Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Efektowna palma do sypialni. Wyjaśniamy zasady uprawy

Daktylowiec kanaryjski to bardzo efektowna palma, która świetnie radzi sobie w warunkach domowych. Ze względu na swoje walory, jest bardzo chętnie uprawiana w pomieszczeniach takich jak pokój dzienny czy sypialnia. Jak dbać właśnie o tę palmę? O czym warto pamiętać, zwłaszcza w kontekście wymagań uprawnych i pielęgnacji?  

Efektowna palma do sypialni. Wyjaśniamy zasady uprawy
Daktylowiec kanaryjski to roślina niekwitnąca Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Daktylowiec kanaryjski – Phoenix canariensis  

Daktylowiec kanaryjski (łac. Phoenix canariensis) to roślina zielona niekwitnąca. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Wysp Kanaryjskich, natomiast w swojej naturalnej wersji była obserwowana także w regionach Afryki Północnej oraz na Półwyspie Arabskim. Jest też często uprawianą rośliną na ulicach w krajach śródziemnomorskich – wszędzie tam, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Cechą charakterystyczną tej palmy jest pierzaste, dekoracyjne ulistnienie i powolny wzrost. Liście są pierzastozłożone, utworzone z wąskich, ostro zakończonych, sztywnych listków o szorstkiej powierzchni. Równie szorstkie są ich brzegi.  

W porównaniu z wieloma innymi gatunkami pokrewnymi nie urasta do dużych wysokości, osiągając maksymalny pułap 3-4 metrów. Mimo to warto upewnić się, że pomieszczenie ma odpowiednią powierzchnię do tego, by zapewnić optymalne warunki roślinie kilkuletniej.  

Wymagania i pielęgnacja daktylowca kanaryjskiego  

Ten gatunek ma to do siebie, że jego uprawa nie jest wymagająca. Z kolei pielęgnacja daktylowca kanaryjskiego także nie jest skomplikowana. Wystarczą podstawowe czynności charakterystyczne dla wszystkich roślin doniczkowych: podlewanie, przesadzanie, dokarmianie. Przycinanie daktylowca kanaryjskiego w ogóle nie jest wymagane. O czym jednak pamiętać? Warto rozważyć zraszanie, ze względu na fakt, że daktylowiec wymaga stosunkowo dużej wilgotności powietrza. Jeśli w twoim mieszkaniu ta wartość wynosi mniej niż 4- - 45 procent, trzeba zadbać o nawilżenie z zewnątrz.

Przeczytaj: Palma - Liwistonia australijska. Jak uprawiać i pielęgnować - domowe rośliny

Stanowisko daktylowca kanaryjskiego  

Palma kanaryjska wprost uwielbia jasne słoneczne stanowiska. Przez cały rok warto jej zatem zapewnić odpowiednie ilości światła słonecznego. W lecie można nawet wynieść ją na nasłoneczniony balkon lub na taras, by „chwyciła” potrzebne jej do wzrostu promienie. Ale uwaga – trzeba to robić stopniowo, bo nagła ekspozycja na zbyt silne słońce może zakończyć się poparzeniami liści. Pamiętaj też o tym, by osłaniać ją od wiatru i przeciągów, bo roślina bardzo tego nie lubi.  

Zimowanie powinno odbywać się w niskiej temperaturze – od 10 do 15 stopni Celsjusza i w pomieszczeniu z dużą ilością światła. Zachowaj zatem szczególną ostrożność w przypadku ogrzewania podłogowego, intensywnie nastawionych grzejników lub gdy nie dysponujesz gankiem lub ogrodem zimowym.  

Skoro wiadomo, gdzie sadzić daktylowca, to warto również zastanowić się nad tym, w jaki sposób to robić. Ziemia dla daktylowca kanaryjskiego powinna być: 

  • średnio ciężka, 
  • przepuszczalna,  
  • próchnicza, 
  • z pH 5,7 do 6,8. 

Odpowiednie będzie podłoże uniwersalne lub przeznaczone dla palm. Można też użyć gotowej ziemi doniczkowej z domieszką wyprażonego piasku oraz gliny w proporcjach 6:3:1.  

Poza tym warto zadbać o odpowiednią warstwę drenażową. Powinna mieć od kilku do kilkunastu centymetrów. W tym celu wykorzystuje się na przykład pokruszoną cegłę, keramzyt, niewielkie kamyki czy fragmenty glinianych donic. Jednolity drenaż usyp również na podstawce, na której będzie stała donica. Dzięki temu unikniesz ryzyka zastoju wody w korzeniach i – w konsekwencji – gnicia. Skoro mowa o ziemi dla daktylowca kanaryjskiego, to nie sposób nie wspomnieć także o prawidłowo dobranej donicy. Ze względu na sposób wzrostu i budowę rośliny, powinna być ona wysoka, ciężka i wąska.  

