Rośliny domowe

Bromelie - uprawa i pielęgnacja

Co łączy ananasa z bromeliami? Należą do tej samej rodziny roślin ananasowatych. W sklepach ogrodniczych najczęściej kupimy je pod nazwą Bromelia lub Bromelia mix, ale tak naprawdę mamy do czynienia z różnymi gatunkami: guzmanią, frizeą i billbergią. Większość roślin z rodziny ananasowatych wymaga podobnych warunków uprawy. 

Bromelie - uprawa i pielęgnacja
REKLAMA

Fot.Pixabay.com

Bromelie lubią miejsca jasne, ale warto je chronić przed prażącym słońcem. Frizea i guzmania lubią światło rozproszone. Wszystkie te rośliny przez cały rok świetnie czują się w temperaturze pokojowej. Mają niewielkie zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe. Podlewamy je wodą miękką, letnią lub o temperaturze pokojowej. Pożądana jest równomierna wilgotność gleby, a w czasie upałów warto zadbać również o wilgotność powietrza.

Wiele bromelii w naturze jest epifitami, tak samo, jak storczyki falenopsis, rosną w wilgotnych lasach tropikalnych przyczepione korzeniami do gałęzi drzew. Nadają się więc do obsadzania pni lub koszy, nawet razem ze storczykami.

Obejrzyj filmik naszego eksperta: Ogród na co dzień

Kwitną tylko raz i zazwyczaj przynosimy już ze sklepu ogrodniczego kolorowy okaz. Pamiętajmy więc, żeby w miarę możliwości wybierać te rośliny, które dopiero zaczynają tworzyć kwiatostan, będziemy się nimi cieszyć dłużej. Gdy roślina zacznie przekwitać, wycinamy brunatniejącą łodygę. Jeżeli bromelia będzie się u nas dobrze czuła, z pewnością pojawią się rośliny potomne. Gdy osiągną one mniej więcej połowę wysokości naszej pierwszej bromelii, możemy je oddzielić od rośliny matecznej i przesadzić. Po kilku latach może doczekamy się kolejnego kwitnienia. Nie należy się jednak zniechęcać czekaniem. 

Guzmania pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, rośnie w tropikalnych dżunglach jako epifit lub roślina naziemna. Takie kwiaty występują w barwie czerwonej lub różowej, ale dzięki pracy hodowców w sklepach są również dostępne rośliny o kwiatach białych, żółtych, pomarańczowych czy dwubarwnych.

Fot.Pixabay.com/Guzmenia

Liście guzmanii mają gładki brzeg i w zależności od odmiany różne odcienie. Kwiaty pojawiają się na szczycie łodygi. W uprawie tak samo jak w przypadku pozostałych bromelii, nie należy przesadzać z ilością wody, nie dopuszczamy do nadmiernej wilgotności podłoża. Wody nie należy rozlewać na całej płaszczyźnie doniczki, powinna ona tak jakby skapywać z rozety liści, dlatego możemy wlać odrobinę wody również do lejka. Ale tu uwaga! Nie wlewamy wody do rozety, gdy roślina kwitnie, ponieważ kwiatostan może gnić.

Ciekawą odmianą tej rośliny jest guzmania luźnokwiatowa, z luźnym kwiatostanem, złożonym z charakterystycznych, rurkowatych kwiatów. Z kolei godna polecenia odmianą frizey jest frizea lśniąca, bardzo dekoracyjna ze względu na poprzecznie paskowane liście i czerwone, kłosowate kwiatostany.


Fot.123RF.com/Frizea lśniąca

Ta roślina w naturze również jest epifitem. W związku z tym pamiętajmy o odpowiednim podłożu podczas przesadzania. Dotyczy to także pozostałych bromelii, zwłaszcza tych nadrzewnych. Liście frizei są sztywne i mają gładki brzeg. Jeżeli zauważymy, że końcówki liści bromelii schną, a roślina zaczyna tracić barwę, może to oznaczać, że wilgotność podłoża lub powietrza jest niewystarczająca.

Pęd kwiatostanowy frizei przypomina wyglądem kłos, ale jest cudownie, jaskrawo zabarwiony. Pęd ten składa się ze ściśle ułożonych przykwiatków, spomiędzy których ukażą się drobne, żółte kwiaty. Rośliny te w okresie wzrostu i kwitnienia możemy zasilić mniej więcej co 2-3 tygodnie nawozem do bromelii lub połową dawki nawozu uniwersalnego.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Bromelie - uprawa i pielęgnacja"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.