Rośliny domowe

Hoja – konkurencja dla storczyka. Jak pielęgnować i rozmnażać kwiat biedy?

Hoja to roślina ozdobna, która w Polsce występuje jako kwiat doniczkowy. Nie jest trudna w uprawie, a gdy kwitnie stanowi piękną ozdobę domu. Nazywana bywa woskownicą – ze względu na kwiaty wyglądające jak odlane z wosku – albo kwiatem biedy. Co mówią o hoi przesądy i czy warto trzymać ją w domu? Wyjaśniamy!

Hoja – konkurencja dla storczyka. Jak pielęgnować i rozmnażać kwiat biedy?
Niewymagająca i efektowna hoja to idealny gatunek dla początkujących. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Hoja (kwiat biedy) – jak wygląda i skąd pochodzi?

Hoja (hoya) to silnie rosnące pnącze, którego naturalnym środowiskiem jest Azja. Tam może dorastać nawet do kilku metrów długości. W Polsce jest rośliną domową, uprawianą w doniczkach i zwykle jest dużo mniejsza.

Hoja jest uważana za konkurencję dla storczyków ze względu na swój atrakcyjny wygląd – szczególnie w czasie kwitnienia. Ma grube, skórzaste, błyszczące liście o jajowatym, ale ostro zakończonym kształcie. Wyrastają naprzeciwlegle na pędach i są pokryte woskowatym nalotem. Mogą mieć jaśniejsze przebarwienia i niewielkie plamki. Kwiaty hoi są drobne, skupione w zwisających baldachach, mają kształt gwiazdek i wydzielają pachnącą ciecz. W zależności od odmiany mogą być białe, jasnoróżowe albo ciemnofioletowe.

Dwie odmiany, które nadają się najlepiej do uprawy to Hoja carnosa (hoja różowa) i Hoja bella (hoja piękna). Pierwsza z nich jest bardzo łatwa w uprawie, ale potrzebuje podpór. Zaś druga jest nieco delikatniejsza i najlepiej sprawdza się posadzona w wiszących pojemnikach. Hoję czasem nazywa się woskownicą – jest to jednak błąd. Woskownica to zupełnie inna roślina – należąca do woskownicowatych i będąca w Polsce pod ochroną.

Kwiaty hoi wyglądają jak odlane z wosku. Kwiaty hoi wyglądają jak odlane z wosku. Fot. CanvaPro

Jak uprawiać hoję?

Hoja to roślina, która nie ma dużych wymagań. Nadaje się więc zarówno dla początkujących ogrodników, jak i dla osób, które nie są w stanie poświęcać roślinom dużo czasu.

  • Ziemia

Hoja jako roślina zupełnie niewymagająca może rosnąć w zwykłym, uniwersalnym podłożu do kwiatów. Przesadzając ją co jakiś czas (najlepiej jest robić to raz w roku), dobrze jest wymienić podłoże na nowe. Jeżeli wybrana gleba jest mało przepuszczalna, można wymieszać ją z keramzytem lub perlitem.

  • Stanowisko

Hoja najlepiej czuje się w półcieniu lub w jasnym miejscu – promienie słoneczne nie powinny jednak bezpośrednio padać na roślinę. Wybór nieodpowiedniego stanowiska może być przyczyną, dla której hoja nie kwitnie. Wówczas roślinę trzeba przestawić. Jeśli jednak kwitnie i rośnie dobrze, nie należy zbyt często zmieniać jej miejsca – hoje wyjątkowo nie lubią przestawiania!

  • Podlewanie

Wiosną i latem należy podlewać hoję dosyć obficie – nawet 2 razy w tygodniu. Zimą podlewanie należy ograniczyć i podawać kwiatu wodę wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschnie. Jeśli jest taka możliwość, w sezonie zimowym warto zapewnić hoi temperaturę około 16-18°C. W mieszkaniach zwykle bywa to niemożliwe – nie trzeba się wówczas martwić, kwiat sobie poradzi.

Choć hoja nie wymaga wiele uwagi, wygląda zjawiskowo. Choć hoja nie wymaga wiele uwagi, wygląda zjawiskowo. Fot. CanvaPro

  • Nawożenie

Hoję nawozi się tak jak wszystkie inne kwiaty domowe – od wiosny do jesieni, czyli w okresie wegetacyjnym, najlepiej raz na 2 tygodnie. Na zimę należy zrezygnować z jakichkolwiek nawozów. Do wzbogacania rośliny w składniki odżywcze wystarczy zwykły nawóz wieloskładnikowy, najlepiej o wysokiej zawartości potasu.

