Spis treści:
Storczyki — charakterystyka
Storczyków chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Kwiaty te na dobre zadomowiły się w naszych mieszkaniach. Choć ich uprawia nie należy do najłatwiejszych, wiele osób podejmuje to wyzwanie i dzięki temu może cieszyć się ich urokiem na co dzień.
Największym atutem storczyków są ich wyjątkowe kwiaty. W zależności od odmiany mogą przybierać różne odcienie. Od białych, przez żółte, aż po róż, fiolet i bordo. Olbrzymia popularność storczyków sprawiła, że producenci tych kwiatów zaczęli nawet je farbować, chcąc uzyskać odcienie, w których te kwiaty nie występują w naturze. Dzięki temu w sklepach pojawiają się storczyki m.in. o kolorze niebieskim lub czarnym.
Oprócz koloru storczyki różnią się również kształtem kwiatów. Niektóre odmiany np. Cattleya wytwarzają kwiaty, które mają nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Inne jak np. Miltonia pachną słodkimi owocami. Jeszcze inne z kolei, np. małpi storczyk, mogą przybierać kształt przypominający pyszczek!
Przeczytaj również: Storczyki pani Doroty ze Śląska aż uginają się od kwiatów. Zobacz, jak ona to robi
Kolekcja storczyków naszej Czytelniczki. Fot. Dorota Kubica
Storczyki — nawożenie
Nie ulega wątpliwości, że to właśnie ze względu na wyjątkowość i niepowtarzalność tych kwiatów uprawiamy storczyki w swoich domach i chcemy, aby kwitły jak najdłużej. Olbrzymi wpływ na częstotliwość i długość kwitnienia storczyków ma ich pielęgnacja, a przede wszystkim nawożenie. To właśnie dzięki dostarczaniu storczykom składników odżywczych, pobudzamy je do wytwarzania nowych pąków, które zamieniają się w dorodne i tak uwielbiane przez wszystkich kwiaty.
Jakich składników odżywczych potrzebują storczyki, aby mogły obficie kwitnąć?
- Azot — odpowiada za wzrost liści i ich intensywnie zielony kolor. Jeśli naszej roślinie brakuje azotu, będzie się to objawiało stopniowym żółknięciem i brązowieniem liści. Azot szybko wypłukuje się podczas podlewania, dlatego warto regularnie go dostarczać. Z jego ilością trzeba też uważać, bo gdy roślina będzie otrzymywała go zbyt dużo, to z czasem zamiast wytwarzać nowe kwiaty, całą energię przeznaczy na produkcję młodych liści.
- Fosfor — wzmacnia korzenie i odpowiada za zawiązywanie nowych pąków kwiatowych. Dzięki fosforowi storczyk zyskuje siłę do rozwoju. Gdy roślinie brakuje tego składnika, jej liście ciemnieją, a wzrost zostaje zahamowany.
- Potas — zwiększa odporność rośliny na suszę i zmiany temperatury oraz pomaga w walce z chorobami i szkodnikami. Dodatkowo pobudza wzrost korzeni oraz produkcję liści, a także odpowiada za długość i jakość kwitnienia. Gdy roślinie brakuje potasu, jej liście marszczą się i wyglądają jak zwiędnięte.
Dodatkowymi składnikami, które powinny się znajdować w nawozach do storczyków są:
- bor
- cynk
- magnez
- mangan
- wapń
- żelazo
Wpływają one na kształtowanie się kwiatów, lepsze przyswajanie składników odżywczych oraz wypuszczanie nowych liści.
Mikstura z ziemniaka do storczyków
Dlaczego warto wykorzystać do nawożenia storczyków ziemniaka? Odpowiedź jest prosta! Ziemniak posiada mnóstwo składników odżywczych, które odpowiadają za wzrost i kwitnienie storczyków.
Ziemniaki przede wszystkim obfitują w potas, ale są też bogatym źródłem fosforu, cynku, żelaza, magnezu i miedzi, czyli wszystkich tych składników, które znajdują się w odżywkach do storczyków dostępnych w sklepach.
Przeczytaj również: Dendrobium kwitnie bez przerwy przez kilka miesięcy. Czym podlewać tego storczyka, by regularnie kwitł?
Jak zrobić odżywczy nawóz z ziemniaka do storczyków? Przepis jest prosty:
- Ziemniaka razem ze skórką pokrój na małe kawałeczki lub zetrzyj na tarce, przełóż do małego garnka z wodą i zagotuj. Pamiętaj, by do gotujących się ziemniaków nie dodawać soli! Dla wzmocnienia efektu możesz dorzucić jeszcze kawałki skórki z banana, które również są źródłem wielu składników mineralnych.
- Gdy mieszanka się zagotuje, odstaw ją i poczekaj, aż wystygnie.
- Wystudzoną miksturę przelej do słoika i szczelnie zakręć. Następnie przykryj ściereczką lub przenieść do ciemnego pomieszczenia i pozostaw do odstania przez 1 lub 2 dni.
- Po upływie tego czasu możesz wykorzystać odżywczą miksturę z ziemniaka do nawożenia swoich storczyków. Wskazane jest używanie tego naturalnego nawozu rozcieńczonego z wodą w stosunku 1:1.
- Dla uzyskania jak najlepszych efektów warto regularne stosować tę miksturę.
Nawóz do storczyków na bazie ziemniaka pozwala osiągnąć rewelacyjne efekty! Przede wszystkim pobudza wytwarzanie nowych pąków kwiatowych oraz wydłuża czas ich utrzymywania się na łodyżkach. Zasilane nawozem z ziemniaka storczyki mają zdrowe i soczyście zielone liście oraz pełne są dorodnych kwiatów, które aż wylewają się z doniczek. Nawóz z ziemniaka to sprawdzone rozwiązanie, które od lat stosowane jest na Wyspach Brytyjskich przez tamtejszych hodowców storczyków. Ten patent warto wypróbować!
Opracowanie: Barbara Machalska - Cyran
Przeczytaj również:
Jak uprawiać kwiat pieniążek, by obficie rósł i przynosił szczęście?
Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]
Zmieszaj z wodą i podlej zamiokulkasa. Tylu nowych liści jeszcze nigdy nie wypuścił
Wypróbowana przez mieszkankę Szwecji metoda w krótkim czasie pobudza storczyki do kwitnienia. Fot. 123RF.co