Apteka w ogrodzie

Babka lancetowata. Pod żadnym pozorem nie niszcz tej rośliny

Babka lancetowata to pospolity chwast, który rośnie na łąkach, polanach i pastwiskach. W dzieciństwie często przykładaliśmy ją w skaleczone miejsca. Ma również działanie przeciwkaszlowe i przeciwdrobnoustrojowe. To świetny lek na użądlenia os, ból gardła czy łupież! Przez wieki była wykorzystywane jako rośliny spożywcza oraz zioło lecznicze w wielu kulturach i w każdym zakątku świata.

Babka lancetowata. Pod żadnym pozorem nie niszcz tej rośliny

Uprawa
Stanowisko: Wilgotne w lekkim cieciu
Rozmanażania: Nasiona wysiewamy bezpośrednio w ogrodzie wiosną, kiedy gleba ociepli sie po zimie.
Szkodniki i choroby: W okrsie suszy babka może byc atakowana przez męczniaka zbożowego.

Właściwości lecznicze
Babka lancetowata ma właściwości antybiotyczne, oczyszcza krew, płuca i żołądek, zwiększa krzepliwość krwi, zmniejsza przekrwienie błon śluzowych i działa moczopędnie. Działa gojąco na rany i oparzenia – wspomaga regenerację uszkodzonego naskórka. Stosuję się ją również na wrzody i wysypki.

Świeże liście przynoszą ulgę po użądleniach przez osy, nacięciach czy pogryzieniach przez zwierzęta i węże. Stosuje się ją również w przypadkach zatrucia muchomorem sromotnikowym. Babka ma właściwości antywirusowe, przeciwstresowe, przeciwrobacze i przeciwkaszlowe (sok ze świeżych liści babki dodaje się do cukierków na kaszel). Powstrzymuje świszczący oddech i łagodzi bóle w klatce piersiowej.

Liście babki zawierają glikozyd aukubinę, gorycze, alkaloidy, flawonoidy, prowitaminę A, witaminy C i K oraz kwasy organiczne, śluzy, enzymy i krzemionkę. Nasiona zaś olej tłusty, dużo śluzów i węglowodany.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

©123RF/PICSEL

Zbiór i suszenie
Najwięcej właściwości leczniczych mają liście w okresie jej kwitnienia – czyli w lipcu i sierpniu. Liście ucinamy przy samej ziemi lub przy ogonku (liście ucięte przy ogonku dużo szybciej wyschną). Rozkładamy cienką warstwę liści w przewiewnym i ocienionym miejscu, w temperaturze nie wyżej, niż 50°C. Pamiętajmy, że liście ułożone w zbyt grubych warstwach, lub pogniecione, szybko zbrunatnieją i stracą swoje właściwości lecznicze.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

©123RF/PICSEL

Zastosowanie babki w leczeniu

Sok. Stosuje się go w czasie zapalenia pęcherza moczowego, biegunki i infekcji płuc. Sok należy wycisnąć ze świeżych liści babki i pić 10ml soku 3 razy dziennie.

Syrop. Stosuje się go w infekcjach i bólach gardła. Jest idealny również na kaszel. Syrop przygotowuje się na bazie soku. Część soku miesza się z równą wagowo częścią cukru lub miodu. Należy pić po 1 łyżeczce od herbaty, 2-3 razy dziennie.

Okłady. Zmiażdżone, świeże liście babki można używać do okładów na użądlenia pszczół, zranienia (również zapalne), oparzenia, obrzęki i wolno gojące się rany.

Herbatka z liści. Herbatkę stosuje się jako środek przeciw krwotokom, czerwonce, biegunce, zimnicy, krwiopluciu, chorobom nerek i pęcherza.

Płukanki na ból gardła i łupież. Rozcieńczony sok z babki można stosować do płukania gardła i jamy ustnej podczas infekcji, jak również przy zapaleniu dziąseł.To skuteczny środek na łupież, więc stosuje się go również do płukania głowy. Aby przygotować płukankę przeciwłupieżową wystarczy do litra przegotowanej wody dodać 2 łyżki stołowe suszonych liści babki. Macerujemy je 12 godzin, odcedzamy i używamy do mycia głowy.

Napar z liści babki. Napar z liści babki używa się do leczenia nieżytów przewodu pokarmowego, niedokwaśności i chorobach górnych dróg oddechowych. Aby przygotować taki napar wystarczy dodać łyżeczkę suszonych liści do szklanki wrzątku. Napar parzymy pod przykryciem przez 20 minut. Pijemy ½ szklanki, 2-3 razy dziennie.

Nasiona. Nasiona babki lancetowatej to świetny środek na zatwardzenia. Aby przygotować taki preparat wystarczy dodać łyżeczkę nasion babki do szklanki wrzącej wody. Napar chłodzimy i pijemy razem z nasionami, tuż przez snem.

 

Zastosowanie w kuchni
Młode liście babki są jadalne. Można dodawać je do sałatek, lub gotować jak kapustę. Zawiera sporą dawkę witamin, więc dodając ją do codziennych posiłków możemy uniknąć przeziębienia. Suszone liście babki dodaje się również do tytoniu i herbaty.

Warto wiedzieć
W ludowej medycynie babka lancetowata zyskała opinię silnego środka na zranienia, ponieważ "nie ginie nawet na uczęszczanych drogach mimo deptania przez końskie kopyta i rozjeżdżania żelaznymi obręczami wozów". W starożytności zalecano sok z babki na ukąszenia skorpionów i węży, w średniowieczu na złamania i opuchlizny, a także jako antidotum na miłosne czary.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Warto przeczytać:

Apteka w ogrodzie: ostopest plamisty

Apteka w ogrodzie: czosnek

Apteka w ogrodzie: oregano

Apteka w ogrodzie: przywrotnik pospolity

Apteka w ogrodzie: czarnuszka dobra na wszytko

Przeczytaj również:
 
 
 
 
 
 
 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.