Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Zdrowy owoc zjadam, a ze skórek robię odżywkę do skrzydłokwiatu. Kwitnie i rozrasta się

Skrzydłokwiat to roślina, która zasługuje na miejsce w każdym domu. Oprócz licznych walorów dekoracyjnych, działa jak naturalny oczyszczać powietrza, gdyż pochłania szkodliwe substancje. Aby zdrowo rósł i pięknie kwitł, wymaga pewnej troski. Od pewnego czasu podlewam skrzydłokwiat domową odżywką ze skórek mojego ulubionego owocu. Dostarcza roślinie wszelkich niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu rośnie i kwitnie jak szalona.    

Zdrowy owoc zjadam, a ze skórek robię odżywkę do skrzydłokwiatu. Kwitnie i rozrasta się
Skrzydłokwiat potrzebuje regularnego dokarmiania. Zamiast sięgać po gotowe nawozy, przygotuj domową odżywkę. Fot.westhimal/123RF.com

Spis treści:

Pielęgnacja skrzydłokwiatu – najważniejsze zasady

Skrzydłokwiat wymaga specyficznych warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju, ale przy odpowiedniej pielęgnacji może stać się efektowną ozdobą każdego domu. Oprócz dekoracyjnych liści posiada ciekawe kwiaty, które przypominają lilie wodne. Co więcej, jest to jedna z najbardziej efektywnych roślin w zakresie oczyszczania powietrza. Badania przeprowadzone przez NASA udowodniły, że skrzydłokwiat wykazuje zdolność do absorpcji szkodliwych substancji, takich jak benzen, formaldehyd czy trichloroetylen. Może też znacząco poprawić nasze samopoczucie, ponieważ wytwarza niezbędny do życia tlen, a dodatkowo nawilża powietrze.

Choć skrzydłokwiat nie zalicza się do roślin trudnych w uprawie, niektóre błędy pielęgnacyjne mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie rośliny i jej wygląd. Kluczowe dla prawidłowego rozwoju i bujnego kwitnienia jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła. Należy unikać miejsc bezpośrednio nasłonecznionych, gdyż może to prowadzić do poparzeń liści. Najlepiej sprawdzą się stanowiska ze światłem rozproszonym. Podłoże dla skrzydłokwiatu powinno być żyzne, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Na dnie doniczki należy zrobić warstwę drenażu, wykorzystując żwirek, keramzyt lub drobne kamyki (pomoże to zapobiec gniciu korzeni).

odżywka ze skórek kaki do skrzydłokwiatu W okresie jesienno-zimowym należy zmniejszyć częstotliwość podlewania skrzydłokwiatu. Fot.t sableaux/CanvaPro

Skrzydłokwiat lubi wilgotne podłoże, ale nie znosi nadmiaru wody. Roślinę podlewamy wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce lekko przeschnie. Ponadto wymaga dużej wilgotności powietrza. Można ją zwiększyć poprzez zraszanie liści, umieszczenie doniczki na tacy z wilgotnym żwirem lub zastosowanie nawilżacza powietrza. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu sprawia, że końcówki liści zaczynają brązowieć i usychają. Dlatego nie należy stawiać rośliny w pobliżu kaloryferów i grzejników, inaczej szybko straci na dekoracyjności. Niemniej ważne jest również nawożenie. Warto jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością nawozów, gdyż może to zaszkodzić roślinie.  

Odżywka ze skórek kaki do skrzydłokwiatu

Jeśli zależy ci nie tylko na bujnym wzroście skrzydłokwiatu, ale również obfitym kwitnieniu, przygotuj domową odżywkę ze skórek kaki. Przetestowałam ją na swojej roślinie i jestem pod wrażeniem – rośnie jak szalona, a dodatkowo wypuszcza mnóstwo kwiatów. Skórki z 2-3 owoców kaki wrzucam do blendera i dodaję pół łyżeczki cynamonu. Całość zalewam szklanką przegotowanej i ostudzonej wody, a następnie miksuję wszystko na jednolitą papkę. Uzyskaną masę rozcieńczam z wodą w stosunku 1:2 i stosuję do podlewania skrzydłokwiatu (raz w miesiącu).

Kaki to prawdziwa bomba witaminowa nie tylko dla naszego organizmu, ale również dla roślin. Te owoce zawierają bardzo duże ilości witamin, takich jak C, A, beta-karotenu, likopenu, luteiny oraz kryptoksantyny. W ich składzie znajdziemy też cenne minerały, m.in. potas, fosfor, żelazo, wapń czy magnez. Odżywka ze skórek kaki dostarczy roślinie cennych substancji odżywczych. Zapewni ona nie tylko zdrowy rozwój skrzydłokwiatu, ale również kwitnienie niemal przez cały rok. Z kolei dodany do tej mieszanki cynamon wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, a tym samym chroni naszą roślinę przed atakami chorób.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Sansewieria wystrzeli nowymi liśćmi. Już nigdy nie wylejesz tej wody do zlewu

Jak prawidłowo przycinać storczyki? W ten sposób zachowasz kwiaty w najlepszej formie

Rośliny, których nie można trzymać w sypialni. Wywołują bóle głowy i inne dolegliwości

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.