Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Najpiękniejsze kwitnące kaktusy

Jednymi z roślin najczęściej wybieranych przez osoby początkujące są kaktusy kwitnące. W domu wspaniale urozmaicają aranżację i nadają jej egzotycznego charakteru. Jednak aby zakwitły, nie wystarczy tylko regularnie ich podlewać. Zastanawiasz się, jakie wybrać kaktusy kwitnące? Jak pielęgnować te niezwykłe rośliny, aby pięknie kwitły? Sprawdź.

Najpiękniejsze kwitnące kaktusy
Kaktus Rebutia senilis o żółtych kwiatach. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Najciekawsze kaktusy kwitnące – nazwy

Kaktusy kwitnące to bardzo różnorodna grupa roślin, które pochodzą z rozmaitych miejsc – pustyń, lasów deszczowych, jak i górskich. Łączą je atrakcyjny pokrój, brak liści, gruba charakterystyczna łodyga oraz bardzo efektowne kwiaty, które urozmaicają zieloną kompozycję w domu.

Dodatkowo rośliny te mają niskie, choć dość specyficzne, wymagania pielęgnacyjne. W większości nie potrzebują zbyt dużo wody ani nawozów. Jednak żeby zakwitły, trzeba stworzyć im odpowiednie warunki do rozwoju.

Kaktusy kwitnące – najpiękniejsze odmiany

Wśród kaktusów kwitnących znajduje się ponad sto różnych gatunków, które zachwycają feerią barw i ciekawym pokrojem. Szczególnie warte uwagi są:

 • Rebutia senilis – urocza roślinka o łodygach w kształcie niewielkich kuleczek, które są pokryte białymi kolcami przypominającymi siwe włoski. Zaliczana jest do kaktusów kwitnących na czerwono. Tworzy duże, kielichowate kwiaty, które zamykają się na noc, aby olśnić swoim pięknem kolejnego dnia. Kwitnie dwa razy do roku, ale potrzebuje wtedy intensywnego podlewania oraz przewiewnego stanowiska,

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @ricardokactus

 • Kaktus bożonarodzeniowy pot. grudnik – ciekawa odmiana kaktusa liściastego kwitnącego w grudniu, a przy odrobinie szczęścia i umiejętności ogrodniczych dokładnie w święta Bożego Narodzenia. Tworzy płaskie, mięsiste liście, które wyrastają z gęstej rozety. Na ich końcu wyrastają urocze, kielichowate kwiaty. Aby grudnik zakwitł, należy przenieść go we wrześniu do chłodnego pomieszczenia, a gdy rozpocznie wegetację na nowo, znów umieścić go na jasnym, ciepłym stanowisku i od tego czasu nie przestawiać ani nie narażać na przeciągi,

 • Astrophytum – ciekawa odmiana kaktusa kwitnącego na żółto. Roślina o atrakcyjnym pokroju przypominającym nadmuchiwane poduszki. Pośród nich, na środku, pod koniec wiosny lub na początku lata wyrasta piękny kwiat w kształcie gwiazdy w żółtym kolorze. Aby zakwitł, potrzebuje przepuszczalnego podłoża i zimowania w chłodnym pomieszczeniu,

 • Cereus peruwiański – efektowny kaktus kwitnący na biało o klasycznym, krzewiastym pokroju. Młode okazy mają piękny zielony kolor. Z czasem pędy zmieniają barwę na niebieskozieloną. Aby zakwitł potrzebuje żyznej gleby, systematycznego nawożenia i podlewania,

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Plants lover (@songofplants)

 • Aporocactus flagelliformis – bardzo łatwy w uprawie kaktus kwitnący na różowo o efektownym, zwisającym pokroju. Ma cienkie łodygi, które mogą osiągnąć długość nawet 1 m! Wzdłuż nich wyrastają duże, rurkowate kwiaty wyrastają, które tworzą niesamowity efekt. Aby aporocactus zakwitł, potrzebuje jasnego stanowiska i regularnego podlewania latem, a rzadkiego zimą. Dodatkowo w zimie potrzebuje regeneracji w chłodnym pomieszczeniu,

 • Selenicereus grandiflorus – niesamowity kaktus kwitnący nocą, nazywany również "królową jednej nocy". Tworzy długie, giętkie, niebieskozielone pędy pokryte żółtymi cierniami, które w zależności od uprawy mogą zwisać lub wspinać się na podporach. Zachwyca również dużymi kwiatami o średnicy ok. 30 cm, które składają się z dwóch warstw okwiatu – jedna ma rurkowate płatki ułożone gwieździście, a druga szerokie i układające się w kielich. Wyróżnia je intensywny, waniliowy zapach. Co ciekawe, jest kaktusem, który kwitnie tylko przez jeden dzień. Jednak jeśli będziesz regularnie go podlewać deszczówką, nawozić kompostem i zraszać przed kwitnieniem, wypuści kwiaty kilka razy w kroku. Natomiast poza okresem wegetacji kaktusa, który kwitnie tylko raz, należy podlewać rzadko i trzymać w temperaturze ok. 15°C.
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Mirjana Sajbic (@msajbic)

