Rośliny domowe

Apteka w ogrodzie: Kalanchoe pinnata

Apteka w ogrodzie to cykl, w którym przybliżamy wam nieco zapomniane lub mniej znane rośliny, posiadające przydatne i zdrowotne właściwości. Dziś przyszła kolej na żyworódkę Kalanchoe pinnata, roślinę doskonale znaną z ozdobnych liści i kwiatów.
Apteka w ogrodzie: Kalanchoe pinnata

Kalanchoe pinnata jest gatunkiem z rodziny gruboszowatych. Do Europy została przywieziona z Madagaskaru, rozprzestrzeniła się także na innych kontynentach. Dorasta do 180 cm wysokości, wytwarza nagą, prostą, nierozgałęziająca się łodygę (pustą w środku). Ma nieparzyste, pierzastozłożone liście, zbudowane z 3-7 mniejszych, owalnych listków o mocno powcinanych brzegach. Z długich pędów rośliny wyrastają wierzchotki – kwiatostany złożone z cylindrycznych, długich, kielichów, z których wystają -płatkowe korony. Kwiaty mają białozielonkawą barwę z purpurowym nabiegnięciem u nasady.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Kalanchoe pinnata - uprawa
Kalanchoe pinnata jest niezwykle łatwa w uprawie. Należy do grupy sukulentów. Preferuje ciepłe, słoneczne miejsca – trzymana w cieniu karłowacieje, a jej liście blakną. Urośnie w prawie każdym podłożu, jednakże należy zadbać o to, aby było ono żyzne i przepuszczalne, o lekko zasadowym odczynie. Najlepiej sprawdzi się jednak podłoże przeznaczone dla uprawy kaktusów. Można je wykonać samodzielnie, łącząc ziemię ogrodniczą z jednym z kilku surowców mineralnych — keramzytem, kruszywem ceglanym, styropianem, piaskiem, żwirem — w proporcji 1:2.

Przed umieszczeniem okazu w doniczce, dno naczynia wykładamy warstwą drenażu, który uchroni korzenie rośliny przed zalegającą wodą, a w konsekwencji także przed gniciem. Pojemnik powinien posiadać otwór odpływowy. Roślinę należy podlewać raz w tygodniu. Dobrze znosi chwilowe susze i bez dodatkowego nawodnienia przetrwa nawet miesiąc. W sezonie dokarmiamy posiadane okazy nawozem dla kaktusów, co ok. 2 tygodnie, chyba że uprawiamy ją ze względu na jej właściwości zdrowotne – wtedy powstrzymajmy się z dodatkowym odżywianiem. Kwiatostany po przekwitnięciu ścinamy — wytwarzanie nasion znacznie osłabia roślinę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Uwaga!
Żyworódka pinnata powszechnie mylona jest ze swoimi krewniaczkami: żyworódką pierzastą (Kalanchoe daigremontiana) oraz żyworódką wąskolistną (
Kalanchoe tubiflora). Pierwszy gatunek również posiada właściwości zdrowotne, chociaż jej przedawkowanie grozi nieprzyjemnymi dolegliwościami, drugi jest toksyczny.

W jaki sposób je rozróżnić?
Żyworódka
pierzasta (Kalanchoe daigremontiana) wytwarza pojedyncze liście, Kalanchoe pinniata – złożone, zbudowane z 3-7 mniejszych owalnych listków, o znacznie jaśniejszej barwie. Na ząbkowanych brzeżkach długich liści żyworódki pierzastej pojawia się czerwona obwódka, a na ich spodzie drobne, ciemne „cętki”.
Kalanchoe tubiflora i Kalanchoe pinnata również łatwo poznać po wyglądzie. Żyworódka wąskolistna wytwarza bowiem wąskie, ciemnozielone, rurkowate liście.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Właściwości zdrowotne:
W medycynie i kosmetologii żyworódkę Kalanchoe pinnata wykorzystuje się ze względu na jej właściwości wspomagające leczenie chorób skórnych. Roślina bogata jest w bor, cynk, mangan i witaminę C, zawiera także miedź, selen, krzem, potas, wapń i żelazo. Pozyskuje się z niej sok oraz miąższ, które wykazują działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, antyseptyczne, przeciwgrzybicze i antyalergiczne. Przyspieszają gojenie ran, odkażają, oczyszczają i doskonale nawilżają. Surowiec roślinny nanoszony na twarz łagodzi objawy trądziku, zmniejsza wykwity skórne. Poleca się używać je wspomagająco podczas leczenia łuszczycy. Preparaty na bazie żyworódki pomagają zmniejszać bóle reumatyczne i te, powodowane zapaleniem stawów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

To cię zainteresuje: Apteka w ogrodzie: kasztany (uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i zmniejszają obrzęki). Kliknij >>>

W przeciwieństwie do żyworódki pierzastej można ją również spożywać. Koi bóle gardła, zmniejsza kaszel i problemy z oddychaniem powstałe na skutek nieżytu nosa. Działa antywirusowo, dobrze więc sprawdzi się w sezonie jesienno-zimowym, kiedy zmagamy się z grypą i przeziębieniami. Korzystnie wpływa na pracę jelit, wątroby i nerek. Przypisuje się jej zdolność do obniżania stężenia cukru we krwi. Poprawia pamięć i koncentrację.

Płukanki i pasty powstałe na bazie soku z żyworódki hamują parodontozę i inne choroby dziąseł, a także neutralizują przykry zapach z ust. W przypadku takich dolegliwości można przeżuwać liście rośliny – przyniosą natychmiastową ulgę. Mają lekko kwaskowy smak.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Przepisy na preparaty z żyworódki:
Sok:
Dojrzałe, dokładnie umyte i osuszone liście żyworódki miksujemy, a następnie odsączamy przez sito.

Dawkowanie:
Dorośli – 3 razy dziennie, po 20 kropel nierozcieńczonego soku;
Dzieci – 2 razy dziennie, po 10 kropel nierozcieńczonego soku.

Nalewka:
Liście i łodygę drobno kroimy, przekładamy do słoika, zalewamy 40% alkoholem i szczelnie zamykamy. Naczynie odstawiamy w zaciemnione miejsce na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie nalewkę przecedzamy i zlewamy do butelki.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również:

Apteka w ogrodzie: orzech włoski

Apteka w ogrodzie: czarny bez

Apteka w ogrodzie: babka lancetowata

Apteka w ogrodzie: bez czarny

Apteka w ogrodzie: ostopest plamisty

Apteka w ogrodzie: czosnek

Apteka w ogrodzie: oregano

Apteka w ogrodzie: przywrotnik pospolity

Apteka w ogrodzie: czarnuszka dobra na wszytko

Zobacz najpiękniejsze dekoracje z wykorzystaniem wrzosów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.