Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Rośliny kwitnące zimą – pielęgnacja

W okresie jesienno-zimowym kwitną azalie, cyklameny, frizee, amarylisy, poinsecje, i szlumbergery (grudniki), atrium, echmea, fiiołek afrykański, begonia zimowa i kolanchoe. Jak je pielęgnować i co zrobić, gdy przekwitną?

Rośliny kwitnące zimą – pielęgnacja

Jak pielęgnować rośliny kwitnące zimą?

Domowe rośliny kwitnące zimą należy ustawiać jak najbliżej okien i drzwi. Warto je również doświetlać, umieszczając na kilka godzin w pobliżu świetlówki lub specjalnej lampy dla roślin. Podłoże, w którym rosną, powinno być stale wilgotne -  przesuszenie grozi utratą pąków.

Gatunki, które wymagają  wysokiej wilgotności powietrza (np. anturium), powinniśmy regularnie zraszać. Zbyt suche powietrze spowoduje u nich brązowienie liści. Dopóki rośliny kwitną i zawiązują nowe pąki, zasilamy je co dwa tygodnie odżywką do roślin kwitnących lub nawozem zimowym do roślin doniczkowych.

Należy zwrócić również uwagę na temperaturę. Powinna być zbliżona do optymalnej dla każdego z gatunków np. fiołek afrykański, najlepiej czują się w cieple, podobnie kolanchoe natomiast begonia zimowa czy atrium wolą niższe temperatury (18-20 st. C), cyklameny i azalie kwitną najdłużej, gdy temperatura wynosi ok. 10 st. C.

Przeczytaj również: Jak zimą chorują domowe rośliny

Co zrobić, gdy rośliny kwitnące zimą przekwitną

Jeżeli po zakończeniu kwitnienia zapewnimy roślinom odpowiednie warunki, istnieje ogromna szansa na ponowne zawiązanie pąków kwiatowych. Co należy zrobić? Po pierwsze, pozostawiamy kwiaty w tym samym miejscu, jednak redukujemy podlewanie do minimum, aż do czasu, gdy wiosną znów zaczną rosnąć. Wtedy gatunki, którym szkodzi ostre słońce (jak fiołki afrykańskie), odsuwamy 30-40 cm od szyby. To również czas na wznowienie intensywnego podlewania oraz rozpoczęcie nawożenia – najlepiej odżywką nawozem dla roślin zielonych, a po miesiącu - odżywką do gatunków kwitnących.

REKLAMA

Fiołek afrykański

Kwitną w wielu kolorach, najbujniej kwitną na wschodnim oknie. Podłoże musi być stale wilgotne, ale nie mokre i nie „przelane”. Podlewamy obficie wodą miękką, uważając przy tym, aby nie pomoczyć bulw liści, a co najważniejsze pąków kwiatowych. Po podlaniu należy wylać wodę, która przelała się do podstawki. Z chwilą, kiedy bulwy rośliny są posadzone bardzo głęboko, wodę należy wlać jedynie do podstawki, odczekać kilka minut i resztę wody wylać.

Bardzo ważne jest aby kwiaty, które przekwitły wyrywać, a nie wycinać. Pozostałe ogonki mogą gnić. Brzydko to wygląda i prowadzi do infekcji. Po przekwitnieniu, kiedy liście zaczynają przybierać żółtawy odcień, zaczynamy ograniczać podlewanie, aż do całkowitego jego zaprzestania.

Źródło: ogród na co dzień

Anturium Andreego

Kwiat występuje w odmianach różowych, czerwonych i białych. Wszystkie gatunki anturium wymagają stanowiska nasłonecznionego (odpowiednie będzie wschodnie lub północno-wschodnie okno) i ciepłego. Jako podłoże odpowiedni będzie substrat torfowy lub mieszanka mchu torfowca, ziemi kompostowej i gliny. W okresie wegetacji Anturium należy podlewać obficie, letnią, miękką wodą, nie zraszając rośliny od góry.