Wiele osób się zastanawia, dlaczego kaktus nie kwitnie? Warto pamiętać, że domowe warunki są dalekie od tych, jakie roślina ma w naturalnym środowisku. Stąd też potrzebuje ona więcej czasu na wytworzenie kwiatów. Często to także kwestia niewłaściwych pielęgnacji, stanowiska lub podłoża. Dlatego tak istotne jest to, aby poznać wymagania kaktusa przed jego zakupem.

Kaktusy kwitnące – jak dbać?

Kaktusy są znane z niskich wymagań pielęgnacyjnych, jednak nie oznacza to, że można je zaniedbywać. Aby zdrowo się rozwijały, należy zapewnić im:

 • odpowiednie podłoże – powinno być żyzne, ale przepuszczalne. Najlepiej wybrać specjalną ziemię przeznaczoną do kaktusów. Stanowi ona mieszankę gleby z piaskiem, keramzytem i żwirem, dzięki czemu jest bardzo lekka i przepuszczalna, a jednocześnie nie wysycha zbyt szybko. W uniwersalnym podłożu korzenie kaktusa mogą zacząć gnić,

 • donicę z odpływem i warstwę drenażu – nie ma nic gorszego dla kaktusa niż stojąca woda. Aby uniknąć problemów z miękką łodygą, należy zadbać o to, żeby woda miała gdzie odpłynąć,

 • miejsce do hibernacji – wiele odmian powinno w okresie zimowym przebywać w pomieszczeniu, gdzie panuje niska temperatura na poziomie od 5 do 15°C i jest jasno. W tym czasie nie należy podlewać ani nawozić kaktusa, aby nie doprowadzić do przelania,

 • taką samą pielęgnację przez cały okres kwitnienia – gdy na kaktusie pojawią się kwiaty, pod żadnym pozorem nie należy zmieniać sposobu nawadniania, miejsca czy środka do nawożenia. Jakikolwiek ruch może doprowadzić do opadnięcia pąków.

Wiele osób zapomina także, że kaktusy również trzeba regularnie nawozić.

Kaktusy kwitnące – czym nawozić?

Ziemia, w której znajduje się kaktus, dość szybko staje się jałowa. Aby uniknąć obumierania rośliny, należy regularnie dostarczać jej potrzebnych składników do rozwoju.

Najlepiej sprawdzą się preparaty przeznaczone specjalnie do kaktusów, ponieważ mają niską zawartość azotu pobudzającego produkcję zielonej masy i wzrost. W przypadku niektórych odmian dobrze sprawdzają się także preparaty naturalne, jak np. kompost. Unikaj za to stosowania nawozów uniwersalnych, ponieważ kaktusy mają inne potrzeby niż większość zielonych roślin.

Podczas nawożenia ważny jest nie tylko preparat, ale także sposób jego dodawania. Pamiętaj, aby stosować się do wskazówek producenta zawartych na opakowaniu. Dzięki temu nie doprowadzisz do poparzenia korzeni i zapewnisz roślinie równomierny rozwój.

Kaktusy kwitnące – jak często podlewać?

Kaktusy są roślinami, które lubią absorbować wodę z otoczenia, dlatego rośliny należy podlewać do podstawki i pozwolić korzeniom powoli wsiąknąć płyn. Zalewanie ich "od góry" doprowadzi w łatwy sposób do powstania zbyt wilgotnego środowiska i upośledzenia zdolności kaktusa do pobierania wody.

Jednak ważne jest nie tylko to, jak podlewać, ale także jak często. Otóż – to zależy od pory roku, okresu rozwoju, a także potrzeb samej rośliny.

 • Wiosną i latem, gdy roślina rozpoczyna wegetację i rozwija pąki, należy nawadniać ją systematycznie, kiedy tylko przeschnie wierzchnia warstwa ziemi, czyli mniej więcej raz na 7-10 dni.

 • Jeśli dni są wyjątkowo upalne, a roślina jest narażona na bezpośrednie działanie słońca, można robić to częściej, jednak należy stale kontrolować poziom wilgoci gleby.

 • Zimą można zupełnie zaprzestać podlewania, aby kaktus mógł przejść w stan spoczynku i nabrać sił przed kolejnym kwitnieniem.

Kaktusy kwitnące to bardzo efektowna dekoracja, którą warto umieścić w swoim domu. Pamiętaj o zasadach ich pielęgnacji, a szybko odwdzięczą się pięknymi kwiatami.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Kaktus Bożego Narodzenia. Jeden błąd i już nie zakwitnie na INTERIA.TV.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.