Apteka w ogrodzie: ostropest plamisty

Data publikacji: 2015-09-16 10:00:00

Znajdziemy go w każdym ogrodzie i na każdej łące. Jednak zdecydowanie za mało osób zna i stosuje tę cudowną roślinę z rodziny astrowatych, na którą popularnie mówimy „oset”. Posiada bardzo silne działanie odtruwające. Wszystko to dzięki zawartości substancji aktywnych (głównie sylimaryny).

Apteka w ogrodzie: ostropest plamisty
W dzisiejszych czasach jesteśmy wręcz wystawieni na działanie: stresu, przemęczania, leków, różnego rodzaju promieniowań, alkoholu, chemii w żywności i wielu innych czynników, które przyczyniają się do obciążenia wątroby. Jest jednak na to lekarstwo – mały, niepozorny oset. Paczuszka nasion tej rośliny kosztuje dosłownie grosze, a starcza na około miesiąc.


Ostropest jako lek stosuje się u osób po długotrwałej kuracji antybiotykowej, podlegających chemioterapii oraz pomocniczo w okresie rekonwalescencji, w szczególności po chorobach obciążających i uszkadzających mocno wątrobę, jak chociażby mononukleoza zakaźna, czy wszelkiego rodzaju żółtaczki. Warto po niego sięgnąć również w przypadku: zatrucia grzybami, wirusowego zapalenia wątroby typu C, zapalenia dróg żółciowych lub woreczka żółciowego i u kobiet zagrożonych bezpłodnością.
  Domowe sposoby na piekną cerę jesienna porą Przeczytaj»


 
  Zioła na dobry nastrój i nie tylko! Przeczytaj»

Jeżeli borykasz się ze stanami zapalnymi skóry i łuszczycą różnie powinieneś wypróbować ostropest. Poleca się go także osobom nadużywającym alkohol lub z chorobą alkoholową w celu wzmocnienia wątroby. Warto dodać, że jest to zioło bezpieczne, stosowane również u kobiet w ciąży i karmiących. Zawsze jednak po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Fot. Ostropest zmniejsza ryzyko pojawienia się raka wątroby, ponieważ hamuje podziały komórek nowotworowych. Ponadto zmniejsza uszkodzenia wątroby, przyśpieszając usuwanie substancji toksycznych pochodzących z leków stosowanych w chemioterapii.

Jak spożywać ostropest plamisty?
Jeżeli zdarza Ci się spożywać siemię lniane, to również i ostropestem nie będziesz mieć problemu. Jego przygotowanie jest bardzo łatwe. Po zakupieniu nasionek należy zmielić je w młynku do kawy. Warto od razu zmielić np. 2-3 porcję, a zapas pozostawić w szczelnie zamkniętym słoiczku. Ostropest najlepiej używać jako przyprawę. Posypywać można nim dosłownie wszystko: herbatę, musli, warzywa na parze, kanapki, sałatki etc.     
                            
                               
Możemy również jeść nasiona tej rośliny, tak jak jemy nasiona słonecznika. W sklepach dostępny jest również w formie oleju, który idealnie nadaje się do sałatek. Warto zastosować również kurację: dwie łyżeczki wspomnianego oleju popite połowa szklanki wody. Kluczem do skuteczności tego zioła jest systematyczność. Pierwsze efekty kuracji można zaobserwować już po 2 tygodniach stosowania.


Gdzie kupić ostropest?
Nasiona ostropestu można zakupić w sklepach zielarskich, sklepach ze zdrową żywnością, bezpośrednio u hodowcy oraz przez internet.
Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl
 

  ZIOŁA NA CIĄGŁE ZMĘCZENIE 

  ZIOŁA: KALENDARIUM UPRAWY

 
ZOBACZ PIĘKNY OGRÓD ZIOŁOWY NASZEJ UŻYTKOWNICZKI
 
 

 

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)
BarbaraMachalska

Data: 2015-09-17 11:51:09
Dziękuję bardzo za komentarz. Tytuł został zmieniony, usunęliśmy również fragment dotyczący muchomora (notabene: informacja została znaleziona na jednym z portali lekarskich).

Pozdrawiam
Barbara
dobrydoktor

Autor: dobrydoktor
Data: 2015-09-16 13:21:40
tytuł w interia.pl, nie tu
dobrydoktor

Autor: dobrydoktor
Data: 2015-09-16 13:21:01
TYTUŁ ARTYKUŁU JEST SZKODLIWY!!!
SUGERUJE ŻE MOŻNA SIĘ ODTRUĆ OSTROPESTEM Z ZATRUCIA MUCHOMOREM SROMOTNIKOWYM,, A TAKA PRÓBA TO ŚMIERĆ!!!
WYCOFAJCIE TEN TYTUŁ, BŁAGAM, ZANIM JAKIŚ DZIECIAK ZABAWI SIĘ W ROMEO I JULIĘ!!!
SYLIMARYNA NIE ODTRUJE Z AMANITYNY!!!!
LEKARZ