Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Oryginalny storczyk z daleka przypomina rój motyli. Motylnik – uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Tańczące damy czy rój motyli – tak zwykło się mówić o motylniku, jednej z najciekawszych odmian storczyków. Zakwita najczęściej tylko raz w roku, obsypując się wtedy setkami kwiatów. Czym wyróżnia się ta niezwykła odmiana i co zrobić, aby spektakularnie rozkwitła na parapecie? Podpowiadamy!

Oryginalny storczyk z daleka przypomina rój motyli. Motylnik – uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie
Motylnik najczęściej kwitnie tylko raz w roku, ale gdy już to zrobi, zapiera dech. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Motylnik – nietypowy storczyk

Motylnik to jeden z najbardziej oryginalnych storczyków i prawdziwa gratka dla kolekcjonerów kwiatów. Storczyki te należą do rodziny Oncidium i nazywa się je tańczącymi damami lub orchideami motylkowymi. Zarówno jedna, jak i druga nazwa pochodzi od wyglądu kwiatów motylnika – pędy zakończone są wieloma kwiatami, co z daleka wygląda jakby przysiadł na nich rój motyli.

Motylniki dostępne w sprzedaży to najczęściej gatunki o wydłużonych, pękatych bulwach, płaskich liściach i cienkich, sztywnych, rozgałęzionych się pędach kwiatowych. W czasie kwitnienia pokrywają się dziesiątkami (a nawet setkami) niedużych, barwnych kwiatów. Mają one zwykle barwę żółtą albo żółtopomarańczową i fantazyjnie fryzowany brzeg płatków.

Rozgałęzione pędy motylnika pokrywają dziesiątki barwnych kwiatów. Rozgałęzione pędy motylnika pokrywają dziesiątki barwnych kwiatów. Fot. CanvaPro

Najciekawsze odmiany motylnika

Szacuje się, że odmian storczyka z rodziny Oncidium jest około 300. Do najciekawszych należą:

  • motylnik Sweet Fragrance z kwiatami o barwie fioletowej,

  • motylnik Sugar z kwiatami w tonacji żółtej.

Do uprawy domowej szczególnie poleca się następujące odmiany:

  • Oncidium bicallosum,

  • Oncidium forbesii,

  • Oncidium ornithorhynchum,

  • Oncidium tigrinum.

Jak uprawiać motylnika?

Uprawa motylnika nie jest łatwa. Tak jak w przypadku pozostałych storczyków, ma on swoje konkretne wymagania.

  • Ziemia i stanowisko

Motylniki (tak jak wszystkie storczyki) nie znoszą pełnego słońca. Najlepiej im jest na stanowisku jasnym, ale z rozproszonym światłem. Temperatura, w której dobrze rosną, nie może spadać poniżej 20°C w dzień. Spokojnie znoszą wysokie temperatury, natomiast przy 35°C dobrze jest schować je w cień. Zimą nie mogą stać przy otwartym oknie – przewianie ich może sprawić, że cała roślina obumrze.

Storczyki z gatunku Oncydium wymagają specjalnie przygotowanego podłoża – w żadnym razie nie może to być zwykła ziemia doniczkowa. Najlepsza będzie mieszanina szybko przepuszczająca wodę i zatrzymująca tylko odrobinę wilgoci. Najlepiej sprawdzi się następujący skład podłoża:  średniej wielkości kora sosnowa, dodatek węgla drzewnego, perlitu lub keramzytu i odrobina torfu włóknistego. Jeśli nie masz możliwości przygotowania takiej mieszanki, możesz posadzić motylnika w samej korze sosnowej lub w chipsach kokosowych.

  • Podlewanie i nawożenie

Storczyki są roślinami egzotycznymi, co sprawia, że podlewa się je w specyficzny sposób: obficie, ale rzadko. Przed następnym podlaniem należy pozwolić podłożu całkowicie wyschnąć. Dorosłe kwiaty motylnika zaleca się więc podlewać raz na 7-9 dni, a nawet rzadziej. Przelanie ich i pozostawienie w wodzie spowoduje gnicie korzeni. Storczyki podlewa się wodą destylowaną albo deszczówką – jeśli nie dysponujesz takim rodzajem wody, użyj kranówki, ale odstanej lub przegotowanej.

