Z artykułu dowiesz się:
Rośliny doniczkowe z epoki PRL pamiętamy z autopsji, ale też ze zdjęć w albumach rodzinnych i z filmów. Niegdyś sadzone w glinianych donicach i ułożone jeden obok drugiego zajmowały całe parapety. Gigantyczne bluszcze oplatały meblościanki i pokrywały ściany. Zwisające z szaf paprocie, sięgające sufitu draceny i ustawiane na kwietnikach grudniki czy zielistki to nieodłączny element w domach naszych babć.
Dziś te same kwiaty, za to wyeksponowane w designerskich kwietnikach, stanowią efektowną ozdobę wnętrz w nowoczesnych mieszkaniach i domach.
Zapomniane rośliny doniczkowe
Poniżej przedstawiamy listę roślin doniczkowych, które święciły triumfy w czasach PRLu i po latach niebytu znowu wróciły do łask!
- Grubosz
To roślina niewymagająca i bardzo wytrzymała. Polecana jest dla początkujących i tych osób, które często zapominają o podlewaniu swoich kwiatów. Dla grubosza polecane jest stanowisko słoneczne. Latem można go wynieść na balkon lub taras. Lepiej nie przesadzać z podlewaniem, ponieważ grubosz lepiej znosi czasowe przesuszenia niż przelanie. Najlepiej jest podlewać roślinę dopiero wtedy, gdy zauważymy, że wierzchnia warstwa gleby jest przesuszona.
Przez niektórych grubosz nazywany jest drzewkiem szczęścia, które przynosi pieniądze i pomyślność.
Więcej na temat grubosza przeczytasz tutaj: Przyciąga pieniądze i szczęście jak magnes. Tajniki pielęgnacji grubosza
Grubosz nie ma dużych wymagań i jest rośliną, która potrafi przetrwać długie lata. Fot. 123RF/PICSEL
- Scindapsus — dekoracyjny bluszcz
Jest to błyskawicznie rosnące pnącze, które bardzo szybko zazielenia parapety. Teraz już wiemy, dlaczego tak bardzo rozrastał się w domach naszych babć! Scindapsus preferuje jasne stanowisko o rozproszonym świetle, jednak dobrze radzi sobie nawet w półcienistych miejscach. Należy podlewać go dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce całkowicie przeschnie. Scindapsus uwielbia się piąć, dlatego wymaga podwieszania pędów.
Więcej na temat scindapsusa przeczytaj tutaj: Scindapsus: domowe pnącze podobne do bluszczu
Scindapsus bardzo szybko się rozrasta, a dzięki podporom pięknie pnie się do góry. Fot. Unsplash
- Paproć
Paprocie najlepiej czują się na stanowisku półcienistym, ale nie cienistym. Warto o tym pamiętać, ponieważ brak słońca może spowodować żółknięcie i opadanie listków. Paproci nie należy też stawiać bezpośrednio nad kaloryferem. Rośliny nie znoszą suchego powietrza, dlatego warto je zraszać. Do podlewania paproci najlepiej używać "odstanej" wody z kranu. Należy też utrzymywać stale wlgotne podłoże. Aby roślina zdrowo rosła i miała piękne liście warto co trzy tygodnie nawozić ją specjalnym preparatem do roślin zielonych.
Więcej na temat pielęgnacji paproci przeczytasz tutaj: Dlaczego moja paprotka usycha? Jak pielęgnować paprocie w domu?
Paproć wymaga wilgotnego podłoża i półcienistego stanowiska. Fot. 123RF/PICSEL
- Dracena
Roślina powinna być usytuowana w jasnym miejscu o rozproszonym świetle. Dracena nie znosi zalewania korzeni, dlatego należy podlewać ją dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Nadmiar wody z podstawki warto odlać. Aby dodatkowo zadbać o odpowiedni wzrost rośliny, można raz na dwa tygodnie nawozić dracenę płynnym nawozem wieloskładnikowym. Ziemia, w której dracena będzie rosła najlepiej powinna być żyzna, ale przepuszczalna.
Więcej o uprawie draceny przeczytasz tutaj: Różne odmiany draceny do uprawy doniczkowej
- Grudnik
Szlumbergera, grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - to określenia na popularną w czasach PRLu roślinę, która kwitnąc wydaje przepiękne kwiaty o różnych kolorach. Grudnik należy uprawiać w jasnym miejscu, ale niezbyt nasłonecznionym. Korzenie rośliny nie lubią tkwić w mokrej ziemi, dlatego warto zapewnić im warstwę drenażu. Podlewanie szlumbergery powinno być umiarkowane i zapewniać roślinie stale wilgotne podłoże.
Więcej informacji na temat uprawy szlumbergery przeczytasz tutaj: Burza kwiatów w kaktusie bożonarodzeniowym. Co zrobić, żeby szlumbergera znów zakwitła?
Grudnik wymaga wilgotnego podłoża i jasnego stanowiska. Fot. Pixabay
- Zielistka
Zielistka będzie rosła niemal wszędzie. Poradzi sobie w miejscach nasłonecznionych i półcienistych. Nie wymaga regularnego podlewania, jednak warto dbać, by nie brakowało jej wody Od czasu do czasu warto zasilić roślinę nawozem do zielonych kwiatów doniczkowych. Zielistka doskonale oczyszcza powietrze i filtruje je z toksyn.
O uprawie i pielęgnacji zielistki przeczytasz tutaj: Zielistka - niewymagająca roślina. Rozmnażanie i przesadzanie
Zielistka nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Fot. 123RF/PICSEL
Wymienione wyżej rośliny są wytrzymałe i efektowne, a do tego świetnie nadają się do mieszkań, w których panuje tak modny obecnie klimat miejskiej dżungli. Odpowiednio prowadzone i wyeksponowane ozdobią każdą przestrzeń. Warto dać im szansę, a odwdzięczą się długoletnim pięknym wyglądem.
Autor: Redakcja Deccoria.pl