roślina doniczkowa, która często mylona jest z równie popularną difenbachią. Obie należą do rodziny obrazkowatych (łac. Araceae) i mają podobne cechy. Aglaonema może być uprawiana w słabo oświetlonych pomieszczeniach, a jej pielęgnacja nie jest skomplikowana. Zobacz, o czym warto pamiętać.

Ciekawa roślina o dekoracyjnych liściach. Aglaonema jest idealnym wyborem dla początkujących
Aglaonema jest jedną z najbardziej lubianych roślin doniczkowych. Fot.123RF.com

Spis treści:

Aglaonema zmienna – charakterystyka

Aglaonema to niewielka roślina sprowadzona z Azji Południowo-Wschodniej. Znanych jest ponad 50 gatunków tego rodzaju, jednakże w sklepach najczęściej można dostać aglaonemę zmienną (łac. Aglaonema commutatum) i wiele jej odmian.

Jak wygląda ta roślina? Z prostego pnia wyrastają ulistnione, sztywne pędy. Liście mają do 30 cm długości i 10 cm szerokości, są błyszczące i lekko falowane. Na wierzchniej stronie są pokryte srebrnoszarym wzorem. Zarówno kształt, jak i wielkość liści zależą od odmiany.

Aglaonema zmienna rośnie do wysokości 30 cm, a w ciągu jednego sezonu wytwarza około 5 liści. W odróżnieniu od wielu roślin pochodzących z ciepłych regionów świata kwitnie w warunkach domowych. Niestety kwiaty nie są atrakcyjne i warto je szybko wycinać, aby energia rośliny mogła być w całości wykorzystana przez wyjątkowo ozdobne liście. Roślina wydaje jednak piękne, czerwone owoce w postaci jagód, które utrzymują się na niej do kilku miesięcy.

Aglaonema – uprawa. Jakie warunki zapewnić roślinie? 

Aglonema należy do roślin łatwych w uprawie, a jej pielęgnacja nie jest skomplikowana.

  • Ziemia dla aglaonemy

Do uprawy rośliny potrzebujesz średniej wielkości doniczki i uniwersalnej ziemi ogrodowej. Zawsze pamiętaj o ułożeniu na dnie pojemnika drenażu, na którym zostanie położona ziemia dla aglaonemy, ponieważ roślina ta nie lubi stać w wodzie.

  • Przesadzanie aglaonemy  

Kiedy jest młoda, warto przesadzać ją raz do roku. W późniejszych latach wzrostu przesadzanie aglaonemy możesz przeprowadzać znacznie rzadziej, bo raz na 2-3 sezony. Zawsze wybieraj stabilne doniczki, najlepiej szersze niż wyższe ze względu na korzenie, które w tym przypadku rozrastają się płytko, ale bardzo szeroko.

  • Stanowisko aglaonemy

Idealne stanowisko aglaonemy to miejsce z rozproszonym światłem, chociaż świetnie radzi sobie również w półcieniu. Bezpośrednie nasłonecznienie może spowodować poparzenie liści. W warunkach naturalnych rośnie w poszyciu lasów tropikalnych, a więc w mieszkaniu będzie potrzebować dużo wilgoci i ciepła. Do jej prawidłowego rozwoju potrzebne jest otoczenie, w którym optymalna temperatura będzie oscylować w granicach 20 do 24°C. Jeśli temperatura na dłuższy okres spadnie poniżej 16°C, liście zaczną brązowieć.

  • Rozmnażanie aglaonemy 

Jeżeli zechcesz mieć więcej roślin tego typu, z powodzeniem możesz je uzyskać z tej, którą uprawiasz w domu. Rozmnażanie aglaonemy jest stosunkowo proste. Nowe rośliny otrzymasz poprzez podział kłączy podczas przesadzania wiosną, lub też z sadzonek wierzchołkowych, które pozyskasz latem.

Przeczytaj również: Po tym rozpoznasz, że roślina wymaga przesadzenia. Jak przesadzać rośliny domowe?

Aglaonema – jak wygląda pielęgnacja?

Jak każda roślina doniczkowa, ta również potrzebuje regularnej pielęgnacji i obserwacji, ponieważ zaniedbana szybko straci swój urok. Kiedy zostanie ustawiona w sprzyjających warunkach, pozostanie ci pamiętać o kilku istotnych czynnościach.

  • Podlewanie aglaonemy to podstawowa czynność pielęgnacyjna, ale przyjmij zasadę, że lepiej roślinę przesuszyć, aniżeli przelać. Niedopuszczalne jest pozostawienie wody w podstawce, a każde podejrzenie, że korzenie zostały przelane, musisz szybko sprawdzić. W razie wątpliwości wyjmij roślinę z doniczki, zdejmij nadmiar ziemi i poczekaj, aż obeschnie. Następnie posadź aglaonemę w nowym podłożu i kontroluj podlewanie. Warto, abyś zawsze stawiał ją w tym samym miejscu w mieszkaniu, ponieważ aglaonema nie znosi zmian.

