Rośliny domowe

Popularna w PRL-u, dziś przeżywa drugą młodość. Uprawa i pielęgnacja gerbery w doniczce

Gerbery zwykle kojarzą się z pięknymi kwiatami na długich łodygach, rosnącymi głównie w ogrodach. Istnieje jednak odmiana pozwalająca na uprawianie w domu. Aby jednak gerbera doniczkowa wzrastała prawidłowo, konieczne jest stworzenie jej odpowiednich warunków. O czym warto pamiętać? 

Popularna w PRL-u, dziś przeżywa drugą młodość. Uprawa i pielęgnacja gerbery w doniczce
Dowiedz się, jak uprawiać i pielęgnować gerbery w doniczce. Fot.123RF/CanvaPro
REKLAMA

Spis treści: 

Pochodzenie gerbery 

Gerbera należy do rodziny roślin astrowatych. Pochodzi ona z Afryki Południowej i Azji, od lat pojawiając się także w innych częściach świata. Bardzo często wchodzi w skład różnego rodzaju bukietów. Wszystko ze względu na duże, kolorowe kwiatostany, przypominające swoim wyglądem znacznie większe wersje stokrotek. 

Na ogół gerbera doniczkowa jest rośliną jednoroczną, jednak w warunkach domowych, przy odpowiedniej pielęgnacji, można przechować ją nieco dłużej. 

Gerbera doniczkowa – kwiatostan 

W przypadku gerbery doniczkowej kwiaty wyrastają z rozety liściowej, a ich łodygi są bezlistne i puste w środku. Zazwyczaj kwiatostan mierzy około 7-10 cm średnicy. Może przyjmować barwę różową, żółtą, pomarańczową czy czerwoną – w zależności od wybranego gatunku. Popularnością cieszą się też odmiany łączące w sobie kilka kolorów. 

Uprawa gerbery doniczkowej 

Aby jednak gerbera doniczkowa wzrastała poprawnie, konieczne jest zapewnienie jej odpowiednich warunków. Mowa tu przede wszystkim o stanowisku czy częstotliwości podlewania. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na posadzenie takiej rośliny w swoim domu warto sprawdzić jej wymagania. Jak wygląda pielęgnacja gerbery doniczkowej

  • Stanowisko 

Stanowisko dla gerbery doniczkowej powinno być dobrze przemyślane. Taka roślina wymaga bowiem miejsca dobrze doświetlonego światłem słonecznym. Jednocześnie nie mogą one padać bezpośrednio na jej liście i kwiaty. Trzeba również pamiętać, że w okresie zimowym przechodzi ona w stan spoczynku. Wówczas temperatury panujące w mieszkaniach zwykle są zbyt wysokie. Najlepiej pozostawić roślinę w miejscu, w którym panuje około 10-12 stopni Celsjusza. W domach jednorodzinnych może być to np. garaż. 

Zbyt wysokie temperatury zarówno podczas spoczynku, jak i w sezonie letnim negatywnie wpływają na wzrost i wygląd rośliny. W ich wyniku staje się ona słabsza i bardziej podatna na choroby. Może też dojść do sytuacji, w której roślina przestanie kwitnąć. Natomiast gdy dojdzie do dużych wahań temperatur, kwiatostany ulegają deformacji. 

gerbera donczkowa Gerbera doniczkowa wymaga stanowiska słonecznego. Fot.123RF.com

  • Podlewanie 

Podlewanie gerbery doniczkowej również powinno być przeprowadzane z zastosowaniem się do kilku zasad. Latem zapotrzebowanie rośliny staje się większe. Trzeba jednak samodzielnie kontrolować, jak szybko podłoże robi się lekko wilgotne. 

Zimą natomiast podłoże może być umiarkowanie wilgotne przez cały czas. Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzić z ilością wody. Wówczas może bowiem dojść do namnażania się grzybów, kochających wilgotny mikroklimat. Zimą należy zwracać szczególną uwagę na to, by nie zalewać rozety oraz liści. W tym okresie na roślinie często pojawia się bowiem szara pleśń, której ciężko jest się pozbyć. 

Przeczytaj również: Zakwita jak paproć, tylko raz w roku. Uprawa i wymagania Gymnocalycium mihanovichii

  • Ziemia 

Ziemia dla gerbery doniczkowej również musi być odpowiednio dopasowana do potrzeb tej rośliny. Przede wszystkim chodzi o jej odczyn. W przypadku tego gatunku poleca się pH wynoszące od 5,5 do 6,5. Ziemia powinna być dość lekka i przepuszczalna. Jeśli korzystasz z gotowych produktów dostępnych w sklepach ogrodniczych, warto wymieszać torf, ziemię kompostową i mieszankę uniwersalną. 

