Spis treści:
- Peperomia - co to za kwiat?
- Najpiękniejsze odmiany peperomii
- Uprawa peperomii - najważniejsze zasady
Peperomia - co to za kwiat?
Jeśli szukasz rośliny doniczkowej o niezwykle zróżnicowanych odmianach, odpowiedzią na twoje potrzeby powinna być peperomia. Kwiat ten, nazywany również pieprzówką, zalicza się do rodziny pieprzowatych, tak, jak na przykład papryka (warto wiedzieć, że sam termin „peperomia” oznacza po prostu „przypominająca paprykę”).
W rzeczywistości wymienia się ponad 1000 odmian peperomii, które można wyróżniać na podstawie koloru i pokroju liści, a także mniej lub bardziej okazałych kwiatów. Większość z nich w naturze rośnie na obszarach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej, a część z nich świetnie sprawdza się w naszym klimacie w uprawie domowej.
Przeczytaj również: Roślina o pięknym pokroju i minimalnych wymaganiach. Jak uprawiać Peperomię Hope?
Najpiękniejsze odmiany peperomii
Wśród roślin, które bez problemu znajdziesz w polskich kwiaciarniach czy sklepach ogrodniczych, na pewno będzie też peperomia. Odmiany tego kwiatu, mogą razem tworzyć barwne kompozycje na parapetach czy kwietnikach. Które z nich cieszą się największą popularnością?
- Peperomia kędzierzawa
Zdecydowanie najczęściej spotykana odmiana tej rośliny. Peperomia kędzierzawa, czyli peperomia caperata, to bylina, która nie osiąga zwykle więcej niż 15 centymetrów wysokości. Charakteryzuje się mięsistymi, wyraźnie marszczonymi liśćmi. Jedną z najbardziej dekoracyjnych wersji peperomii kędzierzawej jest peperomia rosso (znana pod nazwą peperomia caperata rosso. Jej cechą rozpoznawczą są liście – z wierzchu ciemnozielone, pod spodem zaś rubinowe. Jej kwiaty mają kształt prostych pałeczek. Roślina dorasta zwykle do 15 centymetrów, choć zdarzają się też egzemplarze, osiągające 20 centymetrów wysokości.
Jedną z najczęściej spotykanych odmian jest peperomia kędzierzawa. Fot. CanvaPro
- Peperomia tępolistna
Inną, choć także dość popularną odmianą tego kwiatu doniczkowego, jest peperomia tępolistna. Wyróżnia się ona grubymi, gładkimi liśćmi i mało dekoracyjnymi kwiatami, które jednak, gdy zbiorą się w kłosy, wyglądają całkiem efektownie. Wśród peperomii tępolistnych prym wiedzie peperomia Golden Gate o interesujących, pstrych, zielono-żółtych liściach.
-
Inne ciekawe odmiany peperomii
Oczywiście można wybierać z wielu odmian peperomii. Koneserzy dotrą także do tych rzadkich bądź takich, które zwracają uwagę swoim wyglądem. Na uwagę zasługuje na pewno peperomia nivalis, o drobnych, podłużnych, często ostro zakończonych liściach o soczyście zielonym kolorze.
Trudno przejść też obojętnie obok takiej odmiany, jak peperomia albovittata. Interesująca może się okazać peperomia albovittata piccolo banda, o efektownych, srebrzystych liściach oraz purpurowofioletowych pasach, które je zdobią.
Ciekawa może się także wydać peperomia albovittata Napoli night, posiadająca drobniejsze liście o trochę ciemniejszym, choć ciągle lekko srebrzystym odcieniu.
Przeczytaj również: Gdy nie masz w domu dużo miejsca, wybierz kompaktowe rośliny doniczkowe. Małe, ale piękne
Uprawa peperomii - najważniejsze zasady
Możliwe, że i ciebie skusi czarująca dekoracyjnymi liśćmi peperomia. Uprawa tej rośliny, mimo tak dużej popularności, wcale nie należy do najprostszych, ponieważ peperomia miewa swoje humory i wymagania. Czego oczekuje od ciebie pieprzówka?
- Ziemia
Podłoże, w którym rośnie peperonia powinno być lekkie i zasobne w składniki odżywcze, lekko kwaśne, najlepiej o odczynie pH 5,7-6,8. Idealną ziemią dla peperomii jest mieszanka ziemi kompostowej ze zwykłą ziemią ogrodową i torfem w stosunku 4:2:1.
Nie zapomnij, by w każdym pojemniku znalazła się warstwa drenażowa – na przykład z wykorzystaniem keramzytu. Jeśli nie masz keramzytu, mogą go z powodzeniem zastąpić drobne kamyki, na przykład ozdobne.
