Spis treści:
- Peperomia prostrata – skorupka żółwia
- Jak uprawiać peperomię prostratę?
- Peperomia prostrata – zastosowanie
Peperomia prostrata – skorupka żółwia
Peperomia prostrata, nazywana też peperomią zwisającą czy pieprzówką, to wyjątkowa roślina z rodziny pieprzowatych, która pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. W naturze jest epifitem porastającym pnie drzew. Osiąga niewielkie rozmiary, gdyż dorasta do 30-35 cm wysokości. Posiada długie, czerwono-brązowe pędy, które pięknie zwisają z donic. Są one pokryte drobnymi, okrągłymi, mięsistymi liśćmi o średnicy 1-2 cm. Liście peperomii mają ciemnozielony kolor z wyraźnym, srebrzystozielonym rysunkiem, który przypomina skorupę żółwia (z tego powodu roślina bywa nazywana sznurem żółwików, "String of Turtles"). W okresie wiosenno-letnim roślina tworzy drobne i niepozorne kwiaty, które są zebrane w charakterystyczne kwiatostany. Przypominają one smukłe kłosy i są pozbawione zapachu (nie stanowią wartości dekoracyjnej, dlatego można je ścinać).
Jak uprawiać peperomię prostratę?
Choć peperomia prostrata ma tropikalne pochodzenie, dobrze radzi sobie w naszych domach. Wystarczy tylko zapewnić jej odpowiednie warunki, a będzie cieszyła oko swoim niepowtarzalnym wyglądem. Jak uprawiać peperomię prostratę?
Peperomia prostrata najlepiej wygląda w wysokich osłonkach lub wiszących pojemnikach. Fot.Simol/CanvaPro
- Stanowisko
Roślina potrzebuje dużo światła, ale powinno ono być rozproszone (nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować oparzenia na liściach). Jeśli światła jest za mało, pędy peperomii się wydłużają, a liście stają się drobne i słabo wybarwione. Jego niedobór najbardziej odczuwają rośliny w okresie zimowym, kiedy dni stają się krótkie i pochmurne (w tym przypadku konieczne może okazać się sztuczne doświetlanie). Peperomia prostrata wymaga dość wysokich temperatur przez cały rok i nie przechodzi typowego okresu spoczynku. Optymalna temperatura powinna wynosić 20-24 st. C latem oraz 16-17 st. C zimą. Roślina nie lubi miejsc narażonych na przeciągi oraz znajdujących się blisko źródeł ciepła.
Czasem się zdarza, że w okresie letnim peperomia zaczyna gubić liście. Ponadto robią się one blade i tracą atrakcyjne wybarwienie. Jest to spowodowane dużym nasłonecznieniem oraz zbyt wysokimi temperaturami w pomieszczeniu. W takiej sytuacji należy przenieść roślinę do cienia oraz zapewnić jej niższą temperaturę.
- Ziemia
Peperomia prostrata oczekuje żyznego i przepuszczalnego podłoża. Najlepiej sprawdzi się mieszanka uniwersalnej ziemi do roślin doniczkowych z torfem i piaskiem (lub perlitem). W tym celu można też sięgnąć po specjalne podłoże dla kaktusów i sukulentów. Jest rośliną tolerancyjną w stosunku do odczynu gleby, ale preferuje ziemię lekko kwaśną.
Peperomia prostrata wymaga stanowisk słonecznych, ale nie narażonych na bezpośrednie promienie słoneczne.dimaberlinphotos/CanvaPro
Przeczytaj również: Zdobywa coraz większą popularność dzięki dekoracyjnym liściom i małym wymaganiom. Jak uprawiać kluzję różową?
- Podlewanie i nawożenie
Ważnym zabiegiem w uprawie peperomii jest regularne podlewanie, ponieważ jej system korzeniowy nie jest zbyt dobrze wykształcony. Należy przy tym uważać na przelanie, które powoduje gnicie korzeni oraz podstawy pędów. Nawadniamy roślinę dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Do podlewania używamy wody miękkiej (odstanej, o temperaturze pokojowej). Z racji swojego pochodzenia peperomia prostrata wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Zraszanie liści nie jest najlepszym pomysłem w przypadku tej rośliny, gdyż może to przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych. Wokół rośliny można umieścić nawilżacz powietrza lub postawić doniczkę na podstawce wypełnionej mokrymi kamieniami.
W okresie wiosenno-letnim peperomia prostrata wymaga dokarmiania. Raz na 2 tygodnie warto zastosować nawóz wieloskładnikowy dedykowany roślinom o ozdobnych liściach. Zimą najlepiej całkowicie zaprzestać dokarmiania.
- Przesadzanie
Peperomię przesadzamy co 2-3 lata. Robimy to wiosną, starając się nie uszkodzić delikatnego systemu korzeniowego. Przesadzając roślinę, należy pamiętać o warstwie drenażu na dnie doniczki (np. żwiru lub keramzytu), która umożliwia odpływ wody i zapobiega gniciu korzeni. Następnie umieszczamy peperomię i przysypujemy ją świeżą ziemią. Na koniec podłoże lekko ugniatamy i podlewamy.
Peperomia prostrata nie sprawia problemów w uprawie. Fot.dimaberlinphotos/CanvaPro
- Rozmnażanie
Peperomię można rozmnożyć na kilka sposobów. Najlepiej to zrobić przez sadzonki pędowe pozyskane wiosną (powinny one mieć długość około 3-5 cm). Następnie umieszczamy je po kilka w doniczkach wypełnionym podłożem oraz przykrywamy folią. Pojemniki z roślinami ustawiamy w ciepłym miejscu o temperaturze około 18 st. C, a po około 3 tygodniach powinny się pojawić korzonki. Kolejnym sposobem rozmnażania peperomii jest podział. Roślinę wyjmujemy z doniczki i dzielimy na 2-3 części, po czym sadzimy je do osobnych doniczek z warstwą drenażu na dnie. Zaleca się robić to co kilka lat w celu odmładzania rośliny.
- Choroby i szkodniki
Peperomia jest dość odporna na ataki chorób, ale nadmiar wilgoci może doprowadzić do gnicia pędów i zamierania korzeni. Czasem może zostać zaatakowana przez przędziorki, zwłaszcza gdy jest uprawiana w pomieszczeniu ze zbyt suchym powietrzem.
Peperomia prostrata – zastosowanie
Peperomia prostrata stanie się efektowną ozdobą każdego pomieszczenia. Szybko się rozrasta i tworzy efektowne kaskady, dlatego najlepiej wygląda w wiszących donicach lub koszach. Idealnie nadaje się do postawienia na wysokich półkach czy regałach, dzięki czemu jej pędy będą mogły pięknie zwieszać się do dołu. Ponadto roślinę można wykorzystać do stworzenia tropikalnego lasu w słoiku. Za uprawą peperomii przemawiają nie tylko jej walory dekoracyjne, ale również niewielkie wymagania pielęgnacyjne, co sprawia, że z jej uprawą poradzą sobie nawet niedoświadczeni miłośnicy roślin.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kiedyś była w każdym polskim domu. Jak pielęgnować anginkę zimą?
Wermikulit do roślin doniczkowych. Zalety i wady stosowania
Rozrasta się błyskawicznie. Jak dbać o żyworódkę, by zdrowo rosła?