Spis treści:
Dlaczego storczyk marnieje?
Ze względu na tropikalne pochodzenie storczyk ma specyficzne wymagania uprawowe, odmienne niż większość roślin doniczkowych. Nie oznacza to jednak, że ich uprawa jest trudna. Wystarczy zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu, aby mogły oczarować nas swoimi pięknymi kwiatami. Niestety czasem się zdarza, że storczyk marnieje i nie chce kwitnąć, a my nie wiemy dlaczego. Powodów takiego stanu rzeczy jest przynajmniej kilka. Najczęściej na zły stan kwiatu wpływa nieprawidłowa pielęgnacja. Oto kilka możliwych przyczyn:
- wystawienie rośliny na pełne słońce – storczyki potrzebują stanowiska jasnego, ale z rozproszonym światłem. Zbyt intensywne promienie słońca mogą poparzyć liście i osłabić kondycję roślin;
- zbyt niska wilgotność otoczenia – storczyki lubią wilgotne środowisko. Z kolei zbyt suche powietrze może być przyczyną zamierania pąków kwiatowych;
- przewianie zimnym powietrzem – rośliny te nie lubią przeciągów, zwłaszcza w zimie. Zimne powietrze może być przyczyną zrzucania pąków kwiatowych;
- przelanie – jeśli storczyki zaczynają marnieć, warto sprawdzić, czy nie doszło do przelania. Nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni i pędów, a w rezultacie do zamierania całej rośliny.
Poza tym storczyki mogą być też atakowane przez liczne szkodniki, których żerowanie znacznie osłabia rośliny. To m.in. mszyce, wełnowce, przędziorki oraz tarczniki. Co więcej, storczyki mogą chorować z powodu infekcji bakteryjnych, wirusowych, a także chorób wywołanych grzybami.
Przeczytaj również: Jak i czym podlewać storczyki? Poradnik nie tylko dla początkujących
Jak, czym i co ile dni nawadniać storczyki? Podpowiadamy. Fot.123RF.com
Jak pobudzić storczyka do wzrostu? Zrób odżywkę z sody
Twój storczyk marnieje i nie kwitnie, mimo że robisz wszystko, co należy? Z pomocą przyjdzie domowa odżywka, dzięki której roślina zacznie wypuszczać nowe pąki i szybko obsypie się mnóstwem kwiatów. W tym celu należy mieć pod ręką… sodę oczyszczoną. Okazuje się, że ten biały proszek jest bardzo przydatny nie tylko w kuchni oraz podczas domowych porządków – można go również wykorzystać do nawożenia roślin.
Jak przygotować odżywkę do storczyka? Do litra wody dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej i dokładnie wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia. Nic więcej! Tak przygotowanym roztworem podlewaj marniejące storczyki, a odżyją w mgnieniu oka i zaczną kwitnąć na nowo. Domowy nawóz sprawi też, że liście będą lśniące i zdrowe. Poza tym odżywka z sody pomoże wyeliminować szkodniki znajdujące się w glebie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Gdy anturium przestaje kwitnąć, trzeba go wspomóc. Pomoże ci w tym nawóz z ... mąki
Sansewieria usycha i umiera? Potrzebuje porządnego wzmocnienia i znów wypuści mnóstwo liści