- Stanowisko
Aby zapewnić peperomii jak najlepsze warunki do wzrostu, musisz pomyśleć o jasnym stanowisku (jest ono szczególnie ważne przy kolorowych odmianach, takich jak chociażby peperomia rosso, ponieważ umożliwia dobre wybarwienie się liści). Wybierz miejsce ze światłem rozproszonym (na przykład za firanką), ponieważ na bezpośrednim słońcu roślina może ulec gwałtownym poparzeniom. Jeśli z kolei peperomia stoi w głębokim cieniu, jej liście się wydłużają, tracąc efektowny pokrój.
Kluczem do sukcesu w uprawie peperomii jest odpowiednie stanowisko. Fot.CanvaPro
Do odpowiedniego rozwoju, peperomia, jako naturalna mieszkanka tropikalnych regionów, potrzebuje też dużej wilgotności powietrza. Powinno się jej również zapewnić stałą temperaturę w okresie od wiosny do jesieni, kiedy rośnie. Warto jednak, by mieściła się w przedziale od 18 do 22 stopni Celsjusza.
Zimą z kolei, gdy roślina odpoczywa, musi mieć nieco chłodniej, jednak temperatura nie może spaść poniżej 10 stopni Celsjusza (zachowaj ostrożność, ponieważ wszystko zależy od odmiany – niektóre bardziej wrażliwe rośliny doznają uszkodzeń już w chwili, gdy wartość na termometrze spadnie poniżej 16 stopni). W przypadku peperomii lepiej też unikać przeciągów. Pamiętaj, aby zimą nie stawiać peperomii przy rozkręconym kaloryferze, ponieważ w ten sposób możesz doprowadzić do zasychania i odpadania jej liści.
Aby peperomia miała zapewnioną odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, można ją postawić w kuchni lub widnej łazience (ważne jednak, by nie było to okno północne, gdzie brakowałoby jej światła). Można też stosować różne zabiegi zwiększające wilgotność powietrza, takie jak chociażby ustawienie doniczki z kwiatem na podstawce wypełnionej kamykami i zalanej wodą. Wówczas doniczka nie dotyka bezpośrednio tafli wody, a ta paruje, podnosząc wilgotność.
- Podlewanie
Chociaż należy robić to regularnie, nie powinno się przesadzać z częstotliwością zabiegu. Rośliny z tej rodziny zdecydowanie lepiej znoszą lekką suszę (mięsiste liście magazynują nieco wody) niż przelanie, ponieważ ich korzenie łatwo gniją. W cieplejsze miesiące wystarczy podlewać peperomię raz w tygodniu (wyjątek stanowią szczególnie upalne okresy, gdy można dostarczać roślinie wody co cztery dni), natomiast zimą nie należy robić tego częściej niż raz na dwa, trzy tygodnie. Peperomie potrzebują odstanej wody, którą należy wlewać do podstawki, a nie bezpośrednio do doniczki, by nie pomoczyć liści i łodyg rośliny.
Nigdy nie spryskuj peperomii liści – w taki sposób nie tylko nie zwiększysz wilgotności powietrza, ale i zaszkodzisz roślinie, doprowadzając do gnicia niektórych jej części lub prowokując rozwój groźnych chorób. Na początku wiosny możesz przyciąć pędy peperomii – wtedy wyrosną nowe, a kępa rośliny się zagęści.
- Rozmnażanie
Dobrze przeprowadzona uprawa i pielęgnacja to gwarancja uzyskania efektownej, naturalnej ozdoby, jaką stworzy zdrowa peperomia. Rozmnażanie rośliny to zabieg, który możesz wykonać, gdy chcesz cieszyć się nowymi sadzonkami o atrakcyjniejszym pokroju niż u starszych egzemplarzy. W taki sposób ze starszej rośliny uzyskuje się nowe sadzonki.
Wystarczy jedynie ściąć pędy o długości zbliżonej do 5 centymetrów i usunąć liście. Tak przygotowane szczepki wsadź do ukorzeniacza (uważaj, jeśli w twoim domu są dzieci lub zwierzęta – trzymaj sadzonki w ukorzeniaczu poza ich zasięgiem). W kolejnym kroku umieść nową sadzonkę w doniczce.
Artykuł został zaktualizowany i uzupełniony o nowe treści. Pierwszy raz ukazał się 9.11.2021 roku.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nawożenie piwonii w marcu. Ten naturalny dokarmiacz sprawi, że będą bujnie kwitły
Czas wybudzić pelargonie po zimie. Jak to zrobić dobrze, by kwiatów było dużo?
Najmodniejsza ozdoba roślinna w tym roku. Jak samemu zrobić kokedamę?