Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Kwiaty na walentynki. Sprawdź, co symbolizują poszczególne kwiaty cięte najczęściej wręczane w Dniu Zakochanych

Czasem kwiat potrafi wyrazić więcej niż tysiąc słów! Dlatego warto wiedzieć, jaki sekretny przekaz kryje się za konkretnymi kolorami i rodzajami kwiatów. Wyjaśniamy, jakie ukryte znaczenie mają kwiaty często wręczane na walentynki i co symbolizują ich barwy!

Kwiaty na walentynki. Sprawdź, co symbolizują poszczególne kwiaty cięte najczęściej wręczane w Dniu Zakochanych
Kwiaty w zależności od koloru i rodzaju mają różną symbolikę. Fot. materiał własny

Spis treści:

Kwiaty na walentynki

Zbliżają się walentynki, podczas których według tradycji mężczyźni obdarowują swoje ukochane kwiatami. Zwykle tego dnia królują czerwone róże symbolizujące romantyczną miłość. Okazuje się jednak, że nie tylko klasyczne róże o czerwonym odcieniu mogą wyrazić uczucie. Kwiaty posiadają swoją określoną symbolikę, która w połączeniu z konkretnym odcieniem może tworzyć wyraźny przekaz. Trzeba tylko umieć go odczytać. Nie jest to wcale trudne, wystarczy poznać podstawy dotyczące symboliki kwiatów, by odkryć ich sekretną "mowę". Sprawdźcie, jak odczytać znaczenie kwiatów!

Przeczytaj również: TOP 5 najpiękniejszych kwiatów doniczkowych na walentynki. Wyrazisz miłość bez słów

Symbolika kwiatów

Większość kwiatów niesie za sobą określone przesłanie. Symbolika kwiatów nabrała na znaczeniu w czasach wiktoriańskich, kiedy to za przejaw moralności uznawano powściągliwość w wyrażaniu uczuć. To właśnie wtedy symbolika i sekretna "mowa" kwiatów umożliwiała mężczyznom w dyskretny sposób okazać uczucie wybrance serca, a kobiety za pomocą symboli zawartych w kwiatach były w stanie ten przekaz odczytać. Tamte czasy mamy już dawno za sobą, jednak symbolika kwiatów zakorzeniła się w romantycznych zwyczajach i do dziś jesteśmy w stanie ją interpretować. Sprawdźcie, co symbolizują poszczególne kwiaty cięte najczęściej wręczane na walentynki.

 • Róża

Znaczenie róży zależne jest od jej koloru:

Czerwona róża - to symbol gorącej namiętnej miłości i pożądania

Biała róża - oznacza miłość niewinną, czystość i szacunek

Różowa róża - wyraża zauroczenie, zakochanie i podziw

Żółta róża - oznacza zazdrość

Herbaciana róża - symbolizuje sympatię i wdzięczność

bukiet róż  Róże w kolorze różowym wyrażają zauroczenie. Fot. Unsplash

 • Tulipan

Tulipan symbolizuje trwałe uczucie między partnerami. Wyraża sympatię i ciepło emocjonalne oraz podkreśla pozytywne uczucia łączące dwie osoby. Dzięki nim można okazać swoje oddanie i głębokie uczucie.

bukiet tulipanów  Tulipan pomaga wyrazić wieloletnie głębokie uczucie i oddanie. Fot. Unsplash

 • Frezja

Frezja oznacza zaufanie, troskliwość i przyjaźń. Z ich pomocą można wyrazić szacunek, uznanie i radość z przebywania z daną osobą. Bukiet frezji może również oznaczać.. zaproszenie do filtru!

frezja bukiet  Frezja można stanowić zaproszenie do flirtu. Fot. Pixabay

 • Kalia

Kalia oznacza podziw, fascynację, a zarazem niewinność i czystość. Z jej pomocą można wyrazić zainteresowanie oraz szczere intencje dotyczące partnerki. Kalia jednocześnie uosabia strach przed odrzuceniem.

kalia bukiet  Kalia wyraża szczere intencje wobec partnerki. Fot. 123RF/PICSEL

 • Eustoma

Eustoma symbolizuje połączenie dwóch osób na całe życie. Za jej pośrednictwem można wyrazić podziw, czułość oraz przywiązanie do drugiej osoby. Kwiat jest również symbolem wdzięczności i oddania.