Fot. 123RF/PICSELL

REKLAMA

Grudnik

Grudniki preferują miejsca, które są w miarę jasne, ale nie docierają do nich bezpośrednio promienie słońca. Dlatego powinniśmy ustawiać go w miejscu jasnym, lecz nienasłonecznionym. Dobrym wyborem będzie np. północne okno. Roślina ta nie przepada także za wysokimi temperaturami (najlepsza to ok. 20°C), a w okresach spoczynku powinna być jeszcze niższa. Natomiast ziemia, w której jest posadzona powinna dobrze przepuszczać wodę i być o lekko kwaśnym odczynie. Korzenie grudnika nie mogą tkwić w mokrej ziemi. Dlatego też, nie zapomnijmy o warstwie drenażu w doniczce  np. ze żwiru lub keramzytem.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować grudnika?


Fot. 123RF/PICSELL

Grudnik nie znosi zmiany miejsca – więc nie przestawiajmy doniczki, jezli nie jest to konieczne. Przenosiny w okresie kwitnienia mogą spowodować utratę kwiatów. 

Guzmania

Idealna dla początkujących ogrodników. Jest mało wymagająca. Dobrze znosi jasne i ciemne stanowiska. Nie wymaga częstego podlewania. Ma bardzo charakterystyczne sztywne i święcące ulistnienie oraz ukwiecenie, które zamiera, gdy roślina usycha. Na szczęście wytwarzane są małe roślinki, które z czasem zastępują roślinę mateczną. Na szczycie kwiatu znajduje się rozeta, w którą podczas podlewania wlewamy wodę.


Fot.123RF.com

REKLAMA

Cyklamen

Roślina wymaga jasnego stanowiska, osłoniętego od nadmiernego nasłonecznienia, w którym temperatura za dnia utrzymuje się w granicach 8-16 st. C, nocą powinna być niższa. Standardowa pokojowa temperatura może powodować szybsze marnienie rośliny. Jej podłoże powinno być przepuszczalne, żyzne, o lekko kwasowym odczynie, wilgotne, jednak nie można dopuścić do przelania cyklamenu czy zamoczenia jego bulwy, co grozi gniciem liści i szypułek kwiatowych. Najlepiej podlewać go od dołu, np. napełniając cieczą podstawkę. Po upływie ok. 30 min pozbywamy się niewchłoniętej wody.

W fazie wegetacyjnej nawozimy roślinę raz na dwa tygodnie nawozem płynnym. Po przekwitnięciu odstawiamy ją do chłodnego pomieszczenia i podlewamy z częstotliwością ok. raz na tydzień. Zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym nie można zapomnieć, jest usuwanie — przez wyrywanie — żółknących liści i kwiatów, które już przekwitły. Odcinanie tych części rośliny może sprawić, że pozostałe resztki zaczną gnić. Latem można przesadzić uprawiany okaz do ogrodu.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować cyklameny?


Fot. 123RF/PICSELL

Kalanchoe

Roślina uwielbia słońce, nie znosi zalewania. Aby ponownie związały się paki kwiatowe, należy przyciąć przekwitłe kwiatostany.

Źródło: Mój Piękny Ogród

Begonia zimowa

Przykład rośliny, która rozwija przez całą zimę mnóstwo kwiatów. I to właśnie w tym okresie należy dostarczyć jej jak największa ilość światła.

Źródło: Naturalnie Niebanalnie

REKLAMA

Poisencja

Do prawidłowego rozwoju gwiazda betlejemska potrzebuje temperatur z zakresu od 18 do 21 stopni Celcjusza. Należy unikać spadków temperatury poniżej 12 stopni, gdyż bardzo często powoduje to utratę liści przez roślinę. Nawet krótkotrwałe spadki temperatury są niekorzystne. Bardzo ważne jest również podlewanie. Wilczomlecz piękny, czyli nasza gwiazda betlejemska, lubi mieć stale wilgotne podłoże. Musimy o to dość regularnie dbać, gdyż przesuszenie powoduje więdnięcie liści, a powrót do poprzedniej kondycji jest prawie niemożliwy. Jednocześnie, by nie dopuścić do gnicia korzeni, roślinę możemy podlewać od dołu, na podstawkę, czekając, aż roślina się napije i zlewając nadmiar wody. 

Przeczytaj również: Poisencja, czyli gwiazda betlejemska - jak ją pielęgnować?

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF.com

 

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.