Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

TOP 10 roślin doniczkowych, które kwitną zimą

Oto lista dziesięciu najpiękniejszych roślin domowych kwitnących zimą. Możemy je nabyć o tej porze w sklepach ogrodniczych lub podziwiać kwiaty okazów, które są już w naszych domach od jakiegoś czasu. To nasza ulubiona 10.

TOP 10 roślin doniczkowych, które kwitną zimą
Oto lista dziesięciu najpiękniejszych roślin domowych kwitnących zimą. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Rośliny doniczkowe, które kwitną w zimie

  • Bomelie

Bromelie to grupa roślin z rodziny ananasowatych, obejmujące m.in. takie gatunki jak: guzmania, fryzea i echmea. Ich kwiatostany są niezwykle oryginalne. W trakcie zakupu warto wybrać taką roślinę, u której nie tylko widać kolorową rozetę, ale także tworzący się młody odrost. Należy na to zwrócić uwagę, jeżeli chcemy uprawiać echmeę czy guzmanię przez dłuższy czas.  Wszystko dlatego, że rośliny ananasowate kwitną tylko raz, a po przekwitnięciu rozeta rośliny pomału się kurczy i obumiera. Podstawą dalszej uprawy są pojawiające się młode rozety. To one po roku, dwóch lub trzech mogą zakwitnąć znowu.

  • Azalie

Azalie pochodzą z chłodnych i wilgotnych, górskich lasów Azji Wschodniej. Zachwycają mnogością kwiatów, pojedynczych lub pełnych, w kolorze białym, różowym, fioletowym, czerwonym lub łososiowym, które w przypadku odmian uprawianych jako rośliny domowe, rozwijają się między listopadem a kwietniem.  Najczęściej w domach uprawiamy azalię indyjską, która ma formę krzewu, dorastającego do 50-60 cm wysokości. Czasami możemy ją spotkać również w formie szczepionego drzewka. Liście tej rośliny utrzymują się cały rok, w przeciwieństwie do niektórych gatunków ogrodowych i są gęsto rozmieszczone na gałązkach. Podczas wybierania tej rośliny w sklepie zwróćmy uwagę, czy kwiaty nie są przywiędnięte. Najlepiej gdy są one dopiero w fazie pąków.

Przeczytaj równnież: Dodaj kilka kropel do podłoża. Azalia zakwitnie, jak nigdy wcześniej!

azalia Azalia indyjska (Rhododendron simsii) to roślina ceniona za swoje piękne kwiaty. Często można spotkać ją w postaci zachwycających drzewek bonsai.Fot. 123RF/PICSEL

  • Anturium

Pochodzą z lasów deszczowych Ameryki Południowej, dlatego uwielbiają wilgotny klimat i ciepło. Rośliny te są epifitami.  To co bierzemy za kwiat, jest tak naprawdę przebarwionym liściem, który w naturze wabi owady zapylające. Prawdziwe kwiaty wyrastają z kolby, od dołu, do mniej więcej połowy kolby są to kwiaty żeńskie, natomiast dale rosną kwiaty męskie. Kolorowe podsadki liściowe najczęściej mają kolor czerwony, takie znamy najlepiej. Ale są również odmiany w kolorze różowym, białym, niemal czarnym, a także wielobarwne. Mogą się one także różnić kształtem i wielkością. W uprawie doniczkowej możemy sięgnąć po odmiany karłowe, które nie urosną do dużych rozmiarów. Ich całkowita wysokość nie przekracza zazwyczaj 35-40 cm. Są wyjątkowej urody.

Przeczytaj również: Liście anturium przysychają i robią się brązowe. Uratuj je i dokarm specjalnym koktajlem

Najlepszym stanowiskiem dla anturium jest miejsce z rozproszonym światłem. Fot.CanvaPro

  • Miniaturowe róże

Z ogrodów królowe kwiatów trafiły również do naszych domów, ale w wersji mini. Urzekają delikatnością oraz różnorodnością barw. Kwiaty mogą być w kolorze różowym, czerwonym, białym lub żółtym. I tak samo, jak róże ogrodowe, po jakimś czasie przekwitają. A po przekwitnięciu, gdy nie ma na dworze już mrozu, możemy wkopać je do gruntu. Jeżeli nie mamy ogrodu, latem możemy wystawić je na balkon. Podłoże dla róż uprawianych w domu powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Rośliny te lubią też częste zraszanie liści oraz częste nawożenie, gdy kwitną.

