Spis treści:
- Dlaczego hoja nie chce kwitnąć?
- Co zrobić, żeby hoja zakwitła? Dać jej czas i zapewnić najlepsze warunki
- Kluczowe problemy kwitnienia, czyli czego twojej hoi brakuje do szczęścia
Dlaczego hoja nie chce kwitnąć?
Tak, jak do wielu innych gatunków roślin domowych, do hoi również potrzeba cierpliwości. Zwłaszcza wtedy, gdy chcesz, aby wypuściła ona piękne, ciężkie, woskowate kwiaty. Wyglądają niesamowicie, rozwijając się z szypułek, które do złudzenia przypominają tworzywo sztuczne. Pragniesz zobaczyć je również u siebie, ale jak dotąd sumienna pielęgnacja rośliny nie przyniosła oczekiwanych efektów?
Jeśli hoja nie kwitnie, a ma już więcej niż kilka lat, musisz prześledzić swoje działania. Sposób uprawy oraz wykonywane zabiegi pielęgnacyjne mogą zarówno przyczynić się do pojawienia się zalążków kwiatowych, jak i przekreślić szanse na ich wystąpienie. Możesz natknąć się na informację, że zdrowa hoja (hoya) zaczyna wypuszczać gęste grona zazwyczaj latem. Jednak to, kiedy na łodygach zawisną duże, kolorowe półkule trudno przewidzieć. Niektórzy porównują kwitnienie hoi do loterii – latem może nie pojawić się nic, zaś w ciągu roku kwitnienie może powtarzać się wielokrotnie bez określonego rytmu. A zatem, co zrobić, żeby hoja zakwitła? Jak wspomóc jej rozwój i zapewnić optymalne warunki w domu?
Kwiat biedy wypuszcza kwiaty, gdy spełnione zostaną określone warunki uprawy. Fot. 123rf.com
Co zrobić, żeby hoja zakwitła? Dać jej czas i zapewnić najlepsze warunki
Przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ młodsze rośliny rzadziej wypuszczają kwiaty niż starsze okazy. Potrzeba czasu, aby każda odmiana dojrzała. Niezwykle istotne jest zapewnienie roślinie najlepszych warunków. Jednak nie martw się, w praktyce nie ma przy niej wiele pracy. Hoje nie bez przyczyny uważane są za jedne z najłatwiejszych w pielęgnacji – głównie ze względu na olbrzymią tolerancję na suszę oraz zdolność adaptacji do panujących w domu warunków oświetleniowych.
W pielęgnacji hoi ważne jest:
- zapewnienie wystarczającej ilości światła słonecznego, ale bez narażania rośliny na stres,
- przygotowanie podłoża o odpowiednim drenażu, niezbyt gęstego i zbitego oraz dopasowanie wielkości donicy,
- dostarczenie dostatecznej ilości wody – hoi nie wolno przelewać,
- regularne nawożenie – zapewnienie podaży niezbędnych składników odżywczych w formie dobrej jakości nawozu pozwoli roślinie na właściwy rozwój i wzbogaci jej podłoże na tyle, aby zaspokoić gatunkowe potrzeby,
- zachowanie równowagi w przycinaniu – co za dużo, to nie zdrowo, ale za mało też nie będzie dobrze.
Spośród wielu odmian hoi do najczęściej kwitnących zaliczane są hoya carnosa “Compacta”, o charakterystycznym zwisającym pokroju, hoya linearis, a także hoya bilobata i lacunosa. Barwne kule zdarzają się również na okazach hoya mathilde i hoya obovata. Zaczyna się zwykle od jednej szypułki, trudnej do zauważenia dla niewprawnego oka młodego ogrodnika. Z czasem jednak rośliny potrafią wyrzucać ich po kilka naraz.
Przeczytaj też: Im mniej dbasz, tym lepiej rośnie. Oto kwiat biedy
Kluczowe problemy kwitnienia, czyli czego twojej hoi brakuje do szczęścia
Stworzenie roślinie doniczkowej idealnych warunków do życia i intensywnego, efektownego wzrostu wymaga zwrócenia uwagi na kluczowe kwestie związane z jej uprawą. Hoje nie lubią ciasnych doniczek, ale zbyt obszerne również nie są dla nich dobre. To nie jedyny konflikt, który musisz rozwiązać. Podpowiadamy, na co w pierwszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę, aby hoja wreszcie zakwitła.
