Rośliny domowe

Jak pielęgnować strelicję królewską?

Strelicja królewska należy do rodziny strelicjowatych (Strelitziaceae) i pochodzi z Afryki Północnej. To jedna z najpiękniejszych roślin o ozdobnych kwiatach, uprawiana w mieszkaniach. Potocznie nazywa się ją "rajskim ptakiem".

Jak pielęgnować strelicję królewską?

Jak pielęgnować strelicje?

Strelicje należą do grupy roślin o bardzo rozrośniętym systemie korzeniowym oraz tworzących liczne rozłogi. Oznacza to, że ich uprawa powinna odbywać się w dużych i obszernych pojemnikach. Podłoże, w połowie zmieszane z piaskiem, powinno być żyzne, ciężkie i gliniaste. Nigdy też nie zapominajmy o odpowiednim drenażu doniczki - ochroni to korzenie przed nadmierną wilgocią. W okresie wzrostu należy nawozić kwiaty co dwa tygodnie, najlepiej nawozem o małej zawartości azotu (nawozy organiczne oraz azotowe, powodują osłabienie kwitnienia).

Stanowisko, na którym rośnie strelicja,  powinno być przewiewne i widne. Najlepiej w pobliżu balkonu lub okna. Są to kwiaty bardzo wytrzymałe na działanie promieni słonecznych, jednak dla ich dobra osłaniajmy je delikatnie, zwłaszcza podczas upałów - nadmiar światła potrafi znacznie spowolnić ich rozwój. 


Fot. Pixabuy.com

Strelicje uwielbiają, kiedy w pomieszczeniu, w którym się znajdują, panuje duża wilgotność powietrza. Dlatego, w okresie zimowym, powinniśmy ustawiać je z dala od grzejników. Najlepszym miejscem, będzie to obok nawilżacza powietrza. Pamiętajmy, że są to rośliny ciepłolubne, zatem temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 10 st. C. Chrońmy również naszą roślinkę, przed groźnymi dla niej mroźnymi przeciągami. Optymalna temperatura w okresie wegetacji to 20-25 st. C a w okresie spoczynku (zimą) 18 st C.

Co zrobić, żeby strelicja zakwitła

Jeśli chcemy doczekać się wiosną kwiatów, musimy pozwolić roślinie przejść wymagany dla niej stan spoczynku. Tak więc od października ograniczamy podlewanie (bryła korzeniowa powinna być lekko przesuszona), przenosimy donicę w chłodniejsze (ok. 10-15 st. C) oraz widne miejsce i czekamy do połowy stycznia. Wtedy wznawiamy regularne podlewanie i zasilanie nawozami. W czasie spoczynku w pobliżu rośliny warto ustawić pojemnik nawilżający powietrze. Taki zabieg będzie również bardzo pożądany w trakcie wegetacji.


Fot. Pixabuy.com

Na co chorują strelicje?

Jeśli rośliny będą przebywały w pomieszczeniach zbyt wilgotnych i w niskiej temperaturze zwiędnie i obumrze. W przekroju nasady pojawią się brunatne wiązki naczyniowe. Gdy u swojej strelicji zauważysz żółte, więdnące liście - może się okazać, że to fuzarioza naczyniowa. Jeśli na blaszkach liściowych pojawią się małe brązowe plamy, to na pewno plamistość liści, która również bardzo często atakuje strelicje.

Rozmnażanie strelicji

Strelicje nalezą do roślin, które niezwykle łatwo się rozmnaża. Najlepiej robić to poprzez podział dorosłych egzemplarzy. Inny sposób to wysiew z nasion.  Po 1-2 dniach moczenia, siejemy je do wilgotnej, odkażonej ziemi, najlepiej w okresie od lutego do października. Młode siewki pikujemy, a kiedy podrosną, wysadzamy je do pojemników docelowych. Pamiętajmy jednak, że rośliny wyhodowane z nasion, zakwitają dopiero po 3-4 latach.

Zobacz filmik: STRELICJA KRÓLEWSKA Z NASION

Źródło:Ogród Macieja i Rośliny egzotyczne

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również: Rośliny kwitnące zimą – pielęgnacja

Przeczytaj również: Jak zimą chorują domowe rośliny

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.