Spis treści:
Jak dbać o skrzydłokwiat po upalnym lecie?
Skrzydłokwiat to niezwykle dekoracyjna roślina doniczkowa, która jest chętnie wybierana przez miłośników roślin do ozdoby wnętrz. Wyróżnia się intensywnie zielonymi liśćmi oraz białymi kwiatami, które zachwycają swoją urodą. Poza ciekawym wyglądem posiada unikatową zdolność oczyszczania powietrza z toksycznych związków, dodatkowo je nawilżając. Skrzydłokwiat ma niewielkie wymagania, ale upalne lato bywa dla niego szczególnie trudne. Wysokie temperatury, intensywne działanie promieni słonecznych, suche powietrze oraz niedobór wilgoci w podłożu mogą przyczynić się do pogorszenia stanu rośliny. W rezultacie zacznie marnieć, usychać, a jej kwitnienie będzie zahamowane.
Jak dbać o skrzydłokwiat po upalnym lecie? Podstawą jest regularne podlewanie rośliny. Skrzydłokwiat lubi wilgotną glebę, ale nie przemoczoną (nie można dopuścić do zalegania wody w doniczce). Nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni, a także rozwoju grzybów i pleśni. Podlewanie powinno być regularne (pamiętajmy o wylaniu wody, która pozostanie w podstawce). Dobrym pomysłem jest wstawienie doniczki ze skrzydłokwiatem do miski z wodą na 15-30 minut. Dzięki temu roślina pobierze tyle wody, ile potrzebuje. Ponadto skrzydłokwiat lubi podwyższoną wilgotność powietrza. Jeśli jest ono zbyt suche, warto co jakiś czas zraszać liście i przecierać je z kurzu, stwarzając mikroklimat korzystny do uprawy. Aby podnieść wilgotność w bezpośrednim otoczeniu rośliny, można także umieścić doniczkę na tacy wypełnionej mokrymi kamykami lub zamontować nawilżacz powietrza.
W przypadku skrzydłokwiatu nie należy zapominać o regularnym podlewaniu oraz przecieraniu liści z kurzu. Fot.gron777/123RF.com
Po upalnym lecie skrzydłokwiat potrzebuje odpowiedniego nawożenie, aby zregenerować siły i odzyskać witalność. We wrześniu najlepiej sprawdzą się preparaty o wysokiej zawartości fosforu i potasu, które wspomagają rozwój korzeni oraz produkcję kwiatów. W tym okresie warto też przyciąć uszkodzone lub uschnięte liście za pomocą ostrych i czystych narzędzi. Dzięki temu skrzydłokwiat będzie mógł skupić swoją energię na rozwoju liści i kwiatów. Co więcej, taka czynność pozwoli poprawić cyrkulację powietrza, a co za tym idzie zmniejszyć ryzyko rozwoju patogenów chorobotwórczych.
Kuracja pielęgnująca dla skrzydłokwiatu
Jeśli twój skrzydłokwiat nie kwitnie i wygląda marnie, przygotuj kurację pielęgnującą. W tym celu przyda się… żelatyna. Choć ma ona szerokie zastosowanie w kuchni, doskonale sprawdzi się jako środek do nawożenia roślin. Żelatyna posiada w swoim składzie duże ilości białek, które wspierają zdrowy wzrost naszych okazów. Oprócz tego wzbogaci nasze kwiaty w azot, fosfor, potas, żelazo, wapń oraz magnez. Dzięki temu liście staną się bujne i soczyście zielone, a skrzydłokwiat wypuści mnóstwo pięknych kwiatów.
Aby przygotować kurację pielęgnującą dla skrzydłokwiatu, wystarczy rozpuścić łyżkę żelatyny w litrze wody. Tak przygotowanym roztworem podlewamy roślinę raz na dwa tygodnie. Dzięki takiej kuracji skrzydłokwiat będzie miał wszystko, czego potrzebuje do zdrowego wzrostu i kwitnienia. Warto zaznaczyć, że nawóz z żelatyny nie nadaje się do przechowywania, dlatego należy go zużyć od razu po przygotowaniu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Lepsza od monstery. Rośnie i szybko się zagęszcza, każdy sobie z nią poradzi
Dlaczego końcówki liści zielistki usychają? Co zrobić, by znów była bujna i zielona?
Regularnie podlewam pieniążka tą odżywką. Rozrasta się i nie gubi liści