Przeczytaj również: Wspaniale zdobią ogrody, tarasy, balkony czy domowe parapety. Jak pielęgnować róże miniaturowe?

  • Kalanchoe

Kwitnące kalanchoe z pewnością może poprawić humor, w czasie krótkich i często pochmurnych dni. Jest skromnym sukulentem, pochodzącym z kontynentu afrykańskiego, gdzie rośnie bardzo liczna grupa tego gatunku. Najbardziej znany jest gatunek kalanchoe Blossfelda, pochodzący z Madagaskaru. Początkowo półdzikie formy kalanchoe miały niewielkie kwiaty w kolorze jasnoczerwonym. Dzisiaj paleta barw licznych odmian obejmuje odcienie koloru białego, żółtego, pomarańczowego, łososiowego, czerwonego, różowego oraz fioletowego. Ponadto wyhodowano rośliny o kwiatach pełnych, a także dzwonkowych. Te wesoło kwitnące rośliny możemy nabyć w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych nie tylko zimą, ale praktycznie przez cały rok.

Przeczytaj również: Mistrzyni przetrwania. Jak pielęgnować kalanchoe, żeby kwitła długo i obficie?

  • Sępolia

Sępolia bardzo często nazywana jest fiołkiem afrykańskim. Może dlatego, że pochodzi z południowej Afryki, głównie z Tanzanii. Dobrze czuje się w naszych mieszkaniach, ponieważ lubi stałą, ciepłą temperaturę pokojową. Minimalna temperatura dla tej rośliny to 12 stopni Celsjusza, uważajmy więc podczas transportu ze sklepu do domu, jeżeli będziemy kupować ją zimą. Te niewielkie, ale pełne uroku rośliny kwitną w jaskrawych kolorach zarówno latem, jak i zimą. Początkowo kwiaty sępolii były ciemnoniebieskie. Ale obecnie istnieją liczne odmiany hodowlane o różnych formach i barwach kwiatów, od bieli, przez kolor różowy, niebieski, fioletowy do czerwonego. Wyróżnia się odmiany jednokolorowe lub dwukolorowe, o płatkach płaskich lub karbowanych lub pofalowanych.

Przeczytaj również: Pielęgnacja fiołka afrykańskiego w zimie. Dlaczego sępolia potrzebuje specjalnej troski

fiołki afrykańskie Fiołki doniczkowe bardzo dobrze rosną przy rozproszonym świetle. Fot.123RF.com

  • Grudnik

Grudnik, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy lub szlumbergera – ta roślina ma wiele nazw. Czas kwitnienia tych roślin, jak nietrudno się domyślić przypada najczęściej na grudzień. Są one wtedy obsypane kwiatami, o długości od 4 do 8 cm, które mogą mieć kolor biały, łososiowy, różowy, fioletowy czy czerwony. Gdy grudnik nie kwitnie, uwagę przyciągają grube, mięsiste łodygi, podzielone na segmenty, w których roślina magazynuje wodę. Jest to sukulent i epifit pochodzący z brazylijskich lasów tropikalnych. Bardzo wytrzymały i długowieczny oraz powtarzając kwitnienie. Nawet pozostawiony gdzieś w kącie i zapomniana, przypomina o sobie w okresie Bożego Narodzenia, obsypując się kwiatami.

Przeczytaj również: Czym podlewać grudnika, żeby zakwitł. Ta domowa mikstura zawsze działa

grudnik Dzięki tej mieszance, grudnik obsypie się kwiatami Fot. 123RF/PICSEL

  • Cyklamen

Nazywany niekiedy fiołkiem alpejskim. Jego śliczne, delikatne kwiaty wznoszą się wysoko nad efektownymi, wzorzystymi liśćmi w kształcie serca. Kwiaty te mogą mieć płatki gładkie, postrzępione lub pofalowane, różowe, czerwone lub białe, jedno lub dwubarwne. Dostępne są także urokliwe odmiany miniaturowe, dorastające do 20 cm wysokości, podczas gdy większe rośliny mogą osiągać ok. 40 cm. wysokości. Dla początkujących lepsze są odmiany miniaturowe, które zwykle kwitną dłużej. Poza tym lepiej one znoszą wyższą temperaturę otoczenia.

Bo cyklameny dobrze czują się w miejscach chłodnych. W czasie kwitnienia optymalna dla nich temperatura wynosi 10-15 stopni Celsjusza, podczas gdy w naszych domach jest zazwyczaj znacznie cieplej. Starajmy się jednak zapewnić im jak najchłodniejsze stanowisko.