  • W odróżnieniu od wielu roślin doniczkowych aglaonema nie lubi kontaktu z wodą. Preferuje wysoką wilgotność w powietrzu, jednakże bezpośrednie zraszanie aglaonemy wywoła jedynie szkody. Taka czynność powoduje pojawianie się na liściach nieestetycznych plam. W zastępstwie zraszania pamiętaj o regularnym przecieraniu liści miękką, wilgotną szmatką.

  • Kolejna istotna czynność pielęgnacyjna to regularne nawożenie aglaonemy. W przypadku tej rośliny wybierz płynny nawóz mineralny bez wapnia i stosuj go przy podlewaniu raz w miesiącu.

  • Pielęgnacja będzie wymagać od ciebie jeszcze jednej regularnej czynności, jaką jest sumienne przycinanie aglaonemy. Usuwaj zasychające liście i kwiatostany za pomocą zaostrzonych narzędzi. I to już właściwie wszystko.

aglaonema pielęgnacja Podlewanie aglonemy trzeba dopasować do warunków uprawy, stanowiska, temperatury, jakości podłoża i pory roku. Fot.123RF.com

Jakie choroby aglaonemy są wyjątkowo groźne?

Choroby aglaonemy nie występują często, jednakże jest kilka zagrożeń, na które warto zwrócić uwagę. Przy zbyt niskiej wilgotności otoczenia atakują ją przędziorki. W takim wypadku należy niezwłocznie pozbyć się szkodnika i zapewnić roślinie odpowiedni poziom wilgotności. Pierwszą czynnością jest umycie liści rośliny z dużym naciskiem na ich spodnią stronę. Użyj w tym celu miękkiej wody i miękkiej szmatki. A co jeśli przędziorków było dużo, a ty nie masz pewności co do pozbycia się larw szkodników? W takiej sytuacji umyj roślinę, a następnie załóż na nią od góry foliową torbę i pozostaw tak na kilka dni. Przędziorki nie znoszą wilgoci, która w takich warunkach będzie bardzo duża.

Drugi szkodnik to wełnowiec, który żeruje na nerwach spodniej strony liści. Jego obecność powoduje gubienie liści aglaonemy. Szkodnik wytwarza spadź, która jest doskonałą pożywką dla grzybów sadzakowych. Jeśli zauważysz go na swojej roślinie, musisz działać szybko. Użyj skutecznego insektycydu.

Nie należy zapominać o wrażliwości na gnicie. Jeśli aglaonema zostanie przelana, na korzeniach i innych częściach rośliny mogą się pojawić niebezpieczne bakterie. Zgnilizna korzeni powoduje żółknięcie liści i zahamowanie wzrostu rośliny. Jeśli zauważysz zgniłe, nieprzyjemnie pachnące części, zniszcz je. W przypadku ich dużej ilości rozważ pozbycie się rośliny.

Inną chorobą popularną wśród aglaonem jest antraknoza, objawiająca się wodnistymi plamami na liściach, które z czasem brązowieją. Roślina zapada na tę chorobę, gdy wilgotność jest zbyt duża. Często głównym powodem jej wystąpienia jest niezalecane zraszanie liści.

Aglaonema – ciekawostki 

Decydując się na aglaonemę w domu, warto poznać kilka ciekawostek na jej temat.

  • Aglaonema jest trująca, zawiera kryształy szczawianu wapnia, a toksyny znajdują się w każdej części rośliny. Dlatego trzeba na nią uważać w domach, gdzie mieszkają małe dzieci, a zabiegi pielęgnacyjne wykonywać w rękawiczkach ze względu na drażniący skórę sok.

  • W Azji z aglaonemy produkuje się tonik dla dzieci, środek na robaki oraz wywar działający łagodząco na opuchliznę i gorączkę.

  • W krajach azjatyckich jest to roślina przynosząca szczęście.

  • Wzór na liściach aglaonemy może mieć również kolor czerwony lub różowy.

  • Nazwa rośliny wywodzi się z języka greckiego i oznacza błyszczącą się nić, co odnosi się do błyszczących pręcików kwiatów.

  • Roślina nie lub przeciągów i źle znosi opary z kuchenek gazowych.

  • Po kilku latach aglaonemę należy odmłodzić, gdyż z wiekiem zaczyna tracić od dołu liście.

Aglaonema zmienna jest jedną z prostszych w uprawie roślin doniczkowych, a przy tym większość jej odmian prezentuje się niezwykle dekoracyjnie. Zastanów się jednak nad jej zakupem, jeśli jesteś właścicielem zwierząt domowych, ponieważ z uwagi na trujące właściwości może być dla nich zagrożeniem.

Przeczytaj również: Zdetronizowała klasyczną monsterę. Jak uprawiać monkey mask, by wszyscy ją podziwiali?

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.