Rośliny domowe

Balkon przyjazny pszczołom. Jak go stworzyć?

Aranżując przestrzeń balkonową warto pamiętać o pożytecznych stworzeniach, jakimi są pszczoły. Niestety mają one coraz trudniejsze życie, szczególnie w dużych miastach. Nowe technologie, zanieczyszczenia i brak terenów zielonych znacznie ograniczają ich egzystencję. Dowiedz się więc, jak stworzyć balkon przyjazny pszczołom.

Balkon przyjazny pszczołom. Jak go stworzyć?
Kwiaty przyjazne pszczołom. Fot. Pixabay.com
REKLAMA

Spis treści:

Na czym polega pożyteczność pszczół? 

Zielone przestrzenie miejskie, kwieciste rabaty, uprawy ogrodowe, a także drzewa i krzewy owocowe to naturalne środowisko występowania pszczół. Te pożyteczne stworzenia w okresie wiosenno-letnim zapylają 70% wszystkich roślin.  

W Polsce żyje ponad 470 gatunków pszczół. Niektóre z nich pojawiają się w okresie wiosennym, inne latem, a pozostałe spotkać można w ciągu całego sezonu. 

W efekcie te owady pozwalają na pozyskanie cennego dla ludzi źródła witamin i minerałów, jakim są owoce i warzywa. To one niejako kreują otaczający człowieka, kwiecisty krajobraz. Dzięki nim możesz delektować się też zapachem i smakiem roślin użytkowych oraz podziwiać dziką, tętniącą życiem florę. 

Niestety, nowoczesna cywilizacja przyczynia się do masowego wymierania tych pożytecznych owadów. Dużą rolę odgrywa w tym rolnictwo, a dokładniej zmiany w pielęgnacji roślin uprawnych. 

Wpływ na wymieranie pszczół mają także inne czynniki, w tym choroby pasożytnicze. Infekcje te powstają wskutek stosowania tak popularnych dziś pestycydów. Dlatego też warto pomyśleć o tym, jak stworzyć tym owadom dobre warunki bytowe. Można to zrobić na własnym balkonie. 

Pszczoła i kwiaty Pszczoły zapylają rośliny. Fot. Pixabay.com

Balkon przyjazny pszczołom jak go stworzyć? 

W związku z tym, że pszczoły przyczyniają się do zwiększenia jakości i ilości plonów, należy dobrze o nie zadbać. Aby tego dokonać, wystarczy uprawiać na balkonie wyselekcjonowane, miododajne rośliny. Zapewnią one owadom niezbędne do ich funkcjonowania substancje: pyłek i nektar. Mogą to być dekoracyjne kwiaty jednoroczne lub dziko rosnące, a także byliny czy drzewa i krzewy owocowe.  

Dobrym pomysłem będzie też budowanie specjalnych domków, w których pszczoły skryją się przed nieprzyjaciółmi. Hoteliki dla owadów sprawdzą się świetnie w razie niesprzyjających warunków pogodowych. 

Rośliny przyjazne dla pszczół Rośliny przyjazne dla pszczół. Fot. Pixabay.com

Balkon przyjazny pszczołom a miododajne rośliny balkonowe  

Aby stworzyć balkon przyjazny pszczołom, powinno się odpowiednio zadbać o jego wygląd.  Najlepiej, aby jak najdłużej przypominał on kwiecistą łąkę.  

Jeśli chcesz stworzyć balkon przyjazny pszczołom – wybierz do niego rośliny miododajne. Do tej grupy należą rozmaite kwiaty różniące się okresem kwitnienia. 

Najlepiej wybierać rośliny, które rozwijają się stosunkowo długo. Istnieje nawet możliwość, że posadzone na balkonie kwiaty zakwitną wiosna, ale i jesienią. Dzięki temu pszczoły będą miały stały dostęp do pożywienia. 

Dzięki odpowiednio dobranym gatunkom stworzysz namiastkę dzikiej łąki w doniczce lub pojemniku. Wystarczy, że posadzisz na swoim balkonie rośliny bogate w pyłek i nektar. Nie muszą to być wyłącznie! pelargonie, surfinie czy iglaki! Pszczoły polubią także: 

 • astry, 
 • cebulice, 
 • dalie, 
 • jeżówki, 
 • krokusy, 
 • macierzanki, 
 • oraz zioła, takie jak: melisa i mięta. 

W sklepach ogrodniczych masz możliwość większego wyboru kwiatów, które przyciągają do siebie te niewielkie, przyjazne człowiekowi owady. Do uprawy balkonowej poleca się typowo wiosenne rośliny cebulowe, a także lawendę, czy letnie kosmosy. Z kolei w okresie jesiennym warto postawić na wrzosy lub chryzantemy. 