Storczyki lubią dosyć wilgotne powietrze, aczkolwiek nie jest to najważniejszy czynnik w ich uprawie. Jeśli wilgotność przekracza 60%, po prostu lepiej rosną. Można więc postawić w ich pobliżu nawilżacz, choć i bez niego sobie poradzą.

Storczyki lubią nawożenie – najlepiej sprawdzą się nawozy przeznaczone konkretnie do tego gatunku. Należy nawozić kwiaty raz w miesiącu zgodnie z przepisem na opakowaniu albo raz w tygodniu, ale nawozem rozcieńczonym.

Uprawa motylnika jest dość wymagająca. Uprawa motylnika jest dość wymagająca. Fot. CanvaPro

  • Kwitnienie

Motylniki z reguły zakwitają jesienią, choć czasem zdarza się to również wiosną. Współczesne odmiany handlowe są tak wymieszane, że mogą jednak kwitnąć 2-3 razy o dowolnej porze roku. W czasie kwitnienia pędy kwiatowe rozgałęziają się i obsypują wieloma kwiatami – może być ich 50 i więcej! Po przekwitnięciu pęd kwiatowy usycha i wówczas należy go usunąć, gdyż motylniki nie powtarzają kwitnienia na starych pędach.

  • Przycinanie i przesadzanie

Motylniki zaleca się przesadzać co 2 lata – konieczność przesadzenia widać między innymi po podłożu, które powinno być w znacznym stopniu rozłożone. Przesadzanie należy zaplanować w terminie od wiosny do początku lata. Zawsze przesadza się storczyka do możliwie jak najmniejszej doniczki. Przesadzane motylniki należy delikatnie wyjąć z doniczki i oczyścić ich korzenie ze starego podłoża, uważając przy tym, aby ich nie uszkodzić. Kolejny krok to odcięcie martwych i zgniłych korzeni – do nowej doniczki powędrują wyłącznie jędrne i zdrowe. Motylnik nie potrzebuje każdorazowo być przesadzany do większej doniczki – po odcięciu zniszczonych korzeni, można go włożyć do tej, w której był wcześniej.

  • Rozmnażanie

Motylniki rozmnaża się przez podział. Nadają się do tego jedynie starsze i wystarczająco rozrośnięte egzemplarze. Najlepiej, jeśli kępa ma przynajmniej 2-3 pseudobulwy. To w nich motylniki magazynują wodę i składniki pokarmowe, dzięki którym może rosnąć kolejna sadzonka.

  • Choroby i szkodniki

Storczyki motylniki mogą zaatakować takie szkodniki jak przędziorek, wełnowiec cytrusowiec, ziemiórki oraz wciornastki. To one są źródłem chorób kwiatów. Motylniki mogą zostać również zaatakowane przez choroby grzybowe, takie jak fuzarioza storczyków, zgorzel zgnilakowa storczyków i szara pleśń storczyków.

Przeczytaj również: Nie bez powodu nazywają go storczykiem jubilerskim. Uprawa ludisii discolor

Motylnik – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Są nieco kapryśne i dosyć wymagające – efekt odpowiedniej pielęgnacji, czyli obfite kwitnienie jest jednak wart tego wysiłku! Co jeszcze warto wiedzieć o tych niezwykłych kwiatach?

  • Po raz pierwszy opisał je szwedzki botanik – Olof Swarc. Miało to miejsce w 1800 roku.

  • Motylniki mogą krzyżować się z innymi odmianami storczyków.

  • Aby motylnik kwitł, potrzebuje zmiany temperatury w nocy i w dzień. Najlepiej, jeśli w dzień oscyluje ona w granicach 20-25°C, a w nocy spada do 16-18°C. Takie warunki trudno jest osiągnąć w uprawie domowej, dlatego mówi się, że motylnik to kwiat idealny do oranżerii.

Choć uprawa motylników nie jest łatwa, miłośnicy oryginalnych odmian storczyków są w stanie poświęcić dużo czasu i energii, aby doprowadzić do ich pięknego kwitnienia. Najważniejszą kwestią w uprawie jest zapewnienie motylnikom odpowiedniej temperatury oraz zachowywanie dość rygorystycznych zasad podlewania.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

W jaki sposób zregenerować pomarszczonego i odwodnionego storczyka?

Białe, klejące robaczki na storczyku. Jak zwalczyć wełnowce domowymi sposobami?

Dendrobium kwitnie bez przerwy przez kilka miesięcy. Czym podlewać tego storczyka, by regularnie kwitł?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.