Przeczytaj również: Cyklamen perski. Jak go uprawiać dłużej niż jeden sezon?

FIOŁEK ALPEJSKI Dlaczego fiołek alpejski więdnie? Powodem może być zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Fot.123RF.com

  • Hipeastrum

Zwartnica, znana częściej pod nazwą amarylis. Przypominamy, że amarylis i hipeastrum to 2 różne rośliny. Są one jednak podobne i podobnie się je uprawia. Ale wracając do hipeastrum… jest to roślina cebulowa, której przepiękne, trąbkowate kwiaty są imponujących rozmiarów. Mogą mieć nawet 15 cm średnicy. Wyrastają po kilka na długim, mięsistym głąbiku i poza efektownym kształtem i wielkością, mienią się wspaniałymi barwami w jaskrawych odcieniach różu, purpury, czerwieni, żółci i bieli.  Zielone wąskie liście wyrastają później i mają długość od 30 do 60 cm.

Można co sezon kupować nowe cebule zwartnicy, można też je zachować i odpowiednio pielęgnować  oraz cieszyć się kwiatami tych samych cebul przez wiele lat. Rośliny te nadają się do uprawy metodą hydroponiczną, polegającą na tym, że zamiast w podłożu umieszczamy cebule w specjalnym szklanym naczyniu, lub w wazonie wypełnionym częściowo kamieniami, lub grysem oraz wodą. Zwartnice pięknie prezentują się także w bożonarodzeniowych roślinnych dekoracjach.

Zwartnica i grudnik zakwitają na Boże Narodzenie. Fot. CanvaPro

  • Storczyki

Cudowne, egzotyczne, zjawiskowe orchidee, które niegdyś były rzadkością w kolekcjach roślin domowych, a teraz może sobie na nie pozwolić każdy. I chyba nie ma już nikogo, kto nie znałby storczyków, przynajmniej tych najbardziej popularnych.

A w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach najczęściej spotykamy falenopsisy i to je najczęściej uprawiamy w naszych mieszkaniach. Są tak popularne, że już przestajemy czasami dostrzegać ich niezwykłe piękno. A mają liczne, duże, barwne kwiaty, które utrzymują się na roślinie nawet kilka miesięcy. Ponadto, gdy już przekwitną, ale pozostawimy je w domu i podlejemy od czasu do czasu, zakwitną znowu i to wiele razy. Tak naprawdę są to rośliny długowieczne. Sama mam okaz, który jest ze mną już od 17 lat.

Przeczytaj również: Pielęgnacja storczyków zimą. 5 zasad, których warto się trzymać, by nie zmarnować storczyka

Zresztą falenopsisy to jedyne storczyki, jakie możemy uprawiać w domu, co dodatkowo przemawia za pierwszym miejscem dla orchidei. Do wyboru jest szereg innych gatunków, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Może to być np. dendrobium, które w zależności od odmiany cechują się ogromnym zróżnicowaniem form i rozmiarów oraz bogactwem barw i kształtów kwiatów. Może to być sabotek, czyli obuwnik. Jego każdy kwiat ma charakterystyczną, workowatą warżkę, przypominającą przednią część pantofli – stąd właśnie jego nazwa. W sklepach możemy też znaleźć storczyki w odmianie Cambria. A Cambria to handlowa nazwa przeróżnych odmian storczyków, skupiająca liczne, międzygatunkowe mieszańce. Cechą większości roślin z tej grupy są kropkowane lub marmurkowane kwiaty. To tylko niewielka część z orchidei, które możemy uprawiać. Jest ich znacznie, znacznie więcej.

Kwitnące storczyki możemy nabyć przez cały rok, ale te, które mamy w domach od wielu lat często zaczynają rozwijać kwiatostany właśnie zimą. Stąd ich przynależne miejsce w zimowym zestawieniu.

Źródło: Deccoria.pl

Materiał zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 17.12.2021.

Przeczytaj również: 

Zraszanie roślin doniczkowych zimą. Jakich błędów unikać?

Te rośliny to najlepszy wybór na święta. Zdobią dom i zachwycają gości

Zimą brakuje słońca, jak doświetlać rośliny doniczkowe? Poznaj sprawdzone patenty

Są piękne i nie boją się kaloryfera. Postaw je na parapecie

kwiaty domowe Kaloryferowe pewniaki! Długa lista kwiatów, które lubią ciepło. Fot.123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.