Podlewanie daktylowca kanaryjskiego powinno się przeprowadzać 2 – 3 razy w tygodniu Fot. 123RF/PICSEL

Podlewanie daktylowca kanaryjskiego – czy często trzeba nawadniać ten gatunek?  

W jaki sposób nawadniać opisywaną palmę? Podlewanie daktylowca kanaryjskiego powinno się przeprowadzać 2 – 3 razy w tygodniu. Najlepiej robić to jednorazowo obficie i wybierać do tego letnią, odstaną wodę z kranu. Zimą podlewanie możesz ograniczyć do częstotliwości raz w tygodniu. I bardzo ważne: każde kolejne podlewanie wykonuj dopiero wówczas, gdy już wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Inaczej doprowadzisz do przelania i w efekcie do gnicia korzeni – zwłaszcza, jeśli nie zaplanowało się warstwy drenażowej.  

Przesadzanie daktylowca kanaryjskiego – jak częste?  

Młode daktylowce przesadza się co rok lub co dwa lata, ze względu na ich gwałtowny wzrost w pierwszych kilkudziesięciu miesiącach. Przesadzanie daktylowca kanaryjskiego, który ma już okres intensywnego wzrastania za sobą, spokojnie można ograniczyć do częstotliwości raz na trzy lata. Natomiast wiele zależy od konkretnego egzemplarza. Warto obserwować roślinę i reagować w porę, jeśli średnica doniczki osiągnie 50 cm.  

Nawożenie daktylowca kanaryjskiego – czy wymagane?  

Opisywaną palmę trzeba odżywiać „z zewnątrz”. W tym celu sprawdzi się specjalny nawóz przeznaczony do tego rodzaju roślin, stosowany co 3 lub co 4 tygodnie. Nawożenie daktylowca kanaryjskiego warto zaplanować w sezonie od marca do września, a więc w okresie najbardziej intensywnego rozwijania się.  

Rozmnażanie daktylowca kanaryjskiego  

Palmę daktylową rozmnaża się z nasion i w tym celu wykorzystuje się pestki lub orzechy kokosowe wspomnianej rośliny. Jak dokładnie wygląda rozmnażanie daktylowca kanaryjskiego

  • Nasiona włóż na około dwie doby do ciepłej wody. 
  • Następnie zasadź je w doniczkach napełnionych torfem zmieszanym z piaskiem lub w samym torfie (to drugie dotyczy orzechów kokosowych).  
  • Drobne nasiona przykryj grubą warstwą wilgotnego podłoża. Natomiast orzech kokosowy połóż płasko w doniczce, zagłębiając go w ziemi tylko do połowy. 
  • Gdy siewki wytworzą pierwszy liść, musisz przesadzić je do żyznej ziemi na stanowisku z rozproszonym światłem.  
  • Po upływie kolejnego miesiąca rozpocznij dokarmianie nawozami.  
  • Pamiętaj o zraszaniu młodych egzemplarzy do 5 razy dziennie.  

O czym jeszcze warto wiedzieć w kontekście rozmnażania daktylowca kanaryjskiego? Nasiona wysiewaj jak najszybciej po zakupie – inaczej łatwo utracą zdolność do kiełkowania. Jeśli tylko zapewnisz temperaturę w przedziale od 20 do 25 stopni Celsjusza, to pierwsze kiełki ukażą ci się po 2 lub 3 miesiącach, w najgorszym przypadku – po pół roku.  

Przeczytaj: Własną palmę wyhodujesz z kokosa. Sprawdź, jak to zrobić

Choroby daktylowca kanaryjskiego  

Daktylowiec jest narażony na występowanie różnego rodzaju schorzeń. W największej ilości przypadków choroby daktylowca kanaryjskiego wynikają z niewłaściwych warunków uprawy. Na przykład nadmiar wody prowadzi do rdzenia palmy i gnicia jej korzeni. Kolejną nieprawidłowością są żółte liście, które są efektem niedostatecznego nasłonecznienia. Jeśli brązowieją, to świadczy to o nadmiarze nawozu.  

Czy warto uprawiać daktylowca kanaryjskiego?  

Egzotyczny i okazały wygląd palmy daktylowej znajduje wielu zwolenników. Przy odpowiednio poprowadzonej pielęgnacji i zapewnieniu optymalnych warunków uprawnych, roślina ta będzie wprost idealnym wyborem do domu lub mieszkania.  Pamiętaj jednak o tym, by stanowisko daktylowca kanaryjskiego było zaplanowane w jasnym, choć niebezpośrednio nasłonecznionym miejscu.  

Przeczytaj również:

Trzykrotka: jak ją pielęgnować?

Najlepsze rośliny na balkon na każdą porę roku na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.