Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Królowa salonu i dużych przestrzeni. Wymagania i uprawa palmy betelowej

Jeśli zależy ci na tym, by osiągnąć nieco bardziej egzotyczną atmosferę w swoim mieszkaniu, koniecznie wybierz palmę. Jedną z bardziej polecanych odmian jest palma betelowa, która bardzo ładnie się rozrasta i nie jest zbyt skomplikowana w uprawie. Jak wygląda pielęgnacja palmy betelowej, jakie stanowisko jej zapewnić? Tutaj znajdziesz wyjaśnienie.  

Królowa salonu i  dużych przestrzeni. Wymagania i uprawa palmy betelowej
Palma betelowa ma gęsto ułożone, pierzaste liście z nacięciami, w odcieniu jasnozielonym. Fot.CanvaPro

Spis treści: 

Palma betelowa – charakterystyka  

Palma betelowa (łac. Areca katechu) to odmiana pochodząca z grupy około 50 różnych gatunków palm z rodziny arekowatych (łac. Arecaceae). Większość z nich pochodzi z tropikalnych regionów południowej Azji, Australii oraz Afryki, a konkretnie Madagaskaru.  

W warunkach naturalnych palma Areca katechu urasta nawet do 40 metrów wysokości, a ponadto kwitnie i owocuje. W domowej uprawie notuje się jednak maksymalny wzrost do 4 metrów i nie obserwuje się ani kwitnięcia, ani owocowania.  

Jak wygląda palma betelowa? Ma gęsto ułożone, pierzaste liście z nacięciami, w odcieniu jasnozielonym. Kilka cienkich łodyg otaczają natomiast pierścieniowate pozostałości po poprzednich liściach. Te natomiast będą obumierać w sposób naturalny, samoistnie. Nie jest wymagane przycinanie palmy betelowej 

Palmy areki, w tym wspomniana palma betelowa, są uprawiane w ogrodach lub w wersji doniczkowej. To drugie przyjęło się również w Polsce, dlatego roślinę Areca katechu można dziś znaleźć w wielu sklepach ogrodniczych. Przy zakupie, warto zwracać uwagę na stan liści. Po obydwu stronach powinny one mieć intensywne wybarwienie. Nadgryzione liście oznaczają natomiast chorobę grzybową. 

Przeczytaj również: To dlatego twoja palma żółknie i usycha. Możesz łatwo ją uratować 

Uprawa i pielęgnacja palmy betelowej – co warto wiedzieć?  

Palma betelowa, zwana palmą areką, nie ma szczególnych wymagań związanych z sadzeniem lub z warunkami uprawnymi. Do rozwoju potrzebne są jej jednak: 

  • odpowiedni poziom wilgoci,  
  • właściwa temperatura (zależna od pory roku), 
  • optymalnego nasłonecznienia.  
     

Pielęgnacja palmy betelowej opiera się głównie na częstym podlewaniu rośliny i systematycznym zraszaniu jej liści. Ważne jest również to, by zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Jeśli jest zbyt niska, to palma reaguje żółknięciem i schnięciem liści. Poza tym rozwijają się wówczas choroby palmy betelowej.    

  • Stanowisko

Idealne stanowisko dla palmy betelowej to takie, które będzie dawać rozproszone oświetlenie. Nie zaleca się zatem ustawiać rośliny na parapecie od południowej strony, gdzie będzie wystawiona na działanie intensywnych promieni słonecznych. Poza tym, musisz pamiętać o tym, że ta palma z rodziny arekowatych wymaga też odpowiednio ciepłego środowiska do wzrostu.  

Palma betelowa w zasadzie przez cały rok będzie wymagać stosunkowo wysokiej, pokojowej temperatury w przedziale od 22 do 25 stopni Celsjusza. Natomiast w zimie można ją obniżyć do zakresu 18 – 20 stopni. 

  • Ziemia

 Palma najlepiej będzie rosnąć w doniczce obsadzonej glebą: 

  • żyzną,  
  • próchniczą, 
  • dość wilgotną. 

Kupujesz podłoże, potrzebne do przesadzania palmy betelowej? W sklepie wybierz gotową mieszankę do palm. Możesz też zastosować zwykłą ziemią ogrodową, do której samodzielnie dodasz piasek oraz torf wysoki. Te dwa dodatki znacznie poprawią parametry gleby.  

Poza tym, planując odpowiednią ziemię dla palmy betelowej, pamiętaj też o odpowiedniej warstwie drenażu. Najlepiej ustaw pojemnik na podstawce z kamykami, ponieważ pozwoli na zachowanie odpowiedniego poziomu wilgoci i zapewni skuteczne odprowadzenie wody z doniczki. 