  • Przesadzanie 

Przesadzanie gerbery doniczkowej jest trudne, dlatego zaleca się je przeprowadzać tylko w razie konieczności. Można to zrobić zaraz po zakupie rośliny, gdy chcesz przenieść ją do własnej doniczki. Wówczas dobrze sprawdzi się wysypanie dna naczynia warstwą drenażu. 

  • Nawożenie

Gerberę doniczkową trzeba nawozić, by uchronić roślinę przed chorobami, a także poprawić jej wygląd i jakość kwitnienia. Warto postawić na nawozy specjalnie dla tego gatunku. Na samym początku nawożenie gerbery doniczkowej powinno wynosić około raz na dwa tygodnie. Warto jednak obserwować roślinę i w razie potrzeby zwiększyć lub zmniejszyć częstotliwość. W miesiącach letnich konieczne może okazać się stosowanie nawozu częściej. 

Jaki nawóz sprawdzi się najlepiej w przypadku gerbery doniczkowej? Warto korzystać z mieszanek stworzonych z myślą o takich roślinach. Zazwyczaj są to nawozy wieloskładnikowe, zawierające dużą ilość mikroelementów. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku gerbery doniczkowej często dochodzi do niedoboru żelaza i magnezu. Z tego powodu warto reagować na wszelkie niepokojące zmiany, stosując odżywki bogate w takie składniki. Dobrym pomysłem jest dawkowanie preparatów zgodnie z zaleceniami ich producenta. 

  • Choroby 

Nawet dobrze pielęgnowana gerbera doniczkowa może paść ofiarą pasożytów czy chorób grzybowych i wirusowych. Najczęściej chodzi o zgniliznę korzeni. Powoduje ją zbyt niska temperatura lub za duża wilgotność podłoża, dlatego warto pamiętać o wyborze odpowiedniego stanowiska dla gerbery doniczkowej oraz prawidłowym sposobie jej podlewania. Zgnilizna korzeni objawia się przede wszystkim zżółknięciem liści. Taki symptom może wskazywać także na brak żelaza lub magnezu, ale w tym przypadku nerwy pozostają zielone. 

Chorób gerbery doniczkowej nie ma zbyt wiele. Konieczne jest jednak jej odpowiednie pielęgnowanie, by nie dopuścić m.in. do rozwinięcia się grzybów bezpośrednio w ziemi. Gerberę może dotknąć także szara pleśń, jednak wynika to głównie z zaniedbań właściciela. Takie zjawisko ma miejsce najczęściej w sytuacji, gdy liście zostaną zawilgocone. 

  • Rozmnażanie 

Rośliny doniczkowe można rozmnażać. W przypadku gerbery istnieje kilka sposobów. Zdecydowanie najłatwiej skorzystać z gotowych nasion, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Gerbera może też wypuścić własne owocostany, jednak jest to duży wysiłek dla gatunku doniczkowego. Z tego powodu lepiej zastosować rozmnażanie przez podział. Każda część powinna mieć nie mniej niż 2 liście oraz pęd z korzeniami. Rozmnażanie gerbery doniczkowej wymaga zastosowania ostrego, zdezynfekowanego noża. Po rozdzieleniu rośliny wystarczy umieścić małe cząstki w ziemi. 

  • Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne 

Pielęgnacja gerbery doniczkowej wymaga wdrożenia również innych zabiegów pielęgnacyjnych. Mowa tu przede wszystkim o usuwaniu nadmiaru liści, które mogą blokować dostęp światła do głębokich warstw rośliny. Sprzyja to rozwojowi grzybów, a także skutkuje wstrzymaniem rozwoju kwiatostanów. Kiedy liście samoistnie zżółkną, można je usunąć bez żadnych wątpliwości. Podobnie jest także w przypadku przekwitniętych kwiatostanów. Przycinanie gerbery doniczkowej nie szkodzi jej – wręcz przeciwnie, pobudza roślinę do rozwijania nowych pędów. 

Poleca się też usuwanie większych ilości liści jednocześnie, nawet jeśli są one całkowicie zdrowe. Warto zacząć od tych najstarszych, które są największe i w dużej mierze odpowiadają właśnie za blokowanie światła wewnątrz rozety. 

Latem, gdy promienie słoneczne sprzyjają szybkiej utracie wody, warto dodatkowo zraszać roślinę. Nie należy jednak pryskać wodą bezpośrednio na liście, a jedynie w powietrzu, nad gerberą. W ten sposób można uchronić ją przed rozwojem niektórych pasożytów, którym sprzyja suchy klimat. 

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: Ostatnia szansa na uratowanie anturium. Po takiej odżywce liście i kwiaty szybko wybiją

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Kapla309

Piękne, pozytywne, kolorowe :)

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Popularna w PRL-u, dziś przeżywa drugą młodość. Uprawa i pielęgnacja gerbery w doniczce"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.