Czytaj także: Jiaogulan – ziele długowieczności: uprawa, właściwości, zastosowanie. - Deccoria.pl

Kwiaty dla pszczół Rośliny wabiące pszczoły. Fot. Pixabay.com

Kwiaty balkonowe bez chemii postaw na nie, jeśli chcesz przyciągnąć pszczoły 

Przyjazne pszczołom są kwiaty, do których uprawy nie stosuje się środków chemicznych. Warto wiedzieć, że największym zagrożeniem dla tych owadów są opryski. Korzysta się z nich w celu pozbycia się szkodników. Uwaga! Specyfiki te działają odstraszająco również na pożyteczne owady, dlatego nie powinieneś przesadzać z ich ilością lub zupełnie z nich zrezygnować. 

Faktem jest, że takie zabiegi pielęgnacyjne stosowane są coraz częściej także w przydomowych ogrodach, tarasach czy na balkonach. Jeśli jednak zależy ci na pszczołach – nie stosuj z chemicznych środków ochrony roślin. 

Jeśli musisz pryskać swoje balkonowe rośliny, wybieraj tylko preparaty bezpieczne dla pszczół. Na ich opakowaniach znajdziesz informację dotyczącą klasy toksyczności. Odpowiednia będzie ta oznaczona nr IV. Ponadto pamiętaj, aby wszystkie środki ochrony roślin stosować zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na etykiecie. Powinieneś mieć też na uwadze tzw. okres prewencji pszczół. To wtedy te owady są najbardziej narażone na działanie substancji czynnych. 

Aby zapewnić pszczołom dobrą ochronę, możesz też nawozy chemiczne na te naturalne, takie jak np. Biohumus.  

Zioła na balkonie czyli to, co pszczoły lubią najbardziej 

Na balkonie przyjaznym pszczołom powinny się znaleźć nie tylko piękne kwiaty, ale także i zioła.  

Ziołowy miniogródek z pewnością przyniesie korzyść nie tylko owadom, ale i ludziom. W tym celu warto posadzić w nim chociażby melisę, miętę, bazylię, werbenę czy uwielbianą przez pszczoły szałwię. 

Ziołowy balkon z pewnością zachwyci wszystkich gości zapachem, a także sprawi, że pod ręką ogrodnika znajdą się wszystkie cenne przyprawy. Najważniejszy jest jednak fakt, że ten niezwykły, zielony zakątek zapewni pokarm wszystkim pracowitym owadom. 

Domek dla owadów Domek dla owadów. Fot. Unsplash.com

Schronienie dla pszczół na balkonie 

Przy tworzeniu balkonu przyjaznego pszczołom warto mieć na uwadze, że owady te, oprócz pokarmu, potrzebują także właściwego schronienia. Zadbaj więc o to, aby uchronić je przed zimnem lub deszczem.  

Dobrym pomysłem będzie własnoręczne zbudowanie domku dla owadów. W takim miejscu pszczoły przetrwają najtrudniejsze momenty, a co najważniejsze – będą mogły się tam rozmnażać. 

Domki dla pszczół mogą być wykonane na wiele różnych sposobów. Do ich budowy przydadzą się materiały takie jak: 

 • nieimpregnowane i nieheblowane deski, 
 • słoma, 
 • rurki bambusa, 
 • trzcina, 
 • mech, 
 • trawa. 

Hoteliki to miejsca, z których z pewnością skorzystają także inne owady przyjazne człowiekowi, takie jak biedronki czy złotooki. To one uchronią twoje rośliny przed niebezpiecznymi szkodnikami. Drapieżniki te świetnie sobie poradzą z przędziorkami lub mszycami, których w sezonie wiosenno-letnim wcale nie brakuje. 

Warto zaznaczyć, że budowa hoteliku dla owadów jest bardzo prosta, a więc nie wymaga dużej ilości pracy i czasu. Wystarczy w tym celu zaaranżować odrobinę miejsca na balkonie.  

Balkon przyjazny pszczołom nowa pasja 

Własna miniłąka na balkonie, oprócz tego, że zapewni spokojne życie pszczołom, może stać się też twoją pasją. Poznawanie nowych gatunków roślin, a co za tym idzie ich uprawa – to czynności, które wcale nie muszą być nudne i czasochłonne.  

Kolorowe kwiaty i zioła sadzone w różnych terminach, będą długotrwałą dekoracją balkonu. Z kolei widok pszczół, które znalazły swoją bezpieczną przestrzeń uspokoi zmartwionych ogrodników.  

Balkon przyjazny pszczołom sprawi, że nawet w środku miasta będziesz mógł odetchnąć otaczając się zapachami, dźwiękami i obrazami natury. 

 
Nie bój się, że pszczoły na balkonie zrobią ci krzywdę. Gdy się do ciebie zbliżą – nie panikuj, a zamiast tego pozwól im zagospodarować teren. Wkrótce po tym odlecą! Możecie więc funkcjonować w pełnej harmonii. Spróbuj! 

Czytaj także: Mięta pieprzowa. Uprawa, właściwości i zastosowanie - Deccoria.pl

Mięta Mięta. Fot. Pixabay.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która jest uboga i choruje na schizofrenię, mieszka sama i niema żadnej rodziny. wyślij SMS o treści pomoc 7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 Fundacja Avalon...miej serce i patrzaj sercem

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Balkon przyjazny pszczołom. Jak go stworzyć?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.