bukiet eustoma  Eustoma symbolizuje wieloletnie przywiązanie. Fot. Unsplash

 • Gerbera

Gerbery są symbolem szczęścia, szacunku i uznania. Z ich pomocą możemy wyrazić przyjaźń oraz sympatię. Wręczając je okazujemy podziękowanie drugiej osobie za to, że dzięki niej nasz świat staje się piękniejszy i lepszy.

gerbera bukiet  Gerbery pomogą nam wyrazić sympatię i przyjaźń. Fot. Pexels

 • Goźdźik

Goździk wyraża lojalność, troskę i przywiązanie. Dzięki niemu możemy w symboliczny sposób podziękować drugiej połówce za wspólne lata oraz zapewnić o stałości uczuć, a także podkreślić, że dana osoba jest dla nas wyjątkowa.

goździk bukiet  Goździk wyraża podziękowanie i przywiązanie do drugiej osoby. Fot. Pixabay.pl

 • Lilia

Lilia jest symbolem szczerych zamiarów i zaangażowania. Wyraża piękno i podziw wobec drugiej osoby. Z drugiej zaś strony za lilią skrywa się seksualność, pożądanie i namiętność.

lilia bukiet  Lilia symbolizuje podziw wobec drugiej osoby. Fot. Pexels

 • Anturium

Anturium oznacza pasję, podziw i niekończącą się miłość. Ze względu na to, że kształtem przypomina serce, to idealnie wyraża romantyczne uczucia. Podarowane w prezencie podkreśla to, jak ważna jest dla nas druga osoba.

anturium bukiet  Anturium wyraża niekończącą się miłość. Fot. Unsplash

Znaczenie kolorów kwiatów

W sekretnym "języku" kwiatów ogromne znaczenie ma również ich kolorystyka. Warto wiedzieć, że ten sam gatunek kwiatów, jednak w innym odcieniu będzie miał zupełnie odmienny przekaz. Poznajcie uniwersalne znaczenie kolorów kwiatów:

 • czerwony - wyraża miłość, namiętność i pożądanie. Kwiaty w tym kolorze zarezerwowane są dla zakochanych darzących się głębokim uczuciem

 • rożowy - kwiaty posiadające ten kolor pomagają wyrazić podziw, troskę i zauroczenie drugą osobą. Warto je podarować chcąc podkreślić delikatność i kobiecość obdarowywanej osoby

 • pomarańczowy - ten kolor pomaga wyrazić fascynację drugą osobą, poprawia humor. Kwiaty w tym kolorze warto podarować, gdy jeszcze nie wiemy dokładnie, jak określić swoje uczucia wobec partnerki

 • żółty - kwiaty w tym kolorze są wyrazem przyjaźni, szczęścia i radości. Lepiej wręczać je bliskim z okazji imprez okolicznościowych niż walentynek. Podarowane partnerce mogą zostać uznane za symbol zdrady i niewierności

 • biały - oznacza dobre intencje, wierność, a także świadczy o szczerości uczuć. Kwiaty w tym kolorze to dobry wybór, gdy chcemy się pogodzić lub za coś przeprosić

 • niebieski - kwiaty w tym odcieniu symbolizują wierność, lojalność wobec drugiej osoby, a także przywiązanie i oddanie. Warto postawić na ten kolor kwiatów, gdy chcemy podkreślić nasze zaangażowanie w związek

 • fioletowy - ten kolor ma podwójne znaczenie. Z jednej strony uznawany jest za kolor smutku i żałoby, a z drugiej jest oznaką dumy i elegancji oraz służy do podkreślania wyjątkowości obdarowywanej osoby

Jak widać kwiaty w zależności od rodzaju i ich koloru mogą symbolizować coś zupełnie innego. Dlatego zanim kupimy kwiaty na walentynki, warto się zastanowić, co chcielibyśmy przekazać ukochanej za pomocą bukietu, a następnie tak dobrać kwiaty i ich kolorystykę, by odzwierciedlały nasze uczucia.

Przeczytaj również:

Najlepsze gotowe życzenia

21 pomysłów na prezent dla niej

21 pomysłów na prezent dla niego

Jak spędzić Walentynki? Gotowe pomysły

walentynki_infografika

Liść laurowy. Magiczna i zdrowa przyprawa na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.