Rośliny domowe

Twoje kwiaty zimą marnieją? Wiemy, co zrobić, by odżyły

Wbrew pozorom zima to trudny okres nie tylko dla roślin w ogrodzie, ale również w domu. Jest to związane zarówno z aurą panującą za oknem, jak i z naturalnym cyklem życia roślin. Podpowiadamy, co zrobić, by kwiaty doniczkowe przetrwały do wiosny w jak najlepszej kondycji.

Twoje kwiaty zimą marnieją? Wiemy, co zrobić, by odżyły
Uprawa roślin doniczkowych zimą czasem nastręcza sporych problemów. Fot. Pexels

Z artykułu dowiesz się:

Kwiaty doniczkowe — uprawa zimą

Jeśli w twoim domu zimą jest ciepło i przytulnie, nie oznacza to, że dobrze czują się w nim także kwiaty doniczkowe. Warunki, które panują w pomieszczeniach w czasie najchłodniejszych miesięcy, nie do końca służą roślinom. Wraz z nadejściem jesieni i zimy we wnętrzach jest: 

  • bardzo ciepło – dzieje się tak w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Kaloryfery znacznie podnoszą temperaturę powietrza, co bywa zgubne dla zieleni doniczkowej 
  • sucho – kiedy grzejniki pracują pełną parą, spada poziom wilgotności powietrza. Zdarza się, że wynosi ona zaledwie 20%. Takie warunki oznaczają spore problemy dla roślin, gdyż zdecydowana większość gatunków lubi wilgotne powietrze 

  • ciemniej niż w czasie innych pór roku – zimą słońce później wschodzi i wcześniej zachodzi, a do wnętrz trafia mniej jego promieni. Może być to powodem kiepskiej kondycji kwiatów w doniczkach – rośliny odżywiają się przez proces fotosyntezy, w którym bierze udział światło słoneczne. 

Właśnie dlatego trzeba włożyć nieco wysiłku w to, aby domowa zieleń miała szansę przetrwać tę wymagającą porę roku. Rośliny uprawiane na parapecie potrzebują wtedy innej pielęgnacji niż wiosną czy jesienią. 

Przeczytaj również: Rośliny nie więdną, ale też nie rosną. 7 sprawdzonych sposobów, jak pobudzić je do życia

Zima to trudny okres dla kwiatów doniczkowych. Fot. Pexels

Kwiaty doniczkowe zimą — pielęgnacja

Rośliny doniczkowe zimą przechodzą w stan spoczynku. Oznacza to, że ich wzrost zostaje zahamowany i dochodzi do ograniczenia procesów metabolicznych. Zmiany te mają na celu pomóc przetrwać im chłód i niedostatek składników odżywczych. Jednak rośliny domowe są wtedy w specyficznej sytuacji – nie grozi im ani mróz, ani brak wody. Kwiaty w doniczkach należy pielęgnować, biorąc pod uwagę ich naturalny cykl życia.  Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji roślin doniczkowych zimą.

Podlewanie roślin doniczkowych w czasie zimy 

W związku z tym, że wzrost i rozwój roślin zostają o tej porze roku zahamowane, mają one znacznie mniejsze zapotrzebowanie na wodę. Jednocześnie w pomieszczeniach jest dosyć ciepło, co powoduje szybsze parowanie wody z doniczek i wysychanie podłoża. Dlatego trzeba jak najczęściej sprawdzać, czy ziemia, w której rosną kwiaty, nie jest już przesuszona. 

Nawet jeśli podłoże delikatnie przeschnie, nie odbije się to na kondycji roślin doniczkowych. Zdecydowanie groźniejsze jest dla nich przelanie i woda stojąca w doniczce. Takie warunki i ciepłe powietrze sprzyjają pojawieniu się pleśni i gniciu kwiatów. 

Przyjmuje się, że domowa zieleń potrzebuje podlewania tylko raz na dwa tygodnie. Jednak to, jak często powinna być nawadniana dana roślina, w dużej mierze zależy też od jej gatunku. Tym, którzy uprawiają kaktusy, zaleca się, aby zimą w ogóle zrezygnowali z ich podlewania, gdyż gatunek ten przechodząc w stan spoczynku, potrzebuje chłodu i suszy. 

Trzeba pamiętać też o tym, że ziemia może tylko wydawać się przesuszona. Ze względu na wysoką temperaturę w pomieszczeniach jej wierzchnia warstwa wysycha bardzo szybko, ale głębsze warstwy podłoża mogą ciągle być mokre. Dlatego należy rzetelnie zweryfikować, czy zieleń rzeczywiście wymaga podlania. 

Przeczytaj również: Jak podlewać rośliny domowe. Podlewanie „od góry” i „od dołu”. Na czym one polegają?

