Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Patyczak opada i marnieje? Trzymaj się tych zasad, a będą ci zazdrościć

Patyczak (Rhipsalis cassutha) ceniony jest ze względu na swój oryginalny wygląd. To bardzo atrakcyjna roślina z rodziny kaktusowatych, która naturalnie rośnie w Ameryce Południowej i Ameryce Północnej. Nie jest zbyt wymagająca. Podpowiadamy, jak wygląda uprawa patyczka w doniczce.

Patyczak opada i marnieje? Trzymaj się tych zasad, a będą ci zazdrościć
Patyczak to niewymagająca roślina doniczkowa, idealna dla osób zapracowanych. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Patyczak – ciekawe odmiany

Patyczak zwisający wyróżnia się nagimi pędami, które zwisając, tworzą gęste, zielone kiście. Dobrze sprawdza się w mieszkaniach o nowoczesnym aranżu. Najciekawsze odmiany to:

  • Rhipsalis casutha – w porównaniu z Rhipsalis cereuscula, ma bardziej płożący pokrój i tworzy długie, zwisające kiście patyczakowatych pędów
  • Rhipsalis cereuscula – średnio płożąca
  • Rhipsalis pilocarpa – potocznie nazywany czasem patyczakiem włochatym (mocno owłosione pędy)
  • Rhipsalis baccifera – bardziej kompaktowy pokrój od pozostałych
  • Rhipsalis teres – gęsty, wytwarza dużo jasnych owoców wzdłuż pędów.

patyczak wiszący Rhipsalis ze względu na swój wygląd, potocznie nazywany jest patyczakiem. Fot.123RF.com

Patyczak - wymagania i pielęgnacja

Patyczak do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje jedynie dobrze przepuszczalnej gleby i okresowego spryskiwania. Lubi rozproszone światło słoneczne i miejsca częściowo zacienione.

  • Stanowisko

Patyczaki najlepiej czują się na stanowisku jasnym, gdzie światło słoneczne jest rozproszone. Trzeba pamiętać, że roślina ta bardzo źle znosi  wystawienie jej na pełne słońce. Przez większość roku co prawda roślina powinna przebywać w temperaturze od 21 do 24 stopni C w dzień i od 16 do 21 stopni C w nocy, ale od października do stycznia należy ją przenieść w chłodne miejsce o temperaturze od 15 do 17 stopni C.

  • Podlewanie

Trzeba pamiętać, że roślina ta wymaga regularnego podlewania. Nie może być ono jednak zbyt obfite. Nadmiar wilgoci w podłożu spowoduje gnicie korzeni oraz zamieranie pędów.

Patyczaki najoptymalniej jest podlewać raz na tydzień, stosując do tego  odstanej wody o temperaturze pokojowej. W okresie letnim roślinę warto zraszać i utrzymywać wysoką wilgotność powietrza.

  • Ziemia

Ziemia, w której uprawia się patyczaki powinna być przepuszczalne, najlepiej kwaśne (pH 4,5), bogate w próchnicę. Możesz użyć gotowego podłoża do kaktusów.

  • Nawożenie

Wykonuje się je sporadycznie, zwykle wystarczy raz w sezonie. Do zasilania patyczaka możesz zastosować  nawozy do kaktusów w dawce o połowie niższej niż podana na opakowaniu.

Patyczak - rozmnażanie

Patyczak bardzo łatwo się rozmnaża. Wystarczy ostrym i czystym nożem lub nożyczkami odciąć jeden z pędów. Rany po cięciu na roślinie macierzystej znikną do dwóch dni.

Odcięty koniec nowej sadzonki umieść  w doniczce ze świeżym podłożem do kaktusów lub czystym piaskiem i podlewaj, tak aby ziemia była lekko wilgotna. Do miesiąca sadzonka powinna się ukorzenić.

Umieszczając nową sadzonkę patyczaka w docelowej donicy, pamiętajmy, że jest to roślina, która normalnie nie rośnie w podłożu, więc nie należy jej zbyt mocno dociskać.

Autor: makeyourlifegreener

Dlaczego patyczak opad?

Rhipsalis rzadko kiedy sprawia problemy. Przyczyną najczęstszych dolegliwości jest zbyt duża wilgotność podłoża lub nadmiar bezpośredniego światła słonecznego. 

patyczak Co trzy lata patyczaka należy przesadzić, wymieniając całkowicie podłoże na nowe. Fot.123RF.com

Czy patyczak kwitnie?

Patyczak uprawiany w mieszkaniach zakwita rzadko. Zdarza się jednak, że zakwitają w domowych warunkach. Ich kwiaty są drobne, gwiazdkowate o kolorze kremowym. Owoce patyczaków to małe jagody, przypominające owoce jemioły.

Choroby i szkodniki patyczaka

Praktycznie jedynymi szkodnikami, które pojawiają się na patyczakach są wełnowce. Sprawdź: Jak zwalczać wełnowce na kwiatach domowych?

Ma kształt oliwki, a smak i kolor wiśni. Prawdziwa bomba witamin! na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.