Apteka w ogrodzie: oregano

Data publikacji: 2015-10-20 12:00:00

Przez Greków to zioło o bardzo wonnych liściach nazywane było „górska jasnością”. W kuchni bez jego smaku trudno wyobrazić sobie kuchnię śródziemnomorską. A najlepsza wiadomość jest taka, że oregano, które ma cudowne właściwości zdrowotne, stanowi naturalną alternatywę dla antybiotyków na receptę.

Apteka w ogrodzie: oregano

Starożytni Grecy i Rzymianie wykorzystywali oregano jako główny środek leczniczy. Jego nazwa pochodzi od greckich słów „oros” i „ganos”, co oznacza „radośc z gór”. Oregano to wspaniały środek na liczne problemy zdrowotne oraz bardzo popularny, naturalny lek na wiele schorzeń. W starych przedrukach można znaleźć informację, iż sam Hipokrates uważał olej z oregano za lek na większość dolegliwości i chorób.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kliknij i zobacz więcej zdjęć naszych Użytkowników >>

Uprawa
Uprawiając oregano (nazwa zamienna: lebiodka) w domowych warunkach, pamiętajmy, że w naturze wszystkie gatunki z rodziny Oreganium rosną na słonecznych miejscach, przepuszczalnej, często kamienistej glebie. Służy im zatem pełne słońce, a susza sprawia, że nabierają bardziej intensywnego zapachu. Jeżeli chcemy rozmnożyć nasza hodowlę, robi się to na wiosnę z nasion. Podczas pielęgnacji, zadbajmy o odpowiednie podlewanie. Nadmierne przelanie sadzonki, może uszkodzić roślinę. Stare pędy należy przyciąć w okresie wczesnej wiosny. Dobrą nowina jest fakt, iż wszystkie lebiodki są bardzo odporne na szkodniki i przeróżne choroby.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak zbierać i przechowywać?
Idealne do przyprawiania potraw czy w celach leczniczych są świeże liście i kwiaty oregano. Jednak intensywniejszy i bardziej aromatyczny zapach posiadają wysuszone pęczki. Zioła suszymy zawsze przez kilka dni w ciemnych, suchych, ciepłych i przewiewnych miejscach. Kiedy pęczki ziół wyschną całkowicie, obrywamy z nich listki i przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Zdrowie w kuchni, czyli zioła. Kliknij!


Działanie lecznicze
W medycynie wykorzystywane są takie części oregano jak: liście i kwiaty. Napar z lebiodki jest skutecznym środkiem na podwyższoną temperaturę, przeziębienie, grypę i kaszel. To cudowne zioło ma właściwości usuwania zalegającej w płucach flegmy, działa również bardzo kojąco na oskrzela. W tradycji ludowej używano oregano w dolegliwościach żołądkowych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Co może wyleczyć olej z oregano?
Jak się okazało, ze względu na zawartość tymolu i karwakrolu, olej z oregano zabija wiele rodzajów grzybów i drożdżaków. Francuski lekarz Belaiche, po ponad 30 latach badań (w 1977 roku) dowiódł, że olej z oregano jest środkiem leczniczym i świetnie radzi sobie z następującymi dolegliwościami:


- leczy infekcje wirusowe i bakteryjne
- podnosi odporność
- łagodzi bóle
- działa rozkurczowo
- leczy trądzik
- zmniejsza przekrwienie płuc
- łagodzi dolegliwości związane z niestrawnością, biegunkami i nudnościami
- nawilża skórę
- niweluje wzdęcia oraz gazy
- zwalcza łupież
- odświeża oddech i dezynfekuje jamę ustną
- zwiększa porost włosów
- zmniejsza zmęczenie  i stres
- zwalcza grzybice skóry
- stymuluje trawienie


Warto również pamiętać, że olej z oregano dodaje energii, poprawia witalność i ma działanie odmładzające.

Relaksująca kąpiel
Aby przygotować relaksującą kąpiel, wsyp łyżeczkę suszonego oregano lub majeranku i płatków owsianych do woreczka z gazy i wrzuć ją do wanny wypełnionej ciepłą wodą.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Apteka w ogrodzie: pamięć i koncentracja  Przeczytaj»
Apteka w ogrodzie: oczyszczanie organizmu  Przeczytaj»
Apteka w ogrodzie:ostropest plamisty Przeczytaj»

KLIKNIJ I ZOBACZ JESIEŃ W OGRODZIE NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW 


Tysiące oryginalnych dekoracji z dynii naszych Użytkowników Zobacz»

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

  KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ »

Suma punktów: 10

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
Nefertari

Autor: Nefertari
Data: 2015-10-22 10:47:13
Oregano kupowane w supermarketach prawie nie pachnie. Trzeba wyhodować samemu.