- Ilość światła
Zapewne tam, gdzie stoi kwiat, nie ma idealnych warunków oświetleniowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nigdy ich nie uzyskasz. Jednak trzymaj się prostej zasady, która sprzyja wzrostowi i kwitnieniu – światło słoneczne nie może pada bezpośrednio na liście. Najlepsze będzie stanowisko jasne, ale takie, na które promienie nie padają bezpośrednio. Stres słoneczny, czyli nadmiar światła powoduje ciemnienie liści. Z kolei niedobór przyczynia się do ukierunkowania większej ilości energii rośliny na utrzymanie jej liści przy życiu. Ustaw hoję w miejscu, gdzie jest jasno, ale słońce nie drażni tkanek, aby gromadzoną energię mogła wykorzystać na kwitnienie.
- Rodzaj gleby i wielkość doniczki
Hoje mają dość płytki system korzeniowy. W naturze rośliny te są epifitami, co oznacza, że przywierają do gałęzi innej rośliny lub pnia drzewa. Większa doniczka nie pobudzi jej wzrostu, a wręcz przeciwnie, zapewni roślinie więcej stresu. Optymalna wielkość to taka, w której bryła korzeniowa będzie otulona, a podłoże nie zdoła zatrzymać zbyt dużo wody. System korzeniowy hoi najlepiej rozwija się w dobrze przepuszczalnej glebie. Nie wiesz, dlaczego hoja nie chce kwitnąć? Spróbuj naśladować jej naturalne środowisko. Posadź roślinę w wysokiej jakości podłożu mieszanym dla roślin doniczkowych z dodatkiem mchu, kruszonych łupin kokosowych czy perlitu. Tak spulchniona, napowietrzona, lekka gleba zapewni lepsze warunki bytowania rośliny i zapobiegnie zalaniu podłoża, a może i przyczyni się do pierwszego kwitnienia.
- Nawodnienie
Nie chodzi o to, aby roślinie zapewnić więcej wody, ale o to, aby podlewanie w razie potrzeby ograniczyć. Hoje są wyraźnie odporne na suszę. Podlewanie raz w tygodniu latem i raz na dwa tygodnie zimą w zupełności wystarczy, żeby roślina miała się naprawdę dobrze. Jeśli dotąd do podlewania hoi używałeś konewki, zmień technikę. Przelana hoja nie chce kwitnąć, podobnie jak ta, której podłoże nie zdoła przyjąć podanej wody. Aby podlać roślinę wstaw ją do zlewu kuchennego lub wanny i dokładnie zmocz glebę, pozwalając, aby nadmiar cieczy wypłynął otworami donicy.
Pamiętaj, aby hoi nie przelewać. To ją niszczy. Fot. 123rf.com
- Dawkowanie składników odżywczych
Nawożenie to jeden ze sposobów na stymulację procesów kwitnienia. Jeśli chcesz, aby młodsza hoja wypuściła szypułki, a z nich kwieciste baldachy, nakarm ją składnikami odżywczymi. Dobrą praktyką jest nawożenie hoi wiosną i latem z zachowaniem regularności – raz na miesiąc to optymalna częstotliwość. Nawożenie ma na celu odbudowanie odżywczych zasobów glebowych, bo stara ziemia w kwiatach, których nie należy często przesadzać, z czasem staje się jałowa.
- Przycinanie
Jeśli wciąż głowisz się, dlaczego hoja nie kwitnie, zwróć uwagę na sposób, w jaki ją przycinasz. Łagodne przycinanie jest zalecane, ale nie warto przesadzać. Chyba że działanie to jest uzasadnione, bo np. musisz pozbyć się uszkodzonych liści lub martwej łodygi. Z przycinania koniecznie zrezygnuj w obrębie szypułek.
Po okresie długo wyczekiwanego kwitnienia, gdy kwiaty hoi zaczną więdnąć i opadać, nie pomagaj im w żaden sposób. Niech natura zrobi swoje, a szypułki pozostaną na miejscu. To tam prawdopodobnie zawiążą się wkrótce nowe kwiaty – jeszcze piękniejsze i bardziej okazałe.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Dlaczego hoja przestała kwitnąć? Wypróbuj metodę gorącej łaźni. Zobaczysz, co się stanie
Hoja – konkurencja dla storczyka. Jak pielęgnować i rozmnażać kwiat biedy?