  • Podlewanie

W przypadku Areca katechu, bardzo ważne jest dbanie o prawidłowy poziom nawodnienia. Podlewanie palmy betelowej przeprowadzaj minimum 2 razy w tygodniu, dbając o to, by w okresie letnim podłoże było cały czas mokre. Natomiast co 2 – 3 dni, gdy na zewnątrz panują upały, pamiętaj również o zraszaniu przestrzeni wokół rośliny. Do podlewania i zraszania używaj miękkiej, letniej, odstanej wody. Inny scenariusz obowiązuje na zimę. Wówczas podlewanie ogranicz do częstotliwości raz na tydzień. 

  • Nawożenie  

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy palmy, jako rośliny niekwitnące, w ogóle trzeba dokarmiać w sezonie. Warto to robić, ale z umiarem. Ze względu na powolny wzrost, opisywany tu gatunek nie wymaga intensywnego odżywiania. 

Palma betelowa najlepiej prezentuje się w dużych przestrzeniach, np. w salonie. For. CanvaPro

Nawożenie palmy betelowej powinno mieć miejsce w okresie od marca do października. Ważne jest jednak to, by robić to niewielkimi dawkami i najlepiej nie częściej niż raz w tygodniu. Zastosuj w tym celu płynny koncentrat. Preparat, który zawiera cenne składniki odżywcze i mikroskładniki, na pewno korzystnie wpłynie na wygląd i wybarwienie liści. W okresie letnim możesz też raz na miesiąc zastosować specjalną odżywkę do palm lub kwiatów zielonych.  

  • Przesadzanie

Palma areka rośnie dość powolnym tempem. Mimo to wymaga wysokiej donicy i miejsca do wzrostu. Przesadzanie palmy betelowej powinno się przeprowadzać na przełomie lutego i marca. Początkowo warto to robić raz do roku. W przypadku starszej rośliny spokojnie można ograniczyć takie przenosiny do częstotliwości raz na 3 lata.  

  • Rozmnażanie

W jaki sposób przeprowadzić rozmnażanie palmy betelowej? Odbywa się to z wykorzystaniem nasion. Te zaczynają kiełkować po 2- 3 miesiącach w temperaturze 25 stopni Celsjusza. W praktyce rzadko kiedy samodzielnie rozmnaża się i sadzi palmy doniczkowe „od zera”. Najczęściej już wyrośnięte areki kupuje się w sklepach ogrodniczych i w marketach. Klienci wybierają zwłaszcza sadzonki, które kosztują najmniej.  

  •   Choroby i szkodniki  

Palma betelowa nie jest trudnym gatunkiem pod względem atakowania przez szkodniki i choroby. Czasem jednak jakiś czynnik może sprawiać, że liście rośliny stają się żółte. Powodem może być zbyt duża suchość powietrza i podłoża. Do innych problemów należą: 

  • plamistość liści, 
  • suchość liści.  

To pierwsze to dość powszechna choroba palmy betelowej, która jest efektem zaatakowania przez grzyby. Sprzyjają jej też zbyt duże wahania temperatur oraz przeciągi. Jak wyeliminować ten problem? Użyj preparatu grzybobójczego i pozbądź się tych fragmentów rośliny, które są zmienione chorobowo.  

Natomiast suchości liści, wywołanej niedostateczną wilgotnością, także można zaradzić. Po prostu zintensyfikuj podlewanie i zraszanie oraz zastosuj dodatkowo odżywkę wzmacniającą do palm.  

Musisz mieć na uwadze, że zniszczonych liści palmy areki z reguły nie da się już uratować. Nie oznacza to jednak, że cała roślina skazana jest na obumarcie. Liczy się szybka reakcja na problem.

Przeczytaj również: Efektowna palma do sypialni. Wyjaśniamy zasady uprawy  

Palma betelowa - wykorzystanie

Palma betelowa to roślina ceniona za swój piękna, gęsty pokrój i egzotyczny wygląd. Z tego powodu jest chętnie wykorzystywana jako dekoracja obszernych gabinetów, jasnych przedpokoi lub przestronnych pokoi dziennych.  

Jest też gatunkiem mało wymagającym. Odpowiednio pielęgnowana, będzie cieszyć swoją urodą przez długie lata. Tym samym, jest idealnym wyborem dla tych osób, które chcą uzyskać nieco tropikalną atmosferę we wnętrzach, ale nie przepadają za skomplikowaną uprawą.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Palma waszyngtonia w doniczce. Uprawa i pielęgnacja

Czym nie wolno podlewać paprotki? Sprawdź, jakie są najlepsze metody pielęgnacji

Dorosła roślina wybarwia liście na kruczoczarne. Zamiokulkas Raven – uprawa i pielęgnacja

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.