Spis treści:
Dlaczego liście juki opadają?
Juka to roślina należąca do rodziny szparagowatych, wyróżniająca się egzotycznym wyglądem i ciesząca się dużą popularnością jako ozdobna roślina doniczkowa. Znana jest także jako jukka, krępla i szpilecznica. Juki pochodzą z Ameryki Północnej i Środkowej, jednak zostały introdukowane na wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Ten rodzaj roślin liczy około 50 gatunków bylin, krzewów i drzew, przy czym do polskich domów trafia najczęściej juka gwatemalska, znana także jako juka słoniostopa.
Juka domowa ma gruby pień, z którego wyrastają kępy spiczastych liści. Mogą być one mniej lub bardziej sztywne. Dlaczego liście juki opadają? Żółknięcie i opadanie liści rośliny może mieć związek ze zbyt częstym jej podlewaniem. Powodem pogorszenia jej wyglądu może być także nieodpowiednie stanowisko – umieszczenie w zbyt ciemnym lub w zbyt ciepłym miejscu. Wysoka temperatura powoduje usychanie i brązowienie końcówek liści – zwłaszcza jeśli wilgotność powietrza jest zbyt niska. Opadanie liści juki może być jednak również oznaką ich naturalnego obumierania i rozwoju pnia.
Przeczytaj również: Dlaczego fiołek afrykański nie chce kwitnąć? Pielęgnacja i rozmnażanie fiołka afrykańskiego
Jak pielęgnować jukę?
Juka nie jest rośliną bardzo wymagającą, jednak trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju, jeśli chcemy, by pięknie się prezentowała. Czego potrzebuje i jak dbać o jukę?
-
Ziemia
Juka nie ma dużych wymagań związanych z podłożem. Najlepiej wybrać przepuszczalną ziemię do kwiatów doniczkowych i wymieszać ją z piaskiem. Doniczka, w której posadzimy roślinę, powinna mieć otwory odpływowe, a na jej dnie umieśćmy warstwę drenażu. Zapobiegnie to nadmiernemu gromadzeniu wody.
Liście juki mogą opadać z powodu niewłaściwej pielęgnacji. Fot.123RF.com
-
Stanowisko
Stanowisko do uprawy juki domowej powinno być jasne. Roślina źle jednak znosi silne nasłonecznienie, gdyż na jej liściach pojawiają się brązowe plamy. Z kolei ustawienie jej w cieniu spowoduje spowolnienie wzrostu, a także kurczenie i obumieranie liści.
-
Podlewanie
Juki wystarczy podlewać raz na tydzień. W lecie najlepiej robić to nawet co kilka czy kilkanaście dni, a zimą dopiero wtedy, gdy górna warstwa podłoża nieco przeschnie.
-
Nawożenie
Nawożenie juki warto przeprowadzać od kwietnia do sierpnia co dwa tygodnie, stosując nawóz wieloskładnikowy do juk, dracen i palm.
-
Przycinanie
Jukę domową należy przyciąć, kiedy osiągnie już znaczne rozmiary. Jeśli ma jeden pieniek, przycinamy go w połowie. Jeśli więcej niż jeden, przycinamy któryś z nich. Można również przyciąć fragment rośliny w celu jej rozmnożenia. Jukę najłatwiej bowiem rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe.
Juka uchodzi za mało wymagającą roślinę. Fot.CanvaPro
Jak uratować jukę?
Pogorszenie wyglądu juki może mieć różne przyczyny. Najczęściej chodzi o niewłaściwe podlewanie czy zapewnienie jej nieodpowiedniego stanowiska. Roślina ta nie lubi nadmiaru wilgoci, ale też dusznych pomieszczeń – warto więc wietrzyć pokój, w którym jest ustawiona. Jeśli chcemy pobudzić jukę do wypuszczania nowych liści, powinniśmy uciąć jej wierzchołek. Co prawda będzie potrzebowała trochę czasu na regenerację, jednak z czasem wokół odciętej części pojawią się pióropusze nowych listków.
Istnieją też inne sposoby na jej uratowanie i poprawę jej wyglądu:
- Niektórzy polecają podlewać jukę raz na tydzień melasą wymieszaną z wodą. W tym celu mieszamy 1 łyżkę melasy z 2 litrami wody.
- Jeśli w doniczce jest zbyt mokro, warto przesadzić roślinę do nowej, bardziej suchej ziemi. Warto też zastosować trik z tamponem – umieszczenie go w doniczce pozwoli odciągnąć nadmiar wilgoci z ziemi.
- Pogorszenie stanu juki może też mieć związek z atakiem ziemiórek. Do walki z nimi najlepiej zastosować środki chemiczne.
Przede wszystkim warto podlewać roślinę systematycznie, ale rzadko i to przegotowaną wodą, a nie wodą z kranu. Jeśli wolimy używać wody z kranu, powinna być ona odstana.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Shlumbergera nie wypuszcza pąków? Nic straconego, możesz jej w tym pomóc