  • Kwitnienie

Hoja może kwitnąć nawet dwa razy w roku – kwitnienie najbardziej prawdopodobne jest w czerwcu i we wrześniu. Jeśli roślina nie kwitnie, prawdopodobnie ma za mało światła. Nie należy jednak wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ale w miejsce, gdzie światło jest rozproszone. Chcąc, by hoja kwitła obficie, trzeba wiedzieć, że nie należy obrywać szypułek kwiatowych, gdyż w ich miejscu wyrastają nowe kwiaty.

  • Choroby i szkodniki

Hoja to kwiat odporny i rzadko zapadający na choroby. Jeśli pojawią się objawy takie jak:

  • brak kwitnienia,

  • gubienie kwiatów,

  • biały nalot na liściach,

  • pomarszczenie liści,

oznacza to, że kwiat prawdopodobnie został przelany i rozwinęła się w nim choroba grzybowa. Jak uratować hoję? Nie trzeba robić nic specjalnego, tylko zostawić ją do przeschnięcia i samodzielnej regeneracji. Okazuje się, że nadmierne podlewanie i nawożenie działa na roślinę gorzej niż pozostawienie jej w ciasnej doniczce z okresowym deficytem wody!

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Malin Sedin (@hoyadjungeln)

Jak rozmnażać hoję?

Samodzielne rozmnażanie hoi to bardzo łatwy proces. Z pędu wystarczy odciąć fragment zawierający co najmniej jedną parę liści i po przeschnięciu umieścić w wodzie lub bezpośrednio w podłożu. Najlepiej włożyć kilka takich fragmentów do jednej doniczki i ustawić w ciepłym i jasnym miejscu. W niedługim czasie powstanie z nich ładna, gęsta roślina.

Przeczytaj również: Dlaczego hoja przestała kwitnąć? Wypróbuj metodę gorącej łaźni. Zobaczysz, co się stanie

Hoja – warto wiedzieć

Choć hoja wygląda niezwykle sympatycznie, wiążą się z nią ciekawe, a wręcz niepokojące przesądy. Nazywa się ją kwiatem biedy – z jednej strony dlatego, że nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a im skromniej jest nawożona i dopieszczana, tym lepiej rośnie.

Nazwa ta pochodzi również od przesądów na jej temat. Mówi się, że im bujniej rośnie, tym biedniejsi stają się domownicy. Co więcej, hoję obwinia się również za brak powodzenia w życiu miłosnym – ta piękna roślina podobno odstrasza potencjalnych partnerów.

Ważnym faktem na temat hoi jest ten, iż jest ona trująca. Jej pędy i liście zawierają mleczny sok, który może podrażniać skórę. Jest również niebezpieczny dla ludzi i zwierząt, zatem lepiej jest nie wstawiać tego kwiatu w miejsca, do których mają dostęp na przykład dzieci.

Hoja jako dekoracja wnętrza

Hoja to roślina, która pasuje do każdego wnętrza. Sprawdzi się w estetyce glamour, industrialnej czy we wnętrzach klasycznych. Przepięknie wygląda postawiona na półce – wówczas jej zwisające pędy stanowią ozdobę ściany albo regału. Można także uprawiać ją w donicy na ziemi albo stoliku, zapewniając wysoką podpórkę – będzie się po niej pięła, tworząc zieloną ścianę. Hoja to roślina, która sprawdzi się także w łazience z oknem, gdyż dobrze rośnie w półcieniu.

Szukasz rośliny, która nie wymaga ciągłej uwagi, za to odwdzięcza się pięknym wyglądem? Hoja to gatunek idealny! Jej ozdobą są nie tylko zbite w baldachy kwiaty, ale i ciemnozielone, połyskujące liście. Według przesądów kwiat ten przynosi nieszczęście – nie warto jednak się nad nimi zbyt długo zastanawiać. Hoja z pewnością wprowadzi do domu raczej powiew świeżości i niezwykły urok.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Reanimacja grudnika. Będzie bardziej rozłożysty i wreszcie obficie zakwitnie

W jaki sposób zregenerować pomarszczonego i odwodnionego storczyka?

Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.