Zimą rośliny mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę, a przelanie szkodzi im bardziej niż przesuszenie. Fot. Pexels

Kwiaty doniczkowe w zimie — optymalna temperatura

To, jaką temperaturę należy zapewnić roślinom, zależy od dostępu do światła słonecznego. Im jest go mniej, tym w pomieszczeniu powinno być zimniej. Tym samym należy postarać się, aby w czasie najkrótszych dni w roku we wnętrzu było dosyć chłodno. 

W czasie zimy kwiaty doniczkowe powinny być uprawiane w pomieszczeniu, w którym temperatura utrzymuje się w granicach od 16 °C do 18 °C. Dla wielu osób takie warunki termiczne w domu są nie do przyjęcia, dlatego hodując rośliny, należy znaleźć dla nich inne miejsce.  

Można je na czas zimy przenieść do nieużywanego i nieogrzewanego pomieszczania. Kwiaty doniczkowe będą też dobrze czuły się w widnym, chłodnym, ale nie za zimnym garażu lub piwnicy. Aby zieleni nie doskwierała wysoka temperatura, można ustawić je w pobliżu okna, ale z dala od źródła ciepła – czyli kominka, piecyka lub grzejnika. 

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że kwiatom domowym może zagrozić też mróz i przeciągi. Dlatego wietrząc pomieszczenie, trzeba chronić rośliny przed podmuchami zimnego powietrza. 

Zimą lepiej trzymać kwiaty w chłodniejszym pomieszczeniu. Fot. 123RF/PISCEL

Uprawa kwiatów doniczkowych zimą — stanowisko

W czasie zimy promienie słońca są bezcenne dla roślin doniczkowych. W związku z tym warto umieścić je przy oknie wychodzącym na południowy wschód. Dzięki temu zieleń będzie miała dostęp do światła dziennego przez maksymalnie długi czas. Trzeba jednak wybrać okiennice, pod którymi nie znajduje się kaloryfer – takie miejsce może być zgubne dla domowej zieleni.  

Należy zrezygnować ze stawiania doniczek z kwiatami w głębi pomieszczeń oraz w cieniu – liście zaczną wtedy stopniowo żółknąć i obumierać. Natomiast jeśli na oknach znajdują się zasłony i firany, warto, aby w ciągu dnia były one przez cały czas rozsunięte, gdyż nawet najcieńsza tkanina ogranicza dostęp światła. 

Ci, którzy ze względu na specyfikę domu czy mieszkania, nie mogą znaleźć odpowiedniego miejsca dla zieleni, powinni zainwestować w specjalne lampy doświetlające rośliny. Taki sprzęt to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a skutecznie pomaga przetrwać roślinom dni z ograniczonym dostępem do promieni słonecznych. 

Zimą warto przenieść rośliny w miejsce, które zapewni im stały dostęp do światła słonecznego. Fot. Pexels

Nawożenie roślin zimą – czy jest konieczne? 

Niektórzy uważają, że należy całkowicie zrezygnować z nawożenia kwiatów doniczkowych zimą. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą.  

Nawożenia wymagają kwiaty, które kwitną zimą – należy przy tym stosować odżywki przeznaczone dla takich gatunków. Pozostałe rośliny można odżywiać, sięgając po preparaty produkowane z myślą o zimowej pielęgnacji. Będą znajdowały się w nich cenne składniki odżywcze, jednak będzie w nich jedynie śladowa ilość azotu pobudzającego wzrost kwantów. 

Są też rośliny, których nie można nawozić zimą. Należą do nich np. cytrusy, maranty i kaktusy. 

Przeczytaj również: Kaloryferowe pewniaki! Długa lista kwiatów, które lubią ciepło

Jak pielęgnować rośliny zimą, aby przetrwały do wiosny? 

Jeśli chcesz, aby po okresie spoczynku, twoje kwiaty doniczkowe były w dobrej kondycji, miały zdrowe liście i obficie kwitły, zapewnij im zimą optymalne warunki. Podlewaj je, znajdź im słoneczne, ale niezbyt ciepłe miejsce, a ponadto: 

  • zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu – w domach często uprawiane są gatunki tropikalne, które nie znoszą suchego powietrza. Dlatego dobrym pomysłem jest zainwestowanie w elektryczny nawilżacz i umieszczenie go w pobliżu doniczek. Sprawdzi się też rozwieszanie mokrych ręczników na kaloryferach oraz suszenie mokrych ubrań blisko roślin 

  • regularnie odkurzaj ich liście – już cienka warstwa pyłu może zaburzyć zachodzenie procesu fotosyntezy, który jest formą odżywiania się roślin 

  • jak najczęściej przyglądaj się kwiatom pod kątem tego, czy nie żerują na nich szkodniki – ziemiórki, przędziorki czy mszyce. 

Kwiaty doniczkowe, którymi troskliwie zajmowano się zimą, będą zdobiły wnętrze przez pozostałą część roku. Będą miały zielone liście, a na roślinach niektórych gatunków z czasem pojawią się pierwsze pąki. 

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.