Rośliny domowe

Oto królowa storczyków. Ma ogromne kwiaty i przepiękny zapach

Storczyk Cattleya nie bez powodu wzbudza zachwyt każdego miłośnika orchidei. Ta bajeczna roślina znana jest już od początku XIX w. Nie tylko wspaniale wygląda dzięki efektownym kwiatom, ale także roztacza wokół siebie przepiękny i intensywny zapach. Dowiedz się, jak uprawiać i jak dbać o storczyk Katleja, by cieszył oko na domowym parapecie. 

Oto królowa storczyków. Ma ogromne kwiaty i przepiękny zapach
Kwiaty storczyka Cattleya mogą osiągnąć aż 25 cm średnicy! Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Katleja – królowa orchidei

Storczyki niezaprzeczalnie należą do najpiękniejszych roślin pokojowych. Są niezwykle urokliwe i wyjątkowe, przez co często stanowią doskonały prezent na różne okazje. Jednym z najbardziej podziwianych jest storczyk Cattleya (Katleja). 

Katleja (Cattleya Lindley) należy do rodzaju storczykowatych (Orchidaceae) i obejmuje ogromną ilość (ok. 100) gatunków. Naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, skąd przywiózł ją w 1818 r. angielski przyrodnik William Swainson. Jak widać, nazwa storczyka w żaden sposób nie nawiązuje do swojego odkrywcy. Pochodzi natomiast od nazwiska właściciela jednych z największych oranżerii, Williama Cattley’a, pod którego okiem ta nieznana i egzotyczna roślina pierwszy raz zakwitła w listopadzie tego samego roku. W 1819 r. wzbudził tym zachwyt angielskiego botanika Johna Lindley’a, który postanowił upamiętnić zdolnego ogrodnika. 

Zauroczenie storczykiem Katleja nadal podzielają miłośnicy wszelkich orchidei, nazywając go “Królową orchidei”. Jego cechą charakterystyczną są wielkie, bajecznie barwne kwiaty, które choć zwykle nie przekraczają 12 cm, mogą osiągać u części odmian aż 25 cm średnicy. Trudno nawet wymienić wszystkie kolory i ich kombinacje, które mogą przybierać. Pojawiają się one raz w roku - wiosną, jesienią lub zimą, na szczycie pędu kwiatowego i mogą występować pojedynczo lub w gronach. Odmiany o szczególnie dużych kwiatach wyglądają dekoracyjnie przez 2-4 tygodni, natomiast mniejsze kwiaty utrzymują się nawet 6-8 tygodni. 

W środowisku naturalnym storczyki te są epifitami i rosną na pniach, piaskach, skałach oraz gałęziach drzew. Niektóre gatunki płożą się po ziemi, inne dorastają na wysokość od 30 do 100 cm. Wszystkie natomiast wytwarzają długie maczugowate pseudobulwy, z których wyrastają grube liście. Większość tych roślin wydziela bardzo intensywny zapach, który wypełni każde pomieszczenie, w którym się znajdą. Rodzaj aromatu jest zróżnicowany pomiędzy gatunkami. Przykładowo, Cattleya intermedia wydziela korzenną i słodką woń. Część hybryd podczas krzyżowania utraciła zapach, nie powinien więc dziwić także bezwonny okaz. 

Wśród pięknych i niezwykle dekoracyjnych gatunków, można wyróżnić m.in.: 

 • Cattleya maxima
 • Cattleya amethystoglossa
 • Cattleya bicolor var. brasiliensis
 • Cattleya intermedia
 • Cattleya luteola 
 • Cattleya quadricolor
 • Cattleya elongata
 • Cattleya schroederae

Kwiaty storczyka Cattleya mają pokaźne rozmiary i pięknie pachną. Fot. 123RF/PICSEL

Storczyk Cattleya — uprawa w domu

Katleja uchodzi za roślinę łatwą w uprawie, od której mogą zacząć swoje próby w hodowli storczyków nawet osoby niedoświadczone. Mimo to, nie można zapomnieć o zapewnieniu jej odpowiednich warunków, które gwarantują ładny wzrost i kwitnienie. Wydaje się to proste, jednak wcale takie nie jest. Mnogość hybryd sprawia, że czasem nakładają się wymagania wielu gatunków i część potrzeb rośliny może okazać się prawdziwą niespodzianką dla hodowcy. 

Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady, które sprawdzą się u wszystkich storczyków Katleja. Należy zapewnić im przede wszystkim odpowiednie: 

 • rodzaje pojemników
 • podłoże
 • stanowisko
 • temperaturę
 • wilgotność powietrza

Przeczytaj również: Błędy w uprawie storczyków. Czego się wystrzegać?

Storczyk Cattleya jest stosunkowo łatwy w uprawie domowej. Fot. Pixabay

Storczyk Cattleya — stanowisko

Storczyk Katleja najlepiej będzie rósł w bardzo jasnym, słonecznym miejscu, gdyż to właśnie pod wpływem słońca rozwijają się jego pąki. Nie wolno narażać go jednak na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Choć południowe bądź południowo-wschodnie okno sprawdzi się od maja do września, należy uważać, aby nie pojawiły się na nim czarne plamy poparzeniowe. Latem można wystawić roślinę na zewnątrz. 

Storczyk ten dobrze wygląda zarówno w doniczkach, jak i w wiszących koszykach. 

Przeczytaj również: Dlaczego pąki storczyka usychają i jak temu zaradzić?

Storczyk Cattleya — podłoże i wilgotność powietrza

Najlepszym wyborem będzie czysty substrat korowy. Oczywiście można spróbować także stworzyć własną mieszankę z kory sosnowej, chipsów kokosowych, kawałków mchu torfowca, keramzytu, pociętych kłączy i korzeni paproci zwyczajnej oraz żwirku czy skały lawy. 

Katleja lubi, gdy wilgotność powietrza wokół niej wynosi przynajmniej 40% (a najlepiej 60-70%).  

Uprawa storczyka Cattleya — temperatura

W przypadku doboru odpowiedniej temperatury, sprawa jest dosyć skomplikowana. Istotny jest oczywiście podział storczyków Cattleya w zależności od wymaganej ciepłoty otoczenia. Wyróżnia się zatem storczyki: 

 • chłodnolubne (14–16 st. C)
 • umiarkowane (17-18 st. C)
 • ciepłolubne (18-21 st. C)

Mimo to, większość z nich podczas upalnego lata dobrze radzi sobie w temperaturze pomiędzy 16 a 30 st. C. Jednakże do pobudzenia kwitnienia należy zachować różnicę temperatury pomiędzy dniem i nocą, wynoszącą co najmniej 5 st. C. Gdy temperatura przekracza 32 st. C, rośliny tracą zdolność transportowania wapnia w tkankach, co grozi zamieraniem końcówek przyrostów. Z kolei zbyt niska temperatura wywołana np. otwieraniem okna zimą może być przyczyną przemarznięcia liści. 

Storczyk Cattleya — podlewanie

Kiedy storczyk Katleja zawitał już na parapecie, ważną kwestią będzie jego odpowiednia pielęgnacja. Trzeba pamiętać, iż potrzebuje on jednorazowo dużej ilości wody, która przepłynie swobodnie przez doniczkę. Po namoczeniu korzeni, zalegającą w doniczce wodę należy odlać. Po takim zabiegu należy odczekać z kolejną podażą wody do momentu, aż podłoże całkowicie wyschnie. Częstotliwość podlewania oczywiście zależy od warunków zewnętrznych i okresu wegetacyjnego. Dobrze jest trzymać się zasady, że im chłodniejsza temperatura otoczenia, tym rzadziej podlewa się roślinę. Z tego względu, niektórzy hodowcy zimą w ogóle pomijają tą czynność. 

Przeczytaj również: Zapomnij o podlewaniu storczyków kranówką. Szybko ci się odwdzięczą

Korzenie rośliny nie powinny długo zalegać w wodzie. Fot. Pixabay

Storczyk Kataleja — nawożenie

Katleje są jednymi z bardziej wytrzymałych orchidei, które nienawożone doskonale będą rosnąć i kwitnąć nawet przez kilka lat. Jeśli jednak zdecydujesz się na ich zasilanie, pamiętaj, aby było ono równomierne i trafiło na moment pojawienia się nowej pseudobulwy. W tym celu najlepiej używać dostępnego w sklepu gotowego nawozu do storczyków. Częstotliwość dokarmiania rośliny zależy m.in. od rodzaju użytego podłoża - jeśli jest to czysta kora, optymalnie będzie użyć go nawet dwa razy w miesiącu. Jeśli boisz się przesadzić z ilością nawozu, zastosuj mniejszą dawkę. 

Storczyk Cattleya po przekwitnięciu i uschnięciu pędu kwiatowego udaje się na zasłużony odpoczynek. Zwiędłe części dobrze jest wtedy usunąć i poczekać, aż pojawią się nowe, zielone korzenie. 

Przeczytaj również: Pielęgnacja i rozmnażanie storczyków bez tajemnic. Zrób tak, a będą kwitły cały rok

Storczyki na każdy parapet na INTERIA.TV.

Storczyk Cattleya — przesadzanie

O tym, kiedy storczyk wymaga przesadzenia decyduje tak naprawdę on sam. Najlepszy moment jest zwykle wtedy, gdy nowe pseudobulwy osiągną około 5 cm wielkości i/lub nowe przyrosty wystają poza krawędź doniczki. Jak to zrobić? 

Najpierw wyciągnij roślinę ze starej doniczki i oczyść korzenie ze starego podłoża. Podczas tego zabiegu warto także usunąć najstarsze liście i pseudobulwy, które pochłaniają sporą część składników odżywczych. Dzięki temu roślina będzie mogła przeznaczyć je na uzupełnienie zapotrzebowania (a tym samym wzmocnienia) nowych pędów. 

Nową, większą doniczkę wypełnij świeżym podłożem tak wysoko, aby utrzymało roślinę w odpowiedniej pozycji. W celu poprawienia stabilności storczyka, możesz